Wielki sukces fizyków na UW! 10 tysięcy przyłbic trafiło do 200 placówek [WIDEO, GALERIA]

2020-05-19 16:07

Jak obiecali, tak zrobili- wolontariusze z Wydziału Fizyki UW od marca wydrukowali na drukarkach 3D ponad 10 tysięcy przyłbic. W ramach akcji "Materiały dla Medyków" środki ochronne powstawały 24 godziny na dobę na 20 drukarkach- następnie trafiły do ponad 200 placówek w całym kraju.

W budynku Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura pełną parą, 24 godziny na dobę, 20 drukarek tworzy elementy potrzebne do złożenia przyłbic.

Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW od połowy marca realizowali akcję „Materiały dla Medyków”, w ramach której na drukarkach 3D powstawały przyłbice medyczne. Celem akcji było wydrukowanie 10 tys. przyłbic i przekazanie ich instytucjom medycznym oraz pracownikom ochrony zdrowia mającym bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

"Powodem rozpoczęcia inicjatywy była realna potrzeba doposażenia medyków w niezbędne środki ochrony zdrowia, bez których ich heroiczna praca byłaby niebezpieczna. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że czas odgrywa tutaj kluczową rolę" - mówi prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW, koordynator przedsięwzięcia..

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Choć drukowane przyłbice nie posiadają medycznych certyfikatów, to zielone światło na przykazywanie ich lekarzom, dali specjaliści z pobliskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiele spośród 200 placówek do których trafił sprzęt pozytywnie oceniło przyłbice wyprodukowane przez fizyków z UW.

"Według lekarzy, nasze przyłbice są bardzo lekkie i idealne dla osób noszących okulary, ponieważ nie zaparowywują tak jak w jednorazowych maseczkach. Nasze przyłbice wyróżnia tez brak gąbki między elementami plastikowymi a czołem, dzięki czemu osoba która ją nosi, zwyczajnie mniej się poci" - mówi studentka fizyki na UW i wolontariuszka akcji "Materiały dla Medyków Katarzyna Polak.

Studenci z Warszawy wydrukowali już 10 tys. przyłbic

Przy projekcie pracowało ponad 40 wolontariuszy- pracownicy, studenci a także doktoranci z Uniwersytetu Warszawskiego.