Korrr

i

Autor: Pixabay

Koronawirus w Polsce - ile przypadków? Sklepy, najnowsze dane i mapa zakażeń! [RELACJA]

2020-03-23 12:42

Koronawirus w Polsce ciągle atakuje. Pierwszy przypadek odnotowano 4 marca. Jakie są objawy koronawirusa? Gdzie szukać pomocy? Ile osób w Polsce jest zarażonych? Specjalnie dla was prowadzimy relację na naszej stronie. Najnowsze informacje dotyczące koronawirusa w Polsce znajdziecie na ESKA Warszawa.

RELACJA PROWADZONA JEST OBECNIE W TYM ARTYKULE >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce, kwarantanna, mapa występowania, relacja online, ofiary - wszystkie te informacje znajdziecie w jednym miejscu! Na ESKA.pl Warszawa przygotowaliśmy dla was relację na żywo online, w której informujemy, co dzieje się obecnie w naszym kraju.

Według najnowszych danych w Polsce potwierdzono 378 przypadków koronawirusa. 6 osób zmarło. 871 osób jest hospitalizowanych,  28440 osób zostało objętych kwarantanną, 48324 zostało zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju, a 48660 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym.

Sonda
Czy obawiasz się koronawirusa?

Objawy koronawirusa

  • ból gardła
  • kaszel
  • wysoka gorączka
  • duszności

Żeby śledzić dalszą relację >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Godz. 19.09

Na tę chwilę nie ma planów zmiany terminu wyborów.

Godz. 19.00

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu szkół do Wielkanocy. Wprowadzimy też obowiązek realizowania podstawy programowej - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Godz. 18.50

- Wprowadzamy bardzo surowe kary za oppuszczeni kwarantanny. Nie 5 tys. zł tylko 30 tys. zł kary. Musimy to traktować poważnie, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś życie - dodaje premier. 

Godz. 18.46

- Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii - mówi premier Mateusz Morawiecki. I dodaje, że do Wielkanocy zostają wstrzymane lekcje.

Godz. 18.30

Ponad 60 przypadków złamania zasad kwarantanny domowej wykryli w czwartek policjanci w woj. małopolskim. W sumie skontrolowali ponad 4,2 tys. adresów. Nieobecne w domach osoby zlokalizowano m.in. u sąsiada, na parkingu z zamiarem wyjazdu na zakupy czy w szpitalu na wizycie.

Godz. 18.12

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zdecydował w piątek, że firmy, które w związku z epidemią koronawirusa musiały tymczasowo zamknąć swoją działalność, nie będą płacić za odbiór odpadów.

Godz. 17.29

Członkowie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości łódzkiej Rady Miejskiej wystosowali w piątek apel do prezydent miasta Hanny Zdanowskiej o wstrzymanie pobierania opłat czynszowych od przedsiębiorców. Chodzi o lokalne komunalne i przedsiębiorców, którzy musieli zawiesić lub ograniczyć działalność w związku z pandemią.

Godz. 17.09

Odprawiana zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg - takie są zalecenia Watykanu w związku z epidemią koronawirusa. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 17.00

w piątek o godz. 20.00 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie telewizyjne.

Godz. 16.55

Organizatorzy 22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przesunęli termin tegorocznej edycji. Poinformowali, że odbędzie się między 21-26 sierpnia. Decyzja ma związek z zagrożeniem koronawirusem w Polsce i Czechach.

Godz. 16.40

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował w piątek, że chce przekazać jednoimiennemu miejskiemu szpitalowi przy ul. Szwajcarskiej 120 tys. zł na wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Dodał, że testy będzie też wykonywał na mocy porozumienia podpisanego z wojewodą Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, który na ten cel uzyska 300 tys. zł - Robimy wszystko, aby zwiększyć liczbę wykonywanych testów. Moim celem jest utworzenie kilku współpracujących ze sobą punktów badań, co spowoduje, że będziemy dużo szybciej wykrywać przypadki koronawirusa – zaznaczył wojewoda

Godz. 16.25

W Płocku (woj. mazowieckie) do Szpitala Miejskiego św. Trójcy oraz do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego trafiła w piątek pierwsza partia 150 maseczek ochronnych, których szycie koordynuje Urząd Miasta. Akcja, w której biorą udział m.in. wolontariuszki, będzie kontynuowana.

Godz. 16.20

33 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Łącznie zarażonych jest 4115 osób. Pięć osób nie żyje.

Godz. 16.10

Pierwszy w Polsce pacjent, u którego zdiagnozowano koronawirusa, opuścił w piątek Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze (woj. lubuskie). 66-letni Mieczysław Opałka przybywał w placówce od początku marca.

Godz. 15.55

Pierwszy w Polsce pacjent, u którego zdiagnozowano koronawirusa, opuścił w piątek Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze (woj. lubuskie). 66-letni Mieczysław Opałka przybywał w placówce od początku marca.Respiratory, defibrylatory, aparaty tlenowe – to sprzęt, który w ostatnich latach kupiły uczelnie medyczne za fundusze unijne na potrzeby szkolenia studentów. Minister Funduszy i Polityki oraz Minister Zdrowia uzgodnili, że zostanie wykorzystany do ratowania zdrowia i życia chorych na COVID-19

Godz. 15.50

Lechia Gdańsk wprowadziła do sprzedaży w trakcie przerwy w rozgrywkach piłkarskiej ekstraklasy 40 tys. wirtualnych biletów w ramach akcji Zapełniamy Stadion. Każdy kosztuje 10 zł i będzie mógł być wymieniony na wejściówkę na dowolny mecz obecnego lub przyszłego sezonu.

Godz. 15.40

Na trzy miesiące został aresztowany 39-latek z Morąga, który rozpowszechniał fałszywe informacje, że jest zarażony koronawirusem, chociaż wykluczyły to badania - podała warmińsko-mazurska policja. Zarzucono mu, że zakłócił przez to pracę szpitala i innych służb.

Godz. 15.30

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w czwartek skontrolowano 61,6 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 54,1 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE – poinformowała w piątek Straż Graniczna.

Godz. 15.23

Z powodu pandemii koronawirusa planowana na 16 maja 17. edycja Nocy Muzeów w Warszawie nie odbędzie się. Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko organizacji wydarzenia w maju, dlatego postanowiliśmy go przełożyć na drugą połowę września - poinformowała PAP Karolina Gałecka z Urzędu m.st. Warszawy.

Godz. 15.20

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się w piątek z apelem do rządzących o szybkie udostępnienie testów na obecność koronawirusa dla pracowników służby zdrowia. "Oni muszą czuć się bezpiecznie, żeby móc udzielać pomocy" - podkreślił.

Godz. 15.09

Jeden z lekarzy oddziału gastrologicznego w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim poinformował, że jest zakażony koronawirusem – przekazał w piątek Dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego - rzecznik prasowy Piotr Gołaszewski. Dodał, że szpital nie zostanie zamknięty, a placówka jest w stałym kontakcie z sanepidem i czeka na jego decyzję.

Godz. 14.00

Kierowca PKS w Jeleniej Górze zakażony koronawirsem! Trwają poszukiwania osób, które mogły z nim podróżować.

Godz. 13.44

Studenci politechniki Wrocławskiej musieli opuścić akademiki przy ul. Wittiga. W ich dawnych pokojach zamieszkają osoby z zagrożeniem koronawirusa.

Godz. 13.20

Trwają testy innowacyjnej metody oczyszczania z wykorzystaniem dwutlenku tytanu. Pokazują, że dzięki tej metodzie liczba drobnoustrojów obniża się o prawie 90%! Stosowana była dotychczas w szpitalach i zakładach produkujących żywność. Szczegóły na slask.eska.pl.

Godz. 13.04

Warszawa: Obecnie objętych naszą kontrolą jest ponad 5,5 tys. osób będących na kwarantannie; wobec 7 z nich prowadzone są czynności przez policjantów w związku z naruszeniem zasad kwarantanny

Godz. 12.57

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zorganizował w piątek na swoim profilu na Facebooku czat internetowy. Pytany o to, czy spółdzielnie mieszkaniowe dostały wytyczne, co do częstszego sprzątania klatek schodowych, dezynfekowania klatek, domofonów i poręczy, odpowiedział, że takie były zalecenia Urzędu Miasta.

Godz 12.24

Zbyt częste dezynfekowanie i mycie rąk może niszczyć naszą naturalną florę bakteryjną, a środki do dezynfekcji robione w domu są tak samo skuteczne jak te kupione w drogerii. Takie tezy pojawiają się w internecie, często też słyszymy je powtarzane przez naszych znajomych. Okazuje się, że może to nie być prawda. Zapytaliśmy o to specjalistę.

- Na stronie WHO można przeczytać dlaczego oni zalecają dezynfekcję alkoholową - mówi Waldemar Ferschke, epidemiolog i wiceprezes firmy z Lublina produkującej środki do dezynfekcji.

Godz.12.00

Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.

Godz. 11.30

Mamy 11 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Godz. 11.00

Mimo, że do szkoły nie chodzą, to do książek często zaglądają. Mowa o uczniach ze Starego Sącza, którzy mogą uczyć się on-line. Takie zajęcia organizuje na przykład nauczyciel biologii Aneta MAMALA. Codziennie o określonej porze uczniowie łączą się za pomocą Skypa i mogą posłuchać wykładu.

Godz. 10.33

Akademik Polonez w Poznaniu zamknięty! 200 osób na kwarantannie. U jednego z lokatorów potwierdzono koronawirusa. Mężczyzna to obcokrajowiec. Miał kontakt z osobami z krajów transmisji wirusa.

Godz. 10.27

Czas, z jakim przyszło nam się zmierzyć, może być wyjątkowo trudny dla osób cierpiących na depresję. Zamknięcie w domu, kulminacja myśli i nerwów to droga do pogrążenia się w coraz to większym smutku. W takich chwilach ważne jest, aby ułożyć sobie plan dnia, znaleźć ciekawe zajęcie i nie odcinać się od kontaktu z innymi.

Godz. 10.00

W miniony czwartek w sieci pojawiło się specjalne nagranie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Zaapelował on do właścicieli sklepów o zarezerwowanie w placówkach dwóch godzin, w których zakupy mogliby robić tylko seniorzy. --> WIĘCEJ

Godz. 9.30

Żołnierze WOT pojawili się dziś na granicach, nie tylko by wesprzeć Straż Graniczną w prowadzeniu kontroli, ale także by pomóc tym, którzy utknęli na przejściu granicznym. Terytorialsi od rana roznosili kierowcom wodę oraz posiłki

Godz. 9.07

Wiceminister rolnictwa z koronawirusem, całe kierownictwo resortu objęte jest kwarantanną. Kilka dni temu okazało się, że minister środowiska Michał Woś też jest zakażony.

