Las - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

Z Warszawy

Wiosna w Warszawie. Lasy Miejskie zapraszają na spacery i obcowanie z naturą

2024-04-02 14:38

Wiosenna aura idealnie sprzyja relaksującym spacerom po lesie. Żeby przybliżyć się do natury, wcale nie musisz opuszczać stolicy. Gdzie więc warto się wybrać?

Warszawskimi leśnymi obszarami są Las Kabacki, Lasek na Kole czy Las Bielański, a także rezerwaty przyrody, na przykład Las Natoliński czy Ławice Kiełpińskie. Organizacja "Lasy Miejskie Warszawy" podaje, że leśne obszary zajmują aż 15 procent powierzchni stolicy.

Tereny zielone tworzą na obszarze Warszawy sieć korytarzy umożliwiających migrację zwierzyny. Dodatkowo przez środek miasta płynie największa rzeka w Polsce, o nieuregulowanych brzegach, co stwarza dogodne warunki bytowania i przemieszczania się dzikich zwierząt.

Dlaczego warto wybrać się na spacer do lasu?

Jak podaje Organizacja "Lasy Miejskie Warszawy", Warszawa jest jedną z niewielu stolic europejskich, obok Berlina i Sztokholmu, w której lasy znajdujące się w granicach miasta zajmują znaczne obszary. Na tych leśnych terenach można odpocząć od zgiełku miasta i podziwiać różnorodność natury.

Cytowany TVP Warszawa dyrektor Lasów Miejskich Karol Podgórski zachęca do odwiedzania warszawskich lasów i podkreśla, że w mieście też można znaleźć dzika przyrodę i spotkać jej mieszkańców. - Dzikie zwierzęta stronią od ludzi [...]. Natomiast mamy bardzo dużo dzików, mamy bardzo dużo saren, mamy lisy, mamy borsuki. Na pewno te zwierzęta można spotkać, jak ktoś dobrze się przyjrzy, to na pewno je spotka - powiedział dyrektor Lasów Miejskich. 

Leśne obszary w Warszawie

W stolicy znajdują się cztery główne obwody leśne, które są zbiorem różnych zielonych obszarów:

  • Kabaty,
  • Bemowo-Koło,
  • Las Sobieskiego,
  • Bielany-Młociny.
Największy park Warszawy w remoncie. Jak zmieni się Park Skaryszewski?