Wydarzenia

Wiec 4 czerwca w Warszawie. Gdzie i o której się odbędzie?

2024-06-04 14:37

We wtorek 4 czerwca w Warszawie odbędzie się wiec organizowany przez Koalicję Obywatelską. Weźmie w nim udział premier Donald Tusk. Gdzie dokładnie odbędzie się wydarzenie? O której godzinie się rozpocznie?

Wiec 4 czerwca 2024 r. w Warszawie

Zaproszenie na nadchodzący wiec pojawiło się na profilach premiera w mediach społecznościowych. "4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność i Zachód. 4 czerwca rok temu maszerowaliśmy, by to odzyskać. 4 czerwca 2024 spotkajmy się, by tego nie stracić" - napisał Donald Tusk.

Premier dodał, że wydarzenie odbędzie się na placu Zamkowym. Jego rozpoczęcie planowane jest na godz. 18:00.

Wybór terminu wiecu nie jest oczywiście przypadkowy. 4 czerwca 1989 roku doszło bowiem do pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

To nie pierwszy raz, gdy obóz polityczny związany z Donaldem Tuskiem nawiązuje do tej ważnej w historii wolnej Polski daty. Rok temu, 4 czerwca 2023 r. ówczesna opozycja zorganizowała w Warszawie wielki marsz protestacyjny przeciwko polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zgromadzeni przeszli z placu Na Rozdrożu na plac Zamkowy. Wśród maszerujących był m.in. były prezydent Lech Wałęsa. Frekwencja na wydarzeniu była naprawdę wysoka, a szacunki - bardzo rozbieżne. Niektóre źródła mówiły o ok. 100 tys. uczestników, inne - o nawet 400 tys.

Marsz 4 czerwca Warszawa - utrudnienia, autobusy na objazdach

Organizatorzy zapowiedzieli, że zgromadzenie potrwa od godz. 17:00 do ok. 19:00. Zmiany w komunikacji miejskiej mogą się zacząć już wcześniej, kiedy uczestnicy będą docierali na plac Zamkowy.

Jeśli zablokowany będzie przejazd ul. Miodową i Krakowskim Przedmieściem, to autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii 116, 178, 180, 503, 518, nadjeżdżające od pl. Krasińskich, zjadą w ul. Kapucyńską i m.in. przez pl. Bankowy, Senatorską i Królewską dojadą do swoich normalnych tras. W odwrotnym kierunku autobusy ominą zamknięty fragment, jadąc przez Królewską, pl. Piłsudskiego, pl. Bankowy, a następnie skręcą z ul. Andersa w prawo, w Świętojerską (autobusy linii 180 skręcą wcześniej w lewo w Nowolipki).

Linie 128 i 175 będą miały wyznaczony objazd tylko w stronę Szczęśliwic i Lotniska Chopina przez Senatorską, Wierzbową, pl. Piłsudskiego i Królewską.

Autobusy linii 222 w kierunku Zajezdni Woronicza pojadą Wierzbową, pl. Piłsudskiego, Królewską, a w stronę Bielańskiej Królewską, pl. Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską.

Zmiany mogą objąć także trasę W-Z, w okolicach Starego Miasta, gdy uczestnicy będą się zbierali na pl. Zamkowym i rozchodzili po zakończonym zgromadzeniu. W przypadku braku możliwości przejazdu al. Solidarności w rejonie pl. Zamkowego tramwaje linii 4 i 20 pojadą przez most Gdański.

Trasy tramwajów linii: 13, 23 i 26 będą podzielone na dwie części. 13 po stronie Woli dojedzie do pl. Narutowicza, a po stronie Pragi do Ratuszowej-Zoo. Linia 23 po stronie Woli dojedzie do Metra Marymont, a po stronie Pragi do Dworca Wschodniego. Linia 26 po stronie Woli dojedzie do Metra Marymont, a po stronie Pragi do Ratuszowej-Zoo.

Podobnie będzie w przypadku autobusów: 160 zawrócą na wysokości Dworca Wileńskiego, a 190 dojadą z jednej strony do pl. Bankowego, a od strony Marek tylko do skrzyżowania al. Solidarności z Targową i zawrócą na wysokości ul. Ząbkowskiej.

Wystawa "W drodze na Plac" - zobacz zdjęcia:

Tłumy Polaków wściekłych na PiS! Relacja z Marszu 4 czerwca