Godz. 8.40

Mamy 12 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 367/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 8.29

Dwa duże szpitale na Śląsku otrzymały nowoczesny sprzęt termowizyjny do pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do budynku w dwóch śląskich lecznicach. Chodzi o Instytut Onkologii w Gliwicach oraz Szpital Kliniczny w Katowicach. Szczegóły na slask.eska.pl.

Godz. 7.50

W całej Polsce mamy 355 przypadków zakażeń koronawirusa. W województwie śląskim wirusem SARS-CoV-2 zaraziły się 42 osoby. Sześć nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek, 19 marca wieczorem. Co wiemy o nowo zakażonych pacjentach?

Godz. 7.42

Szpital Kliniczny przy Banacha w Warszawie wznowił pracę. Placówka wczoraj została zamknięta, bo u jednego z pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem. Budynek szpitala został zdezynfekowany. Około 80-ciu osób zostało objętych kwarantanną. Przeprowadzone u nich będą też badania na obecność patogenu.

Godz. 7.21

Wojsko jednoczy siły z ratownikami medycznymi. Medycy z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, wsparli Wojewódzką Stacje Pogotowia Ratunkowego w walce z „niewidzialnym” wrogiem. Mundurowi przeszli specjalne szkolenia i są gotowi do działania.

Godz. 7.12

Miasto Stołeczne Warszawa przygotowało dla ratowników medycznych 3 miejsca tymczasowego odpoczynku - na Mokotowie, Woli i Pradze - poinformował prezydent Rafał Trzaskowski. "Wszystkie są już gotowe do użytku. Ratownicy będą mogli w nich spokojnie odetchnąć przez czas, w którym nie będą mogli pełnić swoich obowiązków" - informuje prezydent.

Godz. 6.57

Dziś po południu (w piątek) prezydium Sejmu zdecyduje jak będzie wyglądało przyszłotygodniowe posiedzenie. Zmiany dotyczą zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

Pojawiają się pytania o bezpieczeństwo posłów, stąd m.in. pomysł by posiedzenie odbyło się na stadionie narodowym... O to chcą dziś wnioskować posłowie Solidarnej Polski. Ostateczną decyzję podejmie prezydium izby w konsultacji z sanepidem i ministerstwem zdrowia.

Godz. 20.53

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zadeklarował gotowość do rozmów z opozycją na temat pomocy dla pracowników i przedsiębiorców wobec problemów gospodarczych związanych z epidemią koronawirusa.

Godz. 20.50

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją CNN wyraził przekonanie, że przedstawiony przez rząd plan ochrony gospodarki, choć kosztowny, jest niezbędny i okaże się skuteczny w walce ze skutkami koronawirusa.

Godz. 20.45

Policja odnalazła i zatrzymała w Łodzi pacjenta, który uciekł w czwartek ze szpitala w Zgierzu (woj. łódzkie). Mężczyzna trafił tam z objawami koronawirusa. Grozi mu surowa kara.

Godz. 20.37

W Skarżysku-Kamiennej wstrzymano pociąg, oraz ewakuowano jego pasażerów po tym, jak obsługa składu uznała, że jeden z podróżnych wykazuje objawy zakażenia koronawirusem.

Godz. 20.36

59-letnia mieszkanka Pleszewa podczas kwarantanny wybrała się na zakupy. Grozi jej grzywna w wysokości 5 tys. zł – poinformowała w czwartek rzecznik prasowy pleszewskiej policji asp. Monika Kołaska.

Godz. 20.32

Zamknęliśmy granice, bo większość przypadków zakażeń przychodzi z zagranicy - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją CNN. Wyraził przekonanie, że podjęte przez Polskę działania przynoszą efekty, bo liczba zakażeń jest mniejsza, niż gdzie indziej.

Godz. 20.27

W najbliższych dniach będą zapadały decyzje w kwestii wydłużenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Na pewno podamy je z wyprzedzeniem, nie będziemy czekać do 25 marca - mówił w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Godz. 20.11

Uczniowie dowiedzą się, co z egzaminem ósmoklasisty co najmniej na tydzień przed planowanym terminem jego przeprowadzenia - powiedział w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał, że brane są pod uwagę różne scenariusze, m.in. zastąpienie egzaminu konkursem świadectw.

Godz. 19.22

Policja poszukuje pacjenta, który uciekł w czwartek ze szpitala w Zgierzu (Łódzkie). Mężczyzna trafił tam z objawami koronawirusa.

Godz. 19.18

PKO BP przeznaczył ok. 9 mln zł na wsparcie służb medycznych działających na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Bank zachęca klientów do bankowości zdalnej i płatności bezgotówkowych - podano w czwartkowym komunikacie.

Godz. 19.00

Potwierdzono 32 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Łącznie to 355 przypadków, w tym pięć śmiertelnych.

Godz. 18.59

W diagnostyce zakażeń SARS-Cov-2 należy, zgodnie z zaleceniami WHO, stosować testy molekularne - uważa konsultantka krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangr. Nie zaleca się stosowania szybkich testów kasetkowych wykrywających przeciwciała (serologicznych) - dodała.

Godz. 18.35

Od piątku 20 marca BNP Paribas podnosi do 100 zł limit dla płatności zbliżeniowych kartami Mastercard - poinformował w czwartek bank. Zastrzegł, że warunkiem zrealizowania takiej transakcji jest aktualizacja oprogramowania terminali w sklepach i punktach usługowych.

Godz. 18.25

W Ministerstwie Rozwoju utworzono sztab kryzysowy, który ma pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej zminimalizować skutki epidemii koronawirusa - poinformował w czwartek resort. W jego skład wchodzą przedstawiciele ok. 50 organizacji sektora, który ucierpiał z powodu pandemii.

Godz. 18.20

W ciągu ostatniej doby pięć osób pozostających w kwarantannie na terenie województwa, samowolnie opuściło miejsca odosobnienia - poinformowało w czwartek biuro prasowe KW Policji w Opolu. Grozi im za to wysoka grzywna.

Godz. 18.10

Fizycy medyczni z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracujący pod kierunkiem dr. hab. Armanda Cholewki zamontowali sprzęt termowizyjny do pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do budynku w dwóch śląskich szpitalach.

Godz. 17.30

Trzy godziny trwała przerwa w działaniu SOR Szpitala Miejskiego w Gdyni z uwagi na podejrzenie koronowirusa u jednego z pacjentów. Po południu szpital wznowił normalną działalność.

Godz. 17.20

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) - poinformował, że udaje się do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, by wesprzeć pracujących tam lekarzy i pracowników medycznych. Jak zaznaczył, został tam skierowany przez wojewodę mazowieckiego i nie zna jeszcze swoich zadań. >>TUTAJ<< przeczytasz więcej.

Godz. 17.18

Prezydent Krakowa apeluje do właścicieli sklepów o wsparcie seniorów. - Proponuję, żeby godziny np. pomiędzy 10-12 były czasem bezpiecznych zakupów dla krakowskich seniorów - powiedział Jacek Majchrowski. 

Godz. 17.12

Komisariat w Brwinowie został objęty kwarantanną. Wszystko w związku z kwarantanną jednego z policjantów - poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Jeden z pracowników czeka na wyniki testów na koronawirusa.

Godz. 17.10

Od czwartku obowiązuje całkowite ograniczenie wizyt we wszystkich zakładach penitencjarnych. Znacząco ograniczono również zewnętrzną pracę więźniów z wyjątkiem m.in. osób produkujących maseczki i kombinezony ochronne oraz pracujących w branży spożywczej - poinformowało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

Godz. 17.02

Władze Mazowsza podjęły w czwartek decyzję o zwiększeniu kwoty wsparcia szpitali na walkę z koronawirusem o kolejne 4 mln zł - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W sumie na pomoc szpitalom przeznaczono już 10,5 mln zł.

Godz. 16.55

Uproszczone delegowanie sędziów, wstrzymanie lub zawieszenie części terminów procesowych i rozszerzenie zakresu kar odbywanych w ramach dozoru elektronicznego - to niektóre z głównych propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Godz. 16.44

Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła w czwartek specjalny e-mail, na który pracownicy firmy mogą przesyłać uwagi i sugestie dotyczące działań prewencyjnych oraz pracy spółki w specjalnym trybie, wynikającym z zagrożenia koronawirusem.

Godz. 16.35

W związku z pandemią koronawirusa apelujemy do rodziców, by nie zabierali dzieci na zakupy – podała w czwartek komunikacie sieci sklepów budowalnych Bricomarché.

Godz. 16.30

Obecnie przygraniczne korki uległy zdecydowanej redukcji: na granicy litewskiej, czeskiej i słowackiej granice są już przejezdne, nie ma tam korków; w sposób zdecydowany ograniczyliśmy też korki na granicy niemieckiej - powiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Godz. 16.05

Wojewoda mazowiecki skieruje dodatkowych lekarzy internistów oraz chirurgów z innych placówek do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą (woj. mazowieckie), gdzie potwierdzono 11 przypadków zarażenia koronawirusem wśród personelu – poinformowały w komunikacie służby wojewody.

Godz. 15.55

Cztery pielęgniarki z oddziału wewnętrznego w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu (woj. mazowieckie) są zarażone koronawirusem. 22 osoby czekają na wynik testu. Zachorowania pracowników grójeckiej lecznicy mają związek z sytuacją w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie potwierdzono 11 przypadków zarażenia koronawirusem wśród personelu.

Godz. 15.40

Ponad 35 tys. zł na pomoc dla szpitali w swoim mieście zebrali we własnym gronie krakowscy sędziowie; medyków finansowo wspierają także adwokaci. Środki przeznaczono m.in. na zakup przyłbic ochronnych.

Godz 15.30

Koronawirus u pracownika szpitala przy ul. Banacha w Warszawie. Ustalono już listę osób, któreprzebywały w bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną. Szpital jesr dezynfekowany, a Izba Przyjęć czasowo zamknięta. Nie ma decyzji o zamknięciu szpitala. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 15.08

Grzywny i zarzuty karne grożą trzyosobowej rodzinie z Sosnowca, która podczas kwarantanny, zamiast przebywać w izolacji domowej, udała się do sklepu na zakupy. Policjanci po raz kolejny apelują, by bezwzględne stosować się do zasad kwarantanny.

Godz. 14.59

Opolscy ratownicy medyczni i pielęgniarki mogą odizolować się od rodziny w ośrodku Straży Pożarnej w Turawie. ​Na chętnych czeka 20 pokoi. Więcej wie Marcin Michalski.

Godz. 14.21

W związku z epidemią koronawirusa - pilnie poszukiwani są kierowcy karetek na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Praca polega na realizacji przewozów sanitarnych.

Godz. 13.50

Każdego roku o tej porze w wielu sklepach odbywały się zbiórki produktów potrzebnych do stworzenia świątecznych paczek dla najuboższych. Teraz jest inaczej. W związku z epidemią żadna tak akcja nie jest możliwa. Dlatego w tym roku wiele osób np. na Śląsku - na święta może zostać bez wsparcia. Mówi prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Nasze Mysłowice" Piotr Olszowski

W ciągu najbliższych dni zapadnie decyzja o tym, czy szkoły mają pozostać dalej zamknięte.

