Jednym z najważniejszych wyzwań w walce ze smogiem jest obniżenie emisji szkodliwych związków powstających w procesie spalania węgla. Kwestia całkowitego zrezygnowania z używania tego paliwa była wiec priorytetem podczas tworzenia i dyskutowania nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Wprowadzenie zmian w obowiązującej od listopada 2017 pierwszej uchwale dla województwa było konieczne z uwagi na zbyt wolne tempo poprawy jakości powietrza. Nowelizację przyjęto 26. kwietnia 2022, a 14. maja jej zapisy weszły w życie. Wyznaczają one między innymi termin, od którego zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem w piecach i kominkach w Warszawie i na Mazowszu. Więcej na ten temat w dalszej części naszego artykułu.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Od kiedy zakaz spalania węgla w Warszawie?
Zgodnie z nową uchwałą, zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców Warszawy od 1 października 2023 roku. Wyjątek stanowić będą instalacje spełniające wymogi ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 roku. oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 roku.
Zakaz spalania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania jest zgodny z treścią deklaracji podpisanej wspólnie w 2020 roku. podczas III Kongresu Czystego Powietrza przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Miasto Stołeczne Warszawę. Wprowadzenie zakazu poparli prezydent Rafał Trzaskowski oraz Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.
Zakaz palenia węglem - co to oznacza dla mieszkańców?
Od 1. października 2023 na terenie miasta i województwa nie będzie można palić węglem w piecu i kominku (poza wymienionymi wyżej wyjątkami). Ponadto w mocy pozostają zapisy w wcześniejszej uchwały. To między innymi:
- wszystkie nowo instalowane kotły na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu,
- kominki muszą zostać do końca 2022 roku wymienione na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub muszą zostać wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu,
- do końca 2022 roku zlikwidowane mają zostać wszystkie "kopciuchy", czyli przestarzałe piece na paliwa stałe.
Wymiana "kopciuchów" w Warszawie
Miasto wciąż jeszcze wspiera finansowo mieszkańców i zarządców lokali komunalnych w wymianie przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe. Łącznie w latach 2017-2021 przy użyciu środków miejskich wymieniono ponad 4 tys. kopciuchów. Wysokość wypłaconych w tym czasie dotacji dla mieszkańców przekroczyła 50 mln zł.
Źródło: um.warszawa.pl
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!