palenie

i

Autor: Unsplash

Zdrowie

Zakaz palenia na balkonach i w oknach. Jest wniosek do Ministerstwa Zdrowia

2024-06-06 9:25

Dyskusja dotycząca ewentualnego zakazu palenia na balkonach co jakiś czas powraca w mediach społecznościowych. Niektórzy starają się jednak rozwiązać ten problem systemowo. Na początku maja do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja, której autor apeluje o wprowadzenie ograniczeń, które obejmą również e-papierosy.

Zakaz palenia w oknach i na balkonach? Powstała petycja

W petycji datowanej na 5 maja autor, "działając w imieniu swoim i wszystkich osób niepalących", zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z apelem o "wprowadzenie zakazu palenia papierosów i e-papierosów na balkonach i w oknach w budynkach wielorodzinnych". Wskazał przy tym na problem, jakim jest wdychanie dymu papierosowego, który ma ograniczać możliwość korzystania z balkonów przez niepalących. Dym ten dostaje się również do samych mieszkań. Wśród grup szczególnie narażonych na jego negatywne działanie wskazano w piśmie dzieci oraz seniorów.

"Wiem, że balkon jest prywatną własnością właściciela mieszkania, ale dym z balkonu rozchodzi się na boki i do góry, narażając innych na przymusowe wdychanie dymu i jego skutki" - czytamy w petycji.

"Zdrowie tysięcy mieszkańców bloków jest ważniejsze niż "przyjemność" kilku osób"

Autor zwrócił przy tym uwagę na niechęć spółdzielni co do wprowadzenia tego rodzaju zakazu, która ma być argumentowana brakiem wsparcia ze strony państwa. "Zdrowie tysięcy mieszkańców bloków jest ważniejsze niż »przyjemność« kilku osób" - dodał.

Choć Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało jeszcze na petycję, dotąd było przeciwne podobnym ograniczeniom. Resort wskazywał przy tym na fakt, iż jest to zbyt wielka ingerencja w funkcjonowanie osób na ich prywatnych balkonach, a tym bardziej wewnątrz własnościowych mieszkań.

Odkrycie w kamienicy na Pradze - zobacz zdjęcia:

Wieczorny Express papierosy, uzależnienia