Godz. 13.34

Konferencja prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego. Podjęliśmy decyzję o odroczeniu terminów spłaty czynszów w lokalach komunalnych.

Godz. 13.20

Po chorego na COVID-19 mężczyznę karetka przyjechała w środę przed południem. Okazuje się, że podróżował do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie wykonał testy na obecność korona wirusa. Te dały wynik pozytywny. Mężczyzna został poddany kwarantannie domowej, podczas której zachowywał ścisły reżim sanitarny. Chodził w maseczce i rękawiczkach. ---> więcej.

Godz. 13.07

Warszawa na bieżąco - w różnych językach - informuje cudzoziemców o wszystkich zaleceniach i zmianach związanych z epidemią koronawirusa! Zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą śledzić komunikaty w języku angielskim, rosyjskim, ukraińskim i wietnamskim.

Godz. 12.28

Nie tylko na siłowni, ale też w domu możemy zadbać o swoją kondycję i formę – przypominają specjaliści. Kluby i siłownie są co prawda zamknięte, ale wielu trenerów organizuje zajęcia online. Filmy do sieci z podpowiedzią jak ćwiczyć w domu wrzuca między innymi Iga Zaczek - trenerka jednego z klubów fitness w Nowym Sączu.

Godz. 12.05

Mamy 20 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 13 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego i po 1 osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego. Liczba osób zakażonych koronawirusem: 325/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 12.04

Wystąpienie Ministra Zdrowia. Kolejne osoby z potwierdzeniem koronawirusa w Polsce. Dane mogą się jeszcze dziś zmienić!

Godz. 11.50

"Cześć znajomy i nieznajomy. Koleżanko, sąsiadko, panie znany ze spaceru. Wiesz, że jestem lekarzem? Otóż jestem. Pediatrą. Od 10-ciu lat w szpitalu. Dziś jestem na dyżurze. Lubisz mnie? To #ZOSTANWDOMU" - czytamy w apelu Katarzyny Hoffmann-Pirogowicz, lekarki, która pracuje w szpitalu na Koszarowej. Tam, gdzie teraz przyjmowani są pacjenci zakażeni koronawirusem. ---> WIĘCEJ.

Godz. 11.35

Borys Budka apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w kraju minimum do końca maja 2020.

Godz. 11.30

Kolejni ratownicy na kwarantannie! Wszystko przez osoby, które wzywając karetkę nie mówią prawdy. Do tej pory, aż w 10 przypadkach okazywało się, że ludzie dzwoniący na pogotowie nie informowali dyspozytora, że mogli mieć kontakt z potencjalnie zarażonymi koronawirusem. Przez to już 10 pracowników pogotowia musiało poddać się kwarantannie.

Godz. 11.20

Na pomoc szpitalom! Kosmetyczki, fryzjerzy z Olsztyna przekazują lekarzom zapasy swoich maseczek, fartuchy, jednorazowe rękawiczki. Na Facebooku powstała specjalna grupa i strona internetowa. Akcja szybko przeobraziła się w forum pomocy dla placówek medycznych z całej Polski

Godz. 11.05

Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w formie wideokonferencji z udziałem prezydenta. trwa przemówienie prezydenta i premiera.

Godz. 10.55

Dobre wiadomości płyną do nas w czwartkowy poranek. Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-PZH wyizolowali wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19. Czy będzie przełom w walce z chorobą?

Godz. 10.38

Mieszkanka Trzebini (woj. małopolskie) oferowała w sieci "domowe testy na koronawirusa". Internetowe oszustwo zostało już udaremnione przez policję. Kobiecie grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności. ---> WIĘCEJ.

Godz. 10.22

Żadnej nowej infekcji w ciągu ostatniej doby. Teraz dobre informacje z Wuhan. Po raz pierwszy w pierwotnym ognisku pandemii, nie odnotowano żadnej nowej infekcji. W prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, nie potwierdzono nowych zakażeń od ponad dwóch tygodni.​

Godz. 10.08

Od wczoraj (śr) oddział chorób wewnętrznych/ interna jest objęta kwarantanną w związku z potwierdzonym wynikiem zakażenia koronawirusem u jednego pracownika oddziału. Pracownicy, którzy mieli kontakt z zakażonym pracownikiem są objęci nadzorem przez powiatową stację sanitano-epidemiologiczną. Obecnie personel, który pracuje w oddziale został zabezpieczony i pracuje zgodnie z procedurami izolacyjnymi. Pacjenci nie są przenoszeni do innych szpitali. Pozostałe oddziały pracują w trybie normalnym. W kwestii bardziej szczegółowych informacji proponuję kontakt z powiatową stacją sanitarno- epidemiologiczną.

Godz. 9.45

Nawet 8 godzin - tyle czasu muszą stać w korkach osoby, które przekraczają przejście graniczne w Kołbaskowie obok Szczecina. Codziennie w kolejce stoją tysiące samochodów i ciężarówek. Zarówno kierowcy jak i pasażerowie poddawani są kontroli na obecność koronawirusa.

Godz. 9.36

U dwóch pracowników medycznych Szpitala Powiatowego w Opocznie (Łódzkie) wykryto zarażenie koronawirusem – poinformowała dyrekcja placówki. Badane są próbki pobrane od osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi. Zawieszono świadczenia zdrowotne w części oddziałów.

Godz. 9.08

12 osób z personelu medycznego szpitali w Nowym Mieście nad Pilicą i w Grójcu zakażonych koronawirusem!

W lecznicy w Nowym Mieście zaczyna brakować personelu - między innymi dlatego, że kolejnych 60-siąc osób - w tym pielęgniarek, lekarzy i pacjentów - jest objętych kwarantanną i czeka na wyniki.

Godz. 8.40

Mamy 18 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 6 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. lubelskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego. Liczba osób zakażonych koronawirusem: 305/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 8.19

Uwaga pasażerowie, nie wyrobicie teraz karty ŚKUP. Punkty obsługi klienta są zamknięte. Wszystko w trosce o zdrowie pracowników i pasażerów mówi Michał Wawrzaszek – rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego

Godz. 7.54

Mieszkańcy Krakowa, którzy nie wiedzą co zrobić ze zmagazynowaną żywnością, mogą liczyć na pomoc. Od 16 marca działa tzw. ,,Pogotowie Kulinarne". Dzięki niemu można uzyskać poradę dotyczącą nie tylko tego, co zrobić z psującym się jedzeniem, ale i gdzie w obecnej sytuacji można zamówić posiłek do domu. ---> WIĘCEJ

Godz. 7.15

Kolejne podejrzenia koronawirusa w Skawinie? Na terenie całej podkrakowskiej gminy 37 osób przebywa obecnie w kwarantannie. Informację tę na podał burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko na swoim profilu na Facebooku.

Godz. 7.00

Przynajmniej na dwa najbliższe tygodnie zawiesza pracę. Laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie nie będzie wykonywać testów - u jednego z pracowników potwierdzono koronawirusa.

Godz. 20.55

Testów na koronawirusa mamy absolutnie wystarczająco - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki. Mówiąc o przygotowaniu polskiej służby zdrowia do rozwoju zagrożenia epidemią zapewnił, że jest ona coraz lepsza. Robimy wszystko w najlepszy możliwy sposób. Nie szczędzimy sił i środków - podkreślił.

Godz. 20.35

Będą nowelizacje ustaw dotyczących kinematografii - żeby firmy, które są właścicielami kin i producenci filmowi mieli bardziej elastyczne możliwości funkcjonowania - powiedział w środę w Polskim Radio24 wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Godz. 20.20

Z powodu koronawirusa hospitalizowane są 923 osoby, ponad 21 tys. osób objęto kwarantanną; a ponad 35 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju – poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

Godz. 20.00

"Czekamy w kolejce do dezynfekcji po transporcie z pacjentem wysokozakaźnym" - czytamy w opisie zdjęcia. Fotografia zyskała już tysiące polubień i setki udostępnień. Internauci zaczęli ją porównywać ze słynnym zdjęciem prof. Religi!

>>TUTAJ<< przeczytasz więcej

Godz. 19.50

Czasowe zawieszenie działań laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH nie wpłynie na szybkość i skuteczności badań w kierunku koronawirusa – powiedział  rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Godz. 19.45

51 pracowników Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest objętych kwarantanną. Przez trzy dni hospitalizowany był tam 78-letni pacjent, u którego wykryto koronawirusa. Wcześniej mężczyzna był również na SOR Szpitala im. św. Wojciecha na Zaspie. Obie placówki należą do spółki Copernicus.

Godz. 19.00

Bielski Szpital Wojewódzki nie wyraził zgody na jakąkolwiek zbiórkę funduszy w Internecie na swój cel. „Z inicjatywą, która pojawiła się na jednym z portali zrzutkowych, nasza placówka nie ma nic wspólnego” – powiedziała w środę rzeczniczka szpitala Anna Szafrańska.

Godz. 18.55

Mamy 36 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 4 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i woj. opolskiego.

Godz. 18.30

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zamknięte z powodu koronawirusa. Jeden z pracowników jest zarażony. Wcześniej przebywał na zwolnieniu z podejrzeniem grypy. Jak informuje Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków - wczoraj stan pracownika gwałtownie się pogorszył i konieczna była hospitalizacja. Wszyscy pracownicy odbywają kwarantannę.

Godz. 18.05

W szpitalach brakuje podstawowego sprzętu ochronnego, m.in. maseczek, rękawiczek i kombinezonów. Fundacja Siepomaga zainicjowała zbiórkę. Na koncie już blisko 1,7 mln. zł. Więcej informacji znajdziesz na ESKA Warszawa.

Godz. 17.32

Małopolski sanepid ostrzega przed oszustami. Jak poinformował w środę, w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, pracownicy stacji nie odwiedzają prywatnych mieszkań w celu ich dezynfekcji.

Godz. 17.18

Do 12 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem pracowników szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowieckie). Kolejnych 60 pielęgniarek, lekarzy, pracowników obsługi i pacjentów czeka na wyniki badań. W lecznicy zaczyna brakować personelu.

Godz. 17.10

Zgodnie z dekretem podpisanym przez biskupa diecezji opolskiej Andrzeja Czaję, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, na terenie diecezji uroczystości pogrzebowe powinny zostać ograniczone do trzeciej stacji (przy grobie), w obecności grupy nie większej niż 50 osób, wliczając w to kapłana i pracowników firmy pogrzebowej.

Godz. 17.00

Nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich na inny termin; data 10 maja b.r. jest niezagrożona - przekazała PAP marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa - zapewniła.

Godz. 16.59

Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie - wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii, jak również mają ogromną wartość naukową" – podkreśla w informacji dla PAP dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Grzegorz Juszczyk.

