SKM S1

i

Autor: internet / fot. wtp.waw.pl

Dramat na warszawskich stacjach kolejowych. Opóźnienia i awarie to już norma?

2023-03-16 13:06

Podróżni są wściekli, to kolejny dzień utrudnień na warszawskiej kolei. Dziś opóźnienia pociągów wywołała pęknięta szyna w jednym z torów, na odcinku Warszawa Falenica - Otwock. Na dodatek do soboty (18 marca) wieczorne pociągi SKM S1 będą kursowały na skróconej trasie. Sprawdźcie, co się dzieje z pociągami w Warszawie.

Kolejny dzień utrudnień na kolei w Warszawie

Pasażerowie podróżujący koleją nie mają łatwo. Wprowadzony od 12 marca nowy rozkład miał pomóc a mieszkańcy Piaseczna, dostali dwa nowe połączenia z Warszawą. Jednak utrudnienia na kolei trwają już od poniedziałku. Małe zdarzenia spowodowały blokadę torów i opóźnienia pociągów nawet do 100 minut. Zarządca infrastruktury PKP PLK zareagował i od środy arbitralnie dokonał zmian dotyczących 30 pociągów.

Odwołano m.in. osiem połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej – między Piasecznem a Warszawą Główną (linia S40) a także 16 pociągów Kolei Mazowieckich, a w przypadku siedmiu kolejnych – skrócono ich relacje.

W środę na konferencji wiceprezes zarządu PKP PLK Mirosław Skubiszewski tłumaczył, że takie decyzje były potrzebne i sytuacja na WWK jest stabilna.

Niestety czwartek pokazał, że problemy się nie skończyły. Pęknięta szyna na odcinku Warszawa Falenica - Otwock spowodowała olbrzymie utrudnienia na linii otwockiej. Źle było też na stacji Warszawa Zachodnia.

Na elektronicznych tablicach odjazdów i przyjazdów pociągów na Dworcu Zachodnim jest wręcz czerwono. Kolorem tym są wyróżniane informacje o opóźnieniach pociągów. Przyjazd z Otwocka – opóźnienie 50 min, z Piaseczna – 5 min., Z Wrocławia Głównego – 15, a z Łowicza – 50.

PKP PLK informuje, że obecnie przez stację Warszawa Zachodnia przejeżdża w ciągu doby ok. 710 pociągów. Przed wdrożeniem marcowej korekty rozkładu jazdy (12 marca) było ich ok. 640. Przez stację Warszawa Zachodnia przejeżdża o 70 pociągów SKM i KM więcej niż przed marcową zmianą rozkładu jazdy. Na stację skierowano dodatkowych dyżurnych ruchu.

Zmiany rozkładu SKM S1

Od czwartku, 16 marca do soboty, 18 marca, z powodu prac przy modernizacji linii kolejowej nr 7, na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Falenica nie będą jeździły wieczorne pociągi. Uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Zarząd Transportu Miejskiego przekazał, że ostatni pociąg SKM linii S1 z Pruszkowa do Otwocka odjedzie o godz. 18.51, a z Otwocka do Pruszkowa o godz. 21.14. Pozostałe pociągi z obu kierunków będą kursowały wyłącznie do Warszawy Wschodniej. Natomiast po godz. 21.40, od strony Otwocka zostanie wprowadzony ruch wahadłowy pociągów S1 na trasie Otwock – Warszawa Falenica – Otwock.

Do Falenicy za te pociągi pojedzie autobus, dopiero od Falenicy w stronę Otwocka będzie można kontynuować jazdę pociągiem. W drugą stronę pociąg dojedzie do Falenicy gdzie trzeba przesiąść się w autobus.

Autobus "za kolej", oznaczony jako ZS1 będzie odjeżdżał od około 21 z dworca Warszawa Wschodnia, od strony ulicy Lubelskiej do Falenicy. Pojedzie na trasie: Dw. Wschodni (Lubelska), Bliska, Żupnicza, Chodakowska, Mińska, Terespolska, Grochowska (powrót: Grochowska – Lubelska), Płowiecka, Błękitna, Widoczna, Patriotów – zawrotka na rondzie Patriotów/Młoda/Walcownicza, Patriotów, PKP Falenica.

Poważne utrudnienia na kolei. Pociągi opóźnione