Nie żyje Jarosław Zieliński. Wybitny varsavianista przegrał walkę z rakiem

i

Autor: Facebook/Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany Nie żyje Jarosław Zieliński. Wybitny varsavianista przegrał walkę z rakiem

Jarosław Zieliński - rusza śledztwo po śmierci varsavianisty

2021-05-10 9:27

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz wszczęła śledztwo, w którym badany jest wątek nieumyślnego spowodowania śmierci zmarłego w kwietniu varsavianisty Jarosława Zielińskiego. Zawiadomienie złożyła jego córka. Historyk zmagał się z chorobą nowotworową.

Jarosław Zieliński zmarł 28 kwietnia br. Pożegnanie wybitnego varsavianisty zaplanowano na 14 maja na Powązkach Wojskowych, gdzie urna z jego prochami miała zostać pochowana w rodzinnym grobie. Jednak – jak wynika z informacji publikowanych w mediach społecznościowych przez przyjaciół historyka – pogrzeb stoi pod znakiem zapytania z uwagi na śledztwo, które 5 maja wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa ŻoliborzPogrzeb został wstrzymany ponieważ ktoś oskarża XY (tu pojawiają się dane osobowe - red.) o przyczynienie się do śmierci śp. Jarka. Wszczęte zostało śledztwo, zwłoki są do dyspozycji prokuratury. Nie wiadomo czy pogrzeb odbędzie się w wyznaczonym terminie – napisano na profilu w mediach społecznościowych, który zrzeszał osoby finansowo wspierające leczenie Zielińskiego.

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?

Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?

Prokuratura częściowo potwierdza doniesienia

Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz w Warszawie prowadzi śledztwo o czyn z art. 155 kodeksu karnego, czyli w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledztwo zostało wszczęte po uzyskaniu zawiadomienia osoby prywatnej. W sprawie zlecono sekcję zwłok w celu ustalenia przyczyny zgonu. Prokuratura oczekuje na przeprowadzenie sekcji – przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Strzelanina na Gocławiu. Zwłoki w pralni

Zawiadomienie złożyła córka varsavianisty

PAP ustaliła, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła córka zmarłego historyka. Z jej zeznań wynika, że w ostatnich chwilach przed śmiercią jej ojciec miał zawrzeć związek małżeński, co mogłoby mieć wpływ na podział znacznego spadku po Jarosławie Zielińskim. Wątek ten będzie weryfikowany przez prokuraturę.

Jarosław Zieliński był historykiem, varsavianistą, autorem wielotomowego opracowania "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy" i innych publikacji, jak m.in.: "Latarnie warszawskie. Historia i technika", "Stacje kolejowe. Architektura i budownictwo" (tom 1 i 2), "Plac. Warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu". Napisał też wiele przewodników po stołecznych dzielnicach i liczne artykuły na temat zabytków Warszawy. Zielińskiego w mediach społecznościowych żegnali m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk. 28 kwietnia burmistrz Bielan poinformował o śmierci Jarosława Zielińskiego.