Godz. 16.50

Na wjazd z Czech do Polski w Kudowie-Słone rano trzeba było czekać 4-5 godzin, ale teraz już ruch odbywa się na bieżąco - podobnie jak na przejściu w Lubawce. Jednak dłużej o dwie godziny, bo aż 8 godzin trzeba stać w kolejce na granicy Harachov-Jakuszyce.

Godz. 16.37

Od środy ZUS wzmocnił swoją infolinię i uruchomił trzy nowe numery telefonów obsługiwanych przez ekspertów - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dzwoniąc pod numer 22 290 87 01 każdy może uzyskać informacje na temat obsługi w sprawie świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, a także na temat obsługi w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Drugi uruchomiony numer 22 290 87 02 to obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców, a trzeci - 22 290 87 03 to obsługa w sprawie odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.

Godz. 16.35

Jest możliwe otwarcie sklepu w niedzielę, aby go zaopatrzyć, by mogły być gotowe w poniedziałek rano na klientów - podkreśliła na konferencji w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Godz. 16.30

Emilewicz: oferujemy pożyczkę 5 tys. zł małym restauratorom; bezzwrotną, jeśli nie zwolnią pracowników.

Godz. 16.10

Lider PO Borys Budka zwrócił się w środę do premiera Mateusza Morawieckiego, by wprowadził stan klęski żywiołowej, co pozwoliłoby m.in. przesunąć termin wyborów prezydenckich. Zaapelował też o zwołanie w przyszłym tygodniu posiedzenia Sejmu.

Godz. 15.50

- Prace rozpoczyna przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie - napisał szef MON na Twitterze.

Godz. 15.27

Uprzejmie informujemy, iż w dniu dzisiejszym nie przyjmujemy materiału do badań diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-Covid-2. Wszystkie próbki w uzgodnieniu z WSSE Warszawa są kierowane na ul. Żelazną 79. Jak podaje onet - dwóch pracowników PZH zostało objętych kwarantanną. Najprawdopodobniej zarazili się koronawirusem. Już poddali się badaniom, ale ich wyniki nie są znane. Dowiesz się więcej >>TUTAJ<<

Godz. 15.13

Mimo ograniczeń, w wielu miejscach życie toczy się takim samym trybem jak dotąd. Każdego dnia na świat przychodzą dzieci, których narodzenie trzeba zgłosić. Rodzicu, nie musisz w tej sprawie wybierać się do urzędu – zostań w domu, zrób to online - przypomina Ministerstwo cyfryzacji.

Godz. 14.47

Z Hiszpanii do Zabrza wrócili właściwie... pieszo! Chodzi o grupę 22 osób, która pod koniec lutego wyjechała na praktyki zawodowe do Hiszpanii. Po ponad tygodniu starań w końcu wrócili do domów. Nie było to łatwe, bo w międzyczasie w Hiszpanii wprowadzono stan wyjątkowy, a zdecydowana większość europejskich granic została zamknięta z powodu koronawirusa - mówi Artur Nowakowski, z urzędu miejskiego w Zabrzu

Godz. 14.40

Jedzenie ze szkolnych stołówek trafi do potrzebujących. Władze Gdańska apelują do dyrektorów placówek, by ci w porozumieniu z rodzicami uczniów przekazywali zgromadzoną żywność do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. -Z powodu pandemii koronawirusa szkoły są zamknięte, ale jedzenie ze stołówek na pewno się nie zmarnuje – przekonuje wiceprezydent miasta, Piotr Kowalczuk.

Godz. 14.16

U jednego z pracowników Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wykryto koronawirusa – poinformował w środę dyrektor szpitala.

Godz. 14.14

Mamy 5 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego i po 1 osobie z woj. lubuskiego, małopolskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 251/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 13.50

Gdy szczecinianie/Polacy masowo wracają do kraju, korki na granicach to nie jedyne zmartwienie. W przypadku choćby marynarzy pojawia się kłopot z samą organizacją powrotów i logistyką kwarantanny. Nie wiemy jeszcze, jak marynarze będą ściągani ze statków i w jaki sposób mają się poddać izolacji - mówi Małgorzata, szczecinianka i jednocześnie żona kapitana statku handlowego

Godz. 13.15

EMA informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID19. Na podstawie dostępnych danych nie ma powodu, aby pacjenci przyjmujący ibuprofen przerywali leczenie.

Godz. 13.03

Sanepid szuka pacjentek ginekologa, który jest zakażony koronawirusem. Lekarz mógł przyjąć nawet 30 pacjentek. Informacje na ten temat zbierała

Godz. 12.50

Już liczą olbrzymie straty, a przez najbliższe dni będzie tylko gorzej. A mowa o właścicielach obiektów noclegowych, turystycznych czy pensjonatów w Bieszczadach. W tych do odwołania obowiązuje zakaz wynajmu miejsc noclegowych dla turystów. Wszystko po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Czy właściciele stosują się do tych wymogów, to sprawdzają już policjanci, którzy przypominają - każdy przypadek łamania prawa będzie karany.

Godz. 12.36

Jak spędzać czas na kwarantannie?

W całej Polsce trwa akcja #zostanwdomu. Polacy w obliczu pandemii koronawirusa spędzają czas w swoich domach. Mają różne ciekawe pomysły na to, co robić w tak wyjątkowej sytuacji, gdy zamknięte są szkoły, galerie handlowe, restauracje i puby. Pani Magdalena z Piekar Śląskich spędza czas w domu ze swoim.. lemurem. To nie żart. Pupil ma na imię Max. Jest psotnikiem, ale lubi się też przytulać.

Godz. 12.21

Rządowy pakiet osłonowy dla przedsiębiorców kosztował będzie 212 miliardów złotych.

Godz. 12.16

Premier:

W przypadku przedłużenia zamknięcia szkół, zasiłek dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużony.

Godz. 12.12

Premier: pakiet podzielony będzie na 5 filarów.

Jednym z nich są działania osłonowe - ochrona miejsc pracy

Godz.12.00

Poznaliśmy pierwsze założenia pakietu:

Ulgi, możliwość odłożenia płatności ZUSu lub płatność na raty. System wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy nie mogą świadczyć pracy.

Godz. 11.52

Pakiet antykryzysow w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw. 

Godz. 11.50

Trwa konferencja prezydenta Andrzeja Dudy.

Godz. 11.49

Rafał Trzaskowski: nie planujemy zniesienia opłat.

Prezydent miasta poinformował o swojej decyzji w związku z opłatami za parkowanie w Warszawie.

Godz. 11.27

Ciągle nie odbyła się konferencja prasowa rządu.

Nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus może przeżyć w wodzie - teraz o zachowanie spokoju prosi mieszkańców Rzeszowa MPWiK. A chodzi o informacje mówiące o tym, że wirus z naszych kranów... leci razem z wodą. "Tego nie potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia, a nasza woda odpowiada najbardziej rygorystycznym normom" - mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie

11.11

Nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus może przeżyć w wodzie - teraz o zachowanie spokoju prosi mieszkańców Rzeszowa MPWiK. A chodzi o informacje mówiące o tym, że wirus z naszych kranów... leci razem z wodą. "Tego nie potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia, a nasza woda odpowiada najbardziej rygorystycznym normom" - mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie

10.40

Ciągle czekamy na rozpoczęcie konferencji prasowej. Trwają przygotowania również do konferencji Krzysztofa Bosaka i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Godz. 9.48

O 10.00 ma rozpocząć się konferencja. Poruszane będą rozwiązania dla przedsiębiorców w okresie kwarantanny.

Godz. 9.33

Ćwiczenia pokazowe on-line i wypożyczanie sprzętu do domu. Siłownie w Tarnowie walczą o klienta. Placówki dołączają do akcji #niezawieszamkarnetu. Chodzi o wypożyczanie sprzętu sportowego klientom, którzy chcą ćwiczyć w domu.

Godz. 9.08

Praca 7 na 7 - lekarze z Łodzi przez tydzień nie opuszczą szpitala. Specjalny system rotacyjny wprowadzono w placówce im Barlickiego. Ma to sprawić, że koronawirus nie sparaliżuje szpitala.

Godz. 8.49

Praca 7 na 7 - lekarze z Łodzi przez tydzień nie opuszczą szpitala. Specjalny system rotacyjny wprowadzono w placówce im Barlickiego.

Godz 8.32

Mamy 8 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 246/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 8.20

Koronawirus może być szczególnie niebezpieczny dla bezdomnych. Są to zazwyczaj osoby niedożywione, w podeszłym wieku i z obniżoną odpornością. Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, dlatego schroniska są otwarte całą dobę.

Godz. 7.57

O 10-ej rozpocznie się posiedzenie Rady Gabinetowej - czyli obrady rządu pod przewodnictwem prezydenta, zwoływane w szczególnych okolicznościach. A takimi bez wątpienia jest demolujący gospodarkę koronawirus! Spotkanie pierwotnie planowane na wtorek przełożono ze względów bezpieczeństwa po tym jak okazało się, że minister Michał Woś jest zarażony koronawirusem i u pozostałych członków rządu przeprowadzono testy na jego obecność.

Godz. 7.09

Ministerstwo Zdrowia: Nie zapominajmy jednak, że często osoby starsze czują się zagubione w obecnej sytuacji. Apelujemy #zadzwońdoseniora - zapytaj czy coś potrzeba albo po prostu porozmawiaj.

Godz. 6.37

Dramatyczny apel szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy. Placówka prosi o pomoc każdego, kto ma środki ochronne.

Godz. 22.00

Mamy 17 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. łódzkiego, 5 z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 238/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 20.48

"Aby ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa poparliśmy wytyczne zaproponowane przez KE w sprawie zarządzania granicami. Musimy zapewnić przejazd dla leków, żywności i innych dóbr, a nasi obywatele muszą być w stanie przedostać się do swoich krajów" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Godz. 20.16

Na pomoc dla przedsiębiorców, w tym utrzymanie płynności finansowej firm, które stracą w związku z epidemią koronawirusa planowane jest uruchomienie "wielomiliardowych środków" - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Propozycje pomocy rząd przedstawi w środę.

Godz. 20.12

Do Poznania dowieziono kupione w Czechach urządzenie służące do szybkiego wykonywania testów na obecność koronawirusa – poinformował we wtorek prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Godz. 20.01

Podczas spotkania prezydium rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zapadła decyzja, że w najbliższym czasie będą otwarte kolejne przejścia graniczne, by udrożnić ruch - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Godz. 19.45

Sklepy pozostają otwarte krócej, a dostawy są realizowane na bieżąco – poinformowała w komunikacie sieć sklepów Biedronka. Sieć wprowadza też limity osób na terenie placówek.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

W związku z aktualną sytuacją Biedronka skróci godziny pracy sklepów w całym kraju – placówki będą otwarte dla klientów od godz. 8:00 do 20:00. Zmiany będą wdrażane indywidualnie w każdej placówce, nie później jednak niż do 23 marca – czytamy w komunikacie . Dodano, że w sklepach będą dostępne dla klientów nawilżane chusteczki przy sklepowych kasach i podajniki z płynem dezynfekującym. Ze względu na to, że dostępność środków dezynfekujących jest ograniczona na rynku, podajniki będą wprowadzane do sieci stopniowo – zaznaczono. Aby ułatwić zachowanie odstępu między kupującymi, sklepy wprowadzą oznaczenie odległości 1 metra na podłogach w strefie kas. Pracownicy ochrony będą natomiast dbać o to, by na sali sprzedaży przebywało jednocześnie nie więcej osób niż jest przewidziane dla danego sklepu, w zależności od jego powierzchni – podała sieć. 

