Sesja Rady Warszawy

i

Autor: internet / Wikimedia commons

Ważne głosowania Rady Warszawy. Będą podwyżki w żłobkach i taksówkach?

2022-12-08 9:11

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy, radni będą głosować m.in nad podwyżką maksymalnej stawki za wyżywienie w żłobkach. Radni będą również głosowali nad podwyżkami stawek za przewozy taksówkami, a także dostosowaniem Biletu Seniora do nowego wieku emerytalnego kobiet.

Ważne głosowania na sesji Rady Warszawy

Podczas czwartkowej sesji rady Warszawy radni rozpatrzą uchwałę podwyższającą maksymalną wysokość stawki za wyżywienie w żłobkach. Do tej pory maksymalna stawka wynosiła 15 zł dziennie, proponowana wynosi 0,65 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli około 20 zł.

Radni będą również głosować nad podwyższeniem opłaty za przejazd taksówkami. Obecnie opłata za tzw. trzaśnięcie drzwiami wynosi 8 zł, w projekcie uchwały zaproponowano 16 zł. Również o 100 proc. miałyby wzrosnąć stawki za kilometr jazdy. W taryfie 1 (obowiązującej w dni powszednie od godziny 6 do 22) z obecnych 3 zł na 6 zł, w taryfie 2 (obowiązującej w dni powszednie w godz. 22-6 oraz w niedziele i święta w ciągu całej doby) z 4,5 zł na 9 zł. Ta sama zasada obowiązywałaby w taryfie 3 - z 6 zł za kilometra na 12 zł i w taryfie 4 z 9 zł na 18 zł. Wzrosłaby też opłata za godzinę postoju taksówki z 40 zł do 80 zł.

Propozycja ta spotkała się z negatywną opinią miejskiego biura administracji i spraw obywatelskich, zastrzeżenia ma też skarbnik miejski.

Z inicjatywą zmian w uchwale o opłatach za usługi przewozowe środkami komunikacji miejskiej wystąpiło radni PiS. Chcą zmian w zasadach przyznawania Biletu Senioralnego. W tej chwili przysługuje on osobom, które ukończyły 65. rok życia. Zmiana ma dotyczyć kobiet, które przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. W opinii skarbnika miejskiego uchwała wywoła negatywny skutek finansowy dla miasta.

Link do transmisji na kanale YouTube Rady m.st. Warszawy znajdziecie poniżej.