Godz. 19.40

Zaplanowane na środę posiedzenie Rady Gabinetowej odbędzie się za pomocą telekonferencji - poinformował PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Godz. 19.35

Żeby rozładować kolejki na przejściu granicznym w Budzisku i skrócić tam czas oczekiwania na wjazd do Polski, we wtorek po południu uruchomione zostały odprawy na sąsiednim polsko-litewskim przejściu granicznym w Ogrodnikach - podał Podlaski Oddział SG.

Godz. 19.15

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze: kolejne wyniki pacjenta "zero" są negatywne; możemy go uznać za wyleczonego i w środę wypisać do domu.

Godz. 19.05

Od jutra zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 18.41

Na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołany został zespół prokuratorów mający koordynować postępowania dotyczące nadużyć gospodarczych wykorzystujących sytuację zagrożenia koronawirusem - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa, w ramach której działa ten zespół.

Godz. 18.40

Student Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej obronił we wtorek pracę magisterską siedząc w domu przy komputerze, łącząc się z komisją za pomocą systemu wideokonferencji. To pierwsza wideo-obrona w historii tej niepublicznej uczelni.

Godz. 18.25

Z powodu koronawirusa hospitalizowane są 833 osoby, ponad 14 tys. objęto kwarantanną; a ponad 22 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Godz. 18.20

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w związku z pogarszającą się płynnością finansową firm spowodowaną sytuacją epidemiologiczną, skierował do jednostek samorządu terytorialnego list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale - z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię.

Godz. 18.15

Minister środowiska, który jest zarażony koronawirusem przyznał, że nie czuje się najlepiej.

Godz. 17.58

Dwa kolejne respiratory trafią do szpitala zakaźnego w Warszawie; cztery respiratory transportowe - do szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie - poinformował we wtorek mazowiecki urząd marszałkowski. Na zakupy związane z koronawirusem zarezerwowano 6,5 mln zł.

Godz. 17.50

Pół tysiąca masek z filtrem przekazali we wtorek studenci AGH Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie. Maski te miały chronić żaków, członków zespołu AGH Racing, podczas budowy tegorocznego bolidu.

Godz. 17.40

Szpital w Knurowie (woj. śląskie) poinformował we wtorek, że u jednej z lekarek, która przyjmowała tam pacjentów w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki, test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Dodano, że lekarka została prawdopodobnie zakażona przez pacjenta.

Godz. 17.25

Burmistrz Karczewa Michał Rudzki i burmistrz Józefowa Marek Banaszek przebywają na kwarantannie. Obaj mieli kontakt z ministrem środowiska Michałem Wosiem, u którego zdiagnozowano koronawirusa.

Godz. 17.20

Spychalski: prezydent Andrzej Duda na środę na godz. 10 zwołał Radę Gabinetową, na której ma być omawiany przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Godz. 16.50

Do 15 godzin wzrósł we wtorek po południu czas oczekiwania na wjazd do Polski z Czech drogą 48/S52 w Cieszynie. Kierowcy przekraczający granicę autostradą D1/A1 w Gorzyczkach czekali 13 godzin - wynika z danych Straży Granicznej.

Godz. 16.40

- Najprawdopodobniej wszyscy uczestnicy olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego otrzymają tytuł finalisty - zapowiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podał, że rozporządzenie w tej sprawie ukaże się za chwilę.

Godz. 16.30

Ceny paliw na stacjach Orlenu nadal będą spadać - zapewnił we wtorek w Jedliczach prezes Orlenu Daniel Obajtek. Podkreślił, że od początku roku benzyna staniała o 50 groszy, a ropa o 60 gr.

Godz. 16.25

Wojsko Polskie jest gotowe wesprzeć szpitale w uzupełnianiu strategicznych zasobów krwi - zapewnił we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Godz. 16.20

Ponad 158 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - to dane z jednego tygodnia. Siedem osób nie żyje. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 16.00

Chińskie władze zezwoliły naukowcom na rozpoczęcie testów eksperymentalnej szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi na ludziach – poinformował we wtorek partyjny dziennik „Renmin Ribao”. Na świecie zmarło już ponad 7 tys. zakażonych nim osób.

Godz. 15.55

Urządzenia do dezynfekcji ozonem m.in. karetek i wozów strażackich przekazała na czas walki z pandemią koronawirusa prywatna firma z Kóz koło Bielska-Białej. To wsparcie dla Bielskiego Pogotowia Ratunkowego i miejscowej OSP – podało bielskie starostwo.

Godz. 15.35

Chirurg z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu jest hospitalizowany na oddziale zakaźnym tego szpitala, po tym jak potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem.

Godz. 15.15

- Wyniki spłynęły przed południem. Do momentu testów procedura jest taka sama dla wszystkich obywateli. Jedynym wyjątkiem są lekarze, pielęgniarki, służby mundurowe, czy członkowie rządu. Czyli osoby, które muszą szybciej wrócić do pracy. Wtedy po uzyskaniu ujemnego wyniku testu osoby mogą być zwolnione z kwarantanny - tłumaczy minister zdrowia, Łukasza Szumowski.

Godz. 15.13

- Ta grupa, która była na radzie ministrów została przebadana. Wszystkie wyniki są ujemne - dodaje minister zdrowia. Na dzień dzisiejszy nie mamy też potwierdzonych przypadków z bezpośredniego otoczenia pana prezydenta

Godz. 15.08

Minister WOŚ jest chory, czuje się dobrze i standardowa jest procedura. Nie ma innych działań niż te, które zwykle wykonuje sanepid. Wszystkie osoby, które miały kontakt z panem ministrem zostały zmapowane przez służby sanitarne przejdą 7-dniową kwarantannę. Później zostanie wykonany test i sprawdzimy czy wirus jest czy nie. Jeśli nie - osoba może być zwolniona z kwarantanny. Chodzi tu o szczególne przypadki, m.in. lekarzy, pielęgniarki czy członków rządu.

Godz. 14.55

Leki przeciwbólowe przyczyną rozwoju koronawirusa? W internecie krąży niepokojąca wiadomość

Godz. 14.20

EURO 2020 przełożone na rok 2021.

Godz. 14.11

W poniedziałek stołeczne metro przewiozło 142 tys. pasażerów. Dla porównania w poniedziałek 2 marca, czyli na dwa dni przed informacją ministra zdrowia o pierwszym pacjencie, u którego zdiagnozowano obecność koronawirusa, z podziemnej kolejki na liniach M1 i M2 skorzystało łącznie 672 tys. osób. Z danych tych wynika, że spadek podróżujących wyniósł ok. 530 tys. osób. - źródło - PAP.

Godz. 13.40

Mamy 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 221/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 13.40

W nocy ze środy na czwartek GDDKiA całkowicie zamknie węzeł Gorzyce na autostradzie A1. To węzeł położony między czeską granicą oraz placem, gdzie prowadzona jest tymczasowa kontrola graniczna i sanitarna. Dotąd niemożliwe było tylko skorzystanie z węzła w drodze od granicy.

Godz. 13.06

Zapasy radomskiej stacji krwiodawstwa kurczą się w szybkim tempie. W związku z trwającą epidemią koronawirusa placówka musiała odwołać akcje wyjazdowe, które w znaczącym stopniu uzupełniały zapotrzebowanie. Wciąż jednak można oddawać krew.

Godz. 12.54

Pandemia uderza też w naszych czworonożnych pupilów - przypomina Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Dlatego pracownicy organizacji wraz z wolontariuszami grupy kibiców piłkarskich "Starzy Bywalcy" oferują wyprowadzanie piesków dla tych osób, które wolą, albo muszą podczas pandemii koronawirusa zostać w domu

Godz. 11.28

Place Zabaw i Boiska są od dzisiaj zamknięte. Decyzję taka podjął Białostocki magistrat po tym jak zaczęły wpływać informacje o tym, że gromadzą się tu ludzie.

Godz. 10.51

Sprawy poważne zostawmy państwu, a my skupmy się na solidarności! Apeluje Jurek Owsiak. "Przede wszystkim sprawdźcie czy wokół Was nikt nie potrzebuje pomocy" mówi szef WOŚP.

Godz. 10.39

To historia zespołu ratownictwa medycznego z Warszawy, który od blisko doby czeka na wynik badania pacjenta któremu nieśli pomoc. Ratownicy ostatnie godziny spędzili w kwarantannie, w zamkniętej karetce, teraz są w namiocie.

Godz. 10.20

Muzyka potrafi łączyć i podnosić na duchu w nawet najtrudniejszych momentach. Udowodnili to uczniowie z Dąbrowy Górniczej, którzy włączyli się w akcję #zostaję w domu i nagrali pokrzepiający cover piosenki Męskiego Grania. Utwór nagrali na odległość, wspomógł ich Kasjan Cieśla, półfinalista The Voice of Poland.

Godz. 10.10

Dbamy o bezpieczeństwo innych i nie zapominamy o bezpieczeństwie naszych funkcjonariuszy. Służby logistyczne Komendy Stołecznej Policji cały czas zaopatrują podległe jednostki w środki ochronne. Przypominamy także, że nie wszystkie sprawy wymagają osobistej wizyty w jednostce Policji.

Godz. 9.40

Koronawirus w Częstochowie:  Jak poinformowała Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego jedną z zakażonych osób jest kilkuletnie dziecko.

- Małe dziecko przebywa w szpitalu w Częstochowie. Koronawirusem zaraziło się od osoby z najbliższego otoczenia - poinformowała Kucharzewska.

Godz. 9.32Nadzwyczajna sesja szczecińskiej Rady Miasta nie odbędzie się. Z kolei radnych może czekać kwarantanna. U jednego z rajców potwierdzono koronawirusa. Miał on kontakt z Ministrem Środowiska, Michałem Wosiem, który również jest zrażony.

Godz. 9.02

Prezydent odwołał radę gabinetową. To ze względu na bezpieczeństwo ministrów po wczorajszym ogłoszeniu pozytywnych testów na koronawirusa u Ministra Środowiska.

Godz. 8.59

O 9.00 rozpocząć ma się wystąpienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Godz. 8.54

Mamy 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusa, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 6 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 1 osoby z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. Pacjenci są w stanie stabilnym.

Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 205/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 8.40

Zespół pod przewodnictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej zajmuje się enzymem, który jest główną proteazą odpowiedzialną za "dojrzewanie" wirusa. - Jeśli enzym potakujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz - mówi. --> WIĘCEJ

Godz. 8.28

Stołeczna izba wytrzeźwień zawiesza przyjmowanie nietrzeźwych – poinformował ratusz. Jeżeli osoba nietrzeźwa nie będzie się kwalifikowała na przyjęcie do szpitala z powodów zdrowotnych, ratownicy zostawią ją na miejscu – wyjaśniło pogotowie. Policja i straż miejska nie komentują decyzji miasta, która ma związek z koronawirusem.

Godz. 8.15

Samorząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o przekierowaniu środków unijnych na specjalny projekt doposażający mazowieckie szpitale. Zielone światło dała już Komisja Europejska. Szpitale już zgłaszają swoje potrzeby. Mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik

Godz. 8.04

Na jedynym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej ruch samochodów osobowych odbywa się na bieżąco. Natomiast tiry czekają 23 godziny na wyjazd z Polski. Z kolei na wjazd do Polski ze Słowacji w Barwinku samochody ciężarowe czekają pięć godzin.

Godz.7.37

Na stronie LOT zarejestrowanych jest ok. 30 tys. Polaków, którzy chcą wrócić do kraju. Granice - są zamknięte dla cudzoziemców, ale Polacy przebywający w innych krajach mogą do Polski wrócić - na przykład Czarterami LOTu. MSZ przekonuje, ze wiele osób już z takiej opcji skorzystało.

Już sprowadziliśmy do kraju prawie 5000 osób, dzisiaj przylatują z kolejnych miast na świecie - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Godz. 7.02

Komisja Europejska chce tymczasowego ograniczenia podróży po całej Unii Europejskiej! To w związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa. Część krajów europejskich już zdecydowała się na zamknięcie granic. To między innymi Polska, Czechy, Hiszpania i Francja. Dzisiaj będziemy mówić o takim obostrzeniu dla wszystkich krajów Unii - mówi szefowa unijnej komisji - Ursula von der Lajen.

Poniedziałek 16.03.2020

Godz. 21.00

21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Jedna osoba zmarła. Łącznie to już 177 przypadków, w tym cztery śmiertelne.

Godz. 20.35

Minister Środowiska Michał Woś czuje się dobrze, zostały wdrożone wszystkie procedury, wiemy z kim się ostatnio kontaktował; ja na szczęście tego kontaktu nie miałem - podkreślił w TVP Info szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Woś poinformował, że jego test na koronawirusa dał wynik pozytywny.

Godz. 20.01

Stołeczna izba wytrzeźwień zawiesza przyjmowanie nietrzeźwych – poinformował ratusz. Jeżeli osoba nietrzeźwa nie będzie się kwalifikowała na przyjęcie do szpitala z powodów zdrowotnych, ratownicy zostawią ją na miejscu – wyjaśniło pogotowie. Policja i straż miejska nie komentują decyzji miasta, która ma związek z koronawirusem.

Godz. 10.00

Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godz. 10 zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej

Godz. 19.51

Mam obowiązek przygotowywać się na warianty pesymistyczne, do końca tygodnia będziemy mieli 1,5 tys. - 2 tys. przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Ocenił, że szczyt zachorowań w Polsce może wystąpić za dwa, trzy tygodnie.

Godz. 19.34

Minister środowiska Michał Woś: mój test na koronawirusa dał wynik pozytywny; czuję się dobrze.

Godz. 19.32

Minister zdrowia wydał w poniedziałek nowe obwieszczenie ws. produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. W wykazie znalazły się 554 pozycje m.in. leki przeciwgorączkowe.

Godz. 19.22

Od niedzieli na katowickim lotnisku wyłączono z użytku operacyjnego główny terminal pasażerski B, a od poniedziałku zamknięto wszystkie wejścia do wciąż dostępnego terminalu A, poza jednym – poinformowały służby prasowe Katowice Airport.

Godz. 19.15

Służba Więzienna wstrzymała widzenia i ograniczyła pracę więźniów w 30 jednostkach penitencjarnych, czyli zakładach karnych, aresztach śledczych i oddziałach zewnętrznych - Informuje Służba Więzienna. Decyzję podjęto w związku z koronawirusem.

Godz. 19.00

Lekarz piłkarskiej reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski poinformował, że objawy chorobowe u zawodnika Sampdorii Genua Bartosza Bereszyńskiego, który miał pozytywny wynik testu na koronawirus, już minęły. We wtorek badania pod tym kątem przejdzie Wojciech Szczęsny.

Godz. 18.51

Z powodu zagrożenia epidemicznego w Polsce od wtorku będzie ograniczona oferta przewozowa i mniejsza częstotliwość kursowania niektórych pociągów – poinformowało w poniedziałek PKP Intercity.

Godz 18.44

Rejsy w ramach rządowej operacji #LOTdoDomu są wyceniane zgodnie z rządowymi ustaleniami - zapewnił w poniedziałek PAP prezes LOT Rafał Milczarski. Dodał, że są to rejsy rozpoczynające się od oznaczeń LO 8000.

Godz. 18.15

W poniedziałek o godz. 19 ma dojść do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim nt. pakietu stabilności i bezpieczeństwa - poinformował PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Godz. 18.03

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że państwa robią za mało, by śledzić przebieg pandemii i poddawać zakażonych testom. Ostrzegł, że wprowadzane przez rządy restrykcje spowolnią, ale nie wygaszą epidemii koronawirusa.

Godz. 17.52

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski w poniedziałek prewencyjnie poddał się kwarantannie. Włodarz miasta uczestniczył w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego z osobą, w której rodzinie jest pacjent ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Godz. 17.40

#FAKENEWS

​Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazji z powodu epidemii koronawirusa w Polsce to typowy fake news. Nie zaobserwowaliśmy takiego zjawiska w zakładach leczniczych dla zwierząt. Jednocześnie zapewniamy, że zgodnie z wiedzą Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt właściciele zwierząt mogą być spokojni – ich podopieczni nie przenoszą koronawirusa - informuje Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Godz. 17.37

Ze względu na bezpieczeństwo pracowników w związku z zagrożeniem epidemiologicznym z przodu pociągów Kolei Śląskich wydzielono strefy bezpieczeństwa – oznaczone taśmami. Przewoźnik prosi też, aby pasażerowie w miarę możliwości zajmowali oddalone od siebie miejsca.

Godz. 17.32

Seniorzy będący podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie w związku z zamknięciem jadłodajni i barów, w których dotąd spożywali ciepłe posiłki dostają je na wynos; osobom, które nie mogą opuścić domów tak jak dotychczas obiady przynoszą opiekunki. Dla bezdomnych MOPS we współpracy ze Strażą Miejską uruchomił w poniedziałek jadłodajnię polową.

Godz. 17.28

W poniedziałek w Jaśle (Podkarpackie) na komendę policji przyszedł pacjent podejrzany o zakażenie koronawirusem, który uciekł z oddziału zakaźnego miejscowego szpitala specjalistycznego.

Godz. 17.24

Kolejny #FakeNews - nie są zamykane granice województw.

Więcej na temat fałszywych informacji przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 17.20

Prezydent Piły Piotr Głowski poinformował w poniedziałek, że miasto wyda 100 tys. zł na rękawiczki, maski ochronne i środki dezynfekcyjne. Zakupy zostaną zrealizowane w związku z potrzebami i brakami zgłaszanymi przez miejscowy szpital a także policję i straż miejską.

Godz. 16.55

Jedna z wrocławskich korporacji taksówkowych oferuje darmowy transport pracownikom służby zdrowia, w ramach zainicjowanej przez nią akcji #WozimyBohaterow. W pomoc lekarzom i szpitalom włącza się też branża gastronomiczna.Godz.

Godz. 16.42

Bezpłatna zmiana terminu lotu, zniesienie w całości opłaty za zmianę rezerwacji - takie udogodnienia dla klientów wprowadził Ryanair. Przewoźnik poinformował o nich w poniedziałek.

Godz. 16.30

Warszawski Transport Publiczny rezygnuje z przystanków "na żądanie". Wszystkie autobusy dziennie i nocne będą się zatrzymywały na każdym przystanku. Nie będzie konieczności wciskania guzika.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 16.26

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zwrócił się w poniedziałek z apelem, aby w związku z zagrożeniem epidemicznym zrezygnować z wyjść w Tatry. Ratownicy obawiają się, że sami mogą zostać zarażeni koronawirusem.

Godz. 16.10

Potwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie pozytywny wynik uzyskało 156 osób. Trzy osoby zmarły.

Godz. 15.56

29-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego (Mazowieckie) dla żartu powiadomił Sanepid, że jego kolega wrócił z Włoch i jest zarażony koronawirusem. Służby potraktowały zgłoszenie poważnie. Policja dotarła do 29-latka. Za nieodpowiedzialne zachowanie grozi mu kara grzywny.

Godz. 15.52

Społecznicy z ziemi raciborskiej zainicjowali zbiórkę środków na rzecz personelu szpitala w Raciborzu, przekształconego w szpital w pełni zakaźny dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Godz. 15.47

Piłkarze ręczni NMC Górnika Zabrze nie wznowili w poniedziałek treningów, jak to było planowane. „Zawieszamy je, bo życie i zdrowie ludzkie są bezdyskusyjnie najważniejsze” – wyjaśnił trener Marcin Lijewski. Z powodu koronawirusa rozgrywki ligowe są przerwane do odwołania.

Godz. 15.37

W związku z zagrożeniem koronawirusem zaplanowane na wtorek wybory rektora Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2020 – 2024 zostały przełożone - poinformowała rzeczniczka UG dr Beata Czechowska-Derkacz. Odwołano również zaplanowane na marzec uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia uczelni.

Godz. 15.26

Wywóz poza UE środków ochrony, takich jak okulary, odzież czy rękawice wymaga uzyskania pozwolenia - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju. Ograniczenie wprowadzone w związku z koronawirusem ma obowiązywać przez 6 tygodni.

Godz. 15.17

MEN, Ministerstwo Cyfryzacji i NASK przygotowały specjalny serwis dla nauczycieli zawierający tematy na każdy dzień, dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można prowadzić zajęcia.

Godz 14.46

Szczepionki na koronawirusa nie wynaleźli, ale wiedzą jak poprawić humor i nasrój. Zabrzański warsztat samochodowy Motorer za darmo eliminuje wszystkim chętnym z samochodów wirusy, grzyby, zarodki pleśni i inne paskudztwa, które mają wpływ na nasze zdrowie. Sprawdź jak to działa. Szczegóły na slask.eska.pl.

Godz. 14.25

Konferencja prasowa Premiera - Apel do samorządów: zawieście opłaty za parkowanie w godzinach pracy. Niech ci, którzy muszą pracować niekoniecznie dojeżdżają środkami komunikacji miejskiej.

14.05

W najbliższych dniach pokażemy konkretne działania, które rząd wypracował i co do których będziemy dopracowywać ostateczne szczegóły, żeby i pracownicy i pracodawcy otrzymali pewne wsparcie ze strony państwa.

Godz. 14.03

Premier podziękował Polakom za akcję #Zostańwdomu. Poprosił raz jeszcze by nie wzbudzać paniki fake newsami.

Godz. 13.58

Mateusz Morawiecki: - Chcemy zapewnić dostępność łóżek w szpitalach zakaźnych. - Najbardziej niepokojące są statystyki osób starszych. - Nie wiemy jak się ta choroba u nas rozwinie.

Godz. 13.46

Wciąż oczekujemy na rozpoczęcie konferencji prasowej premiera.

Godz. 13.34

Banki pomogą! Wakacje kredytowe dla Polaków: odroczenie kredytów do trzech miesięcy, a nawet możliwe wydłużenie nawet do sześciu. Niektóre z banków już zaprezentowały swoim klientom taką możliwość. Procedura będzie również uproszczona.

Godz. 13.30

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej: zwróciliśmy się do rządu o przedłużenie terminów, które biegną. Rekrutacje do szkół i przedszkoli odbywają się online.

Godz. 13.27

Ministerstwo Zdrowia rozwiera wątpliwości: Kontrole przestrzegania kwarantanny odbywają się bezkontaktowo. Rafał Trzaskowski podziękował dziennikarzom i zaapelował, by nie wierzyć w fake newsy.

Godz. 12.54

Władze Warszawy zmieniają zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych. To z powodu zagrożenia koronawirusem. Do 20ego marca wnioski - poza osobistym dostarczeniem do placówek - można wysyłać elektronicznie.

12.33

Brakuje ich w hurtowniach, więc wzięli sprawy w swoje ręce. Posłanka Koalicji Obywatelskiej, Zofia Czernow, zamieniła jeleniogórskie biuro poselskie w szwalnię i wraz z koleżankami szyją maseczki ochronne. Na początek powstanie 30 sztuk.

12.19

Bezpłatny postój w płatnej strefie pod Wawelem - Kraków do końca marca zniósł obowiązek płacenia za parkowanie samochodów w centrum miasta. To z powodu epidemii koronawirusa, bo wielu mieszkańców może się obawiać jazdy zatłoczonymi autobusami i tramwajami. Co na to Warszawa? Na razie nie ma o tym mowy - mówi Karolina Gałecka z ratusza

11.57

Kraków: prawie 300 studentów zgłosiło się na ochotnika do pomocy w walce z koronawirusem.

O 11.45

O 12.00 rozpocznie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Podczas niego podjęte zostaną decyzje na kolejne dni.

Godz. 11.20

Zwiększono przepustowość testów do około 3000 na dobę. MZ powiedział, iż spodziewa się najbliższym tygodniu ponad 1000 wyników dodatnich.

Godz. 11.13

Minister Zdrowia: Efektów, poważnych decyzji, które podjęliśmy oczekujemy za 7-10 dni.

Każdy uruchomiony szpital zakaźny otrzyma 1000 sztuk kombinezonów, 1000 sztuk maseczek, google i tarcze, które można sterylizować.

Godz. 11.10

Rozpoczęła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia.

Nawet 18 tysięcy osób ma wrócić niebawem do Polski - i tym samym trafić na kwarantanne - tak mówi wicepremier Jacek Sasin i zapewnia, że ta liczba może się zwiększyć bo mowa wspomniane 18 tysięcy osób zgłosiło taką chęć

Godz. 11.00

O godzinie 11 ma rozpocząć się konferencja prasowa dot. sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce.

Godz. 10.22

Mieszkańcy Łomży się na to nie zgadzają! Od północy łomżyński szpital funkcjonuje jako jednoimienna placówka zakaźna. Będą tu zwozić pacjentów z podejrzeniem zakażenia z całego podlaskiego. Tym samym Łomża zostanie bez żadnej specjalistycznej opieki medycznej. Mieszkańcy będą musieli jeździć do innych miast. Rano pod szpitalem Łomżanie wyrazili swój sprzeciw wobec decyzji władz województwa.

Godz 10.00

Koronawirus daje się we znaki we wszystkich dziedzinach naszego życia. Jednak najbardziej poszkodowane w tym wypadku są osoby pracujące w służbie zdrowia. Liczne restauracje w całej Polsce spieszą z pomocą:

Restauracje wspierają lekarzy - gotują im za darmo! Tak działa Grupa #GastroPomaga

Wspaniała akcja #kanapkadlamedyka. Restauracja z Olsztyna wspiera lekarzy!

Posiłek dla lekarza: Restauracje i pizzerie na Podkarpaciu gotują dla szpitali! Pomożesz?

Godz. 9.50 

Nie korzystajmy z propozycji opieki nad dziećmi - apeluje Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu. W związku z epidemią koronawirusa, w internecie pojawiają się propozycje opieki nad dziećmi dla rodziców, którzy nie mają co zrobić z pociechami w czasie zamknięcia szkół i przedszkoli. Temu nie można ufać mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor radomskiego OIKu.

Godz. 9.31

Czy to prawda, że firma Sokołów wstrzymuje dostawy? Czy to odgórne zalecenie czy samodzielna decyzja tej marki? Jak wygląda sytuacja innych zakładów mięsnych? - pyta jeden z naszych słuchaczy. ---> WIĘCEJ.

W czasach koronawirusa polecieli na pielgrzymkę do Portugalii! Czy grozi im choroba?

Godz. 9.28

Hiszpania: Wychodzą na balkony spontanicznie i biją brawo dla lekarzy. W ten sposób Hiszpanie chcą podziękować medykom za ich walkę i okazać wsparcie. Poruszenie jest naprawdę ogromne, co widać na filmiku z Madrytu opublikowanym przez panią Joannę na Facebooku.

Godz.8.46

Mamy 25 nowych przypadków zakażenia. Potwierdzone przypadki dotyczą 9 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), 5 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. wielkopolskiego (Kalisz i Poznań), 2 osób z woj. opolskiego (Opole), 2 osób z woj. śląskiego (Cieszyn, Tychy), 2 osób z podkarpackiego oraz 2 osób z woj. łódzkiego (Łódź). Tylko jedna osoba jest w stanie średnim, pozostali pacjenci są w stanie dobrym.

Godz. 8.43

Mimo zagrożenia epidemicznego w całym kraju, w jednym z lokali w Rudzie Śląskiej- Bielszowicach zorganizowano imprezę. Na dyskotece miało bawić się nawet 25 osób. Interweniowała policja, a sprawą zajmie się również prokuratura. Szczegóły na slask.eska.pl.

Godz. 8.30

W aptekach brakuje już dawno, teraz zaczyna brakować też w szpitalach. Maseczki ochronne to w Polsce teraz towar deficytowy. Z pomocą dla białostockiej onkologi w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym zwróciła się właścicielka salonu kosmetycznego Matka Polka Hybrydowa. Ze względu na czasowe zawieszenie pracy swojego gabinetu - przekazała klinice 200 sztuk maseczek!

Godz. 8.11

Smacznie i za darmo. Białostoccy restauratorzy gotują dla lekarzy!Kilka tamtejszych lokali utworzyło w mediach społecznościowych grupę "Gastro Pomaga - Białystok" i dowożą do szpitali i pogotowia jedzenie i kawę. Opieką kulinarną są objęte m.in. pogotowie, Dziecięcy Szpital Kliniczny czy oddział zakaźny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Akcję zorganizowało pięć restauracji, które teraz zachęcają by inne lokale również się do niej dołączały.

Godz. 7.49

Kolarze z Hiszpanii wrócą do kraju - ,,Za nami burzliwe chwile. Przed nami jednak już ostatnia prosta i upragniona meta. Zarezerwowaliśmy lot z Malagi do Warszawy na najbliższy wtorek! Dziękujemy wszystkim dobrym ludziom, którzy nam w tym pomogli. Rodzice, media, lokalna społeczność, Polski Związek Kolarski, LOT, na prawdę dobrze mieć poczucie, że możemy na Was liczyć. Dziękujemy za słowa otuchy i wsparcia. Teraz się pakujemy, przenosimy na lotnisko, lecimy i wskakujemy na kwarantannę. Niby sporo ale my już czujemy, że jest z górki."

Godz. 7.31

Nauczanie online - jest możliwe! Przekonują do tego przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy na czas trwania kwarantanny udostępniają liczne webinary. Pedagodzy jak i uczniowie mogą korzystać z treści dostępnych m.in. na stronie www.cen.gda.pl bądź zasobów bibliotek cyfrowych.

Godz. 7.17

Strażacy ochotnicy z regionu łódzkiego będą pomagać okolicznym mieszkańcom. Strażacy z OSP włączyli się do akcji sąsiedzkiej pomocy i apelują by również w wioskach i mniejszych miejscowościach nie wychodzić z domu. My zawsze pomagamy jeśli trzeba a strażaków wszyscy znają -mówi Tadeusz Grotkowski - Presez OSP w Mokrej Lewej w powiecie skierniewickim.

24.00

Mamy 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław) i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin). Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 125/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 20.40

Euro może być przeniesione na grudzień! To doniesienia brytyjskiego "The Telegraph" w sprawie piłkarskich mistrzostw kontynentu. Z informacji gazety wynika, że jest to scenariusz bardziej prawdopodobny niż przeniesienie turnieju - z powodu koronawirusa - na przyszły rok. Spotkanie UEFA w tej sprawie zaplanowano na wtorek. Pierwotnie mistrzostwa miały się odbyć w czerwcu i lipcu - ale wiele wskazuje na to, że w tym terminie nie uda się ich rozegrać.

Godz. 20.29

Młodzi kolarze z Polski uziemieni w hiszpańskiej Maladze! To w związku z wstrzymaniem międzynarodowego ruchu lotniczego i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Do kraju nie może wrócić blisko 30-stu zawodników młodzieżowej kadry narodowej i Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Poprosili już o pomoc Ministerstwo Sportu, Ambasadę i Polski Związek Kolarski, ale - póki co - nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Godz.19.40

Mamy 4 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 2 osób z woj. śląskiego (Bytom, Zawiercie), 1 osoby z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 osoby z woj. lubelskiego (Biłgoraj).

Godz. 18.34

Minister Zdrowia: Postawa Polaków jest budująca, jesteśmy zdyscyplinowani. Bardzo dziękuję sportowcom, klubom piłkarskim, aktorom, którzy poparli akcję #ZostańWDomu.

Godz. 18.15

Musimy spodziewać się wzrostu zachorowań w najbliższych dniach. Jednak za ok. 10 dni powinny pojawiać się pozytywne efekty restrykcji, które wprowadziliśmy. - powiedział Minister Zdrowia

Godz. 15.01

Mamy 8 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą 4 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 z woj. lubuskiego (Zielona Góra). Wszyscy pacjenci w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 119/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 14.50

LOT zorganizuje specjalne dodatkowe rejsy czarterowe - mimo zawieszenia międzynarodowego ruchu lotniczego. Obejmą one m.in. takie kraje jak Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta i Stany Zjednoczone. Na pomoc mogą liczyć też osoby przebywające w dalszych krajach - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Godz 13.37

Na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Chrzanowie miało zgłosić się małżeństwo z podejrzeniem koronawirusa. Gdy lekarz zalecił im kwarantanne, opuściło SOR. Parę zatrzymały dopiero austriackie służby ---> PRZECZYTAJ WIĘCEJ!

Godz. 13.20

W związku z koronawirusem Poczta Polska postanowiła wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu swoich placówek. Co i kiedy się zmieni?

---> PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Godz. 13.07

Nawet stu tysięcy może sięgnąć liczba osób poddanych kwarantannie - poinformował szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk przed rozpoczęciem posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Przypomnijmy zgodnie z wprowadzonymi w nocy przepisami na 14-dniową obowiązkową kwarantannę domową trafia każdy, kto przekracza polską granice.

Godz. 10.5FAKE NEWSMinisterstwo Zdrowia nie rozsyła żadnych smsów dotyczących wsparcia żywieniowego w związku z epidemią #koronawirus. Prosimy nie wchodzić na podaną stronę internetową w smsie.

Godz. 9.15

Potwierdzone przypadki dotyczą osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk), 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce), 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda), 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),1 osoby z woj.lubelskiego.

Godz. 7.46

Dziś przypada pierwsza niedziela z mszami bez udziału wiernych.

Godz. 7.31

Granice kraju zostały zamknięte. Obowiązuje też zakaz wjazdu dla cudzoziemców.

Godz. 22.30

Potwierdzono kolejny przypadek koronawirusa w Polsce. Zarażony pacjent jest z Opola.

Godz. 19.26

Zmarła osoba to 66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie) i miał choroby współistniejące.

Godz. 19.25

Potwierdzono 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą 3 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 z woj. podkarpackiego (Rzeszów), 2 z woj. dolnośląskiego (Wrocław), 2 z woj. łódzkiego (Łódź) i 2 z woj. lubelskiego (Lublin). Trzecia osoba zmarła. 13 osób wyzdrowiało.

Godz. 19.08

Bartosz Berezyński zarażony koronawirusem. Piłkarz poinformował o tym na Instagramie.

Godz. 19.00

Rafał Milczarski: PLL LOT będzie realizował program powrotu Polaków do kraju. Pierwsze loty w tej formule już jutro.

Godz. 18.55

Prezydent Andrzej Duda, w uzgodnieniu z premierem i po konsultacjach z ministrami spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały sił zbrojnych - powiedział w szef BBN Paweł Soloch.

Godz. 18.45

Koronawirus u jednego z pracowników Szkoły Podstawowej nr 46 w Warszawie. Dyrekcja prosi o obserwacje stanu zdrowia dzieci. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ<<.

Godz. 18.15

LOT zawiesza wszystkie, w tym krajowe, połączenia lotnicze od 15 do 28 marca br. włącznie - poinformował w sobotę p.o. rzecznika spółki Michał Czernicki.

Godz. 17.30

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 526 osób, 4413 objętych jest kwarantanną, a 20 tys. 340 nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Godz. 17.00

Ponad 120 osób, głównie kuracjuszy, zostało poddanych kwarantannie w Starym Domu Zdrojowym w Krynicy Zdroju (woj. małopolskie). Informacje te potwierdził prezes uzdrowiska Wiesław Pióro. W piątek jedna z kuracjuszek, która mogła mieć wcześniej kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, z wysoką gorączką trafiła do szpitala w Nowym Sączu. Tu czeka na wyniki badań.

Godz. 16.50

Radomski Szpital Specjalistyczny przygotowuje dodatkowe miejsca na wypadek zwiększonej liczby chorych z koronawirusem. Od niedzieli będą wypisywani do domu lub przewożeni do innych lecznic pacjenci z oddziałów ginekologiczno-położniczego, dziecięcego oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Godz. 16.40

Irlandzki Ryanair odwołuje wszystkie loty do i z Polski od niedzieli 15 marca do wtorku 31 marca - poinformował w sobotę przewoźnik. Linia droga e-mailową kontaktuje się ze wszystkimi klientami, których loty anulowano, aby poinformować ich o wszystkich opcjach.

Godz. 16.37

Szpitalny Oddział Ratunkowy w wielkopolskim Krotoszynie został zamknięty na kilka godzin – poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy szpitala Sławomir Pałasz. Powodem wprowadzenia reżimu sanitarnego jest przyjęcie na oddział pacjenta z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Godz. 16.08

Zgodnie z decyzją rządu, od niedzieli, 15 marca, na 14 dni zawieszone będą międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze; transport towarowy będzie funkcjonował, działać będą też krajowe połączenia - poinformował w sobotę Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Godz.16.00

Policja i banki ostrzegają przed oszustami rozsyłające fałszywe wiadomości. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 15.50

Zmieniają się zasady rekrutacji do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych w związku z koronawirusem - poinformował w sobotę na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dokumenty można teraz wysłać mailem.

Godz. 15.43

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi 5 tys. zł kary, a w niektórych przypadkach odpowiedzialność karna. Czytaj więcej >>TUTAJ<<

Godz. 15.32

SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy na Dolnym Śląsku jest dezynfekowany po tym, gdy okazało się, że jedna z osób, które tam trafiły mogła mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Badania wykluczyły zakażenie.

Godz. 15.16

Uczniowie i nauczyciele ze szkół średnich w Bytowie i Kościerzynie, którzy powracają do Polski z Hiszpanii i Niemiec przejdą obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Wszyscy poddani zostaną testom na obecność koronawirusa.

Godz. 15.00

Łódzki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zawiesił w marcu wydawanie paczek żywnościowych. PCK nie jest w stanie zapobiec powstawaniu dużych zgromadzeń podczas przekazywania paczek, co jest niezgodne z zasadami panującego w kraju stanu zagrożenia epidemicznego.

Godz. 14.46

Aby zapewnić standardy bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem, PKN Orlen zamyka punkty restauracyjne na wszystkich swych stacja paliw i ogranicza ofertę gastronomiczną. Oferta sklepowa pozostaje tam bez zmian - poinformował płocki koncern.

Godz. 14.40

Od przyszłego tygodnia jest prawdopodobne, że wstrzymamy możliwość odwiedzin w zakładach karnych; może to być konieczne dla bezpieczeństwa osób osadzonych, ich bliskich, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Godz. 14.30

Oddziały banków w galeriach handlowych nie są objęte ograniczeniami wprowadzonymi w związku z zagrożeniem koronawirusem - wskazał szef Komisji Nadzoru Bankowego Jacek Jastrzębski na Twitterze, zachęcając jednocześnie do korzystania z e-bankowości i płatności bezgotówkowych.

Godz. 14.20

W miejskich autobusach w Warszawie wydzielono specjalne strefy - dla bezpieczeństwa kierowców. Pasażerowie nie respektują ustaleń.

Godz. 14.15

Nie ma w tej chwili żadnego wniosku o to, żeby wprowadzać stan wyjątkowy, w związku z czym na razie w ogóle nie mówimy o przesunięciu terminu wyborów prezydenckich - powiedział w sobotę w Garwolinie prezydent Andrzej Duda. "Jesteśmy gotowi na wszelkie potrzebne, ale rozsądne rozwiązania" - dodał.

Godz. 13.57

Włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri ogłosił w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Jak wyjaśnił, w ostatnich dniach miał kontakt z osobą, u której było podejrzenie Covid-19.

Godz. 13.32

- Mamy 9 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Godz. 13.30

Biskup gliwicki odwołał wszystkie msze z wiernymi. Dekret odwołujący do 29 marca wszystkie planowe godziny mszy w kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej wydał tamtejszy biskup Jan Kopiec. Kościoły mogą zostać otwarte, możliwa ma być spowiedź. Pogrzeby będą odbywały się tylko na cmentarzach.

Godz. 13.20

Kolej wprowadza specjalnie zasady zwrotu biletów, a także wytyczne dla pracowników, w szczególności dla personelu mającego bezpośredni kontakt z pasażerami na dworcach i w pociągach – poinformowała Grupa PKP.

Godz. 12.52

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w sobotę do przewodniczącego Episkopatu Polski o zawieszenie sprawowania publicznych mszy świętych. "Chciałbym, aby przewodniczący Episkopatu dzisiaj wystąpił na antenach telewizyjnych i powiedział, że trzeba zawiesić sprawowanie publicznych mszy - podkreślił.

Godz. 12.44

Epidemia wyklucza kampanię. Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory - napisał w sobotę na Twitterze były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

Godz. 12.34

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, od soboty 14 marca br. do odwołania uzdrowiska w całym kraju zawieszają czasowo swoją działalność - poinformowała w sobotę rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia.

Godz. 12.30

W związku z koronawirusem minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydował o odwołaniu egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy i dentystów. Chodzi o egzaminy testowe oraz ustne, które były zaplanowane po 13 marca br.

Godz. 12.18

Międzynarodowa Unia Triathlonu (ITU) postanowiła zawiesić wszystkie aktywności do 30 kwietnia tego roku. Oznacza to odwołanie wszystkich imprez międzynarodowych w tej dyscyplinie, w tym także kwalifikacji olimpijskich.

Godz. 12.00

Z unijnego funduszu o wartości 37,3 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ epidemii na gospodarkę Polsce ma przypaść najwięcej - 7,4 mld euro - wynika z dokumentów KE. To dlatego, że Polska jest największym beneficjentem polityki spójności.

Godz. 11.20

To prawda, czy tzw. fake news? Sprawdziliśmy czego obawiają się Polacy ws. koronawirusa. Najważniejsze odpowiedzi znajdziecie >>TUTAJ<<

Godz. 11.18

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani na lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce do udzielenia wsparcia służbom portu lotniczego – informuje rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura. Żołnierze mają m.in. mierzyć temperaturę podróżnym.

Godz. 11.10.

Kaliskie Linie Autobusowe od soboty 14 marca wstrzymały sprzedaż biletów autobusowych u kierowcy, który został oddzielony od pasażerów strefą ochronną – poinformował przewoźnik

Godz. 10.52

Poznańska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia dot. sytuacji rzekomo zaistniałej w wielkopolskim szpitalu, która mogła mieć związek ze śmiercią pacjentki zakażonej koronawirusem – poinformował w sobotę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Godz. 10.35

Collegium Medicum w Krakowie szuka studentów wolontariuszy do ewentualnej pomocy w Szpitalu Uniwersyteckim i Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. By trafić do tworzonej bazy trzeba wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej Collegium.

Godz. 10.23

Wizz Air zawiesza do odwołania loty do i z Polski

Godz. 10.11

W tej chwili nie ma mowy o przesunięciu wyborów prezydenckich, aczkolwiek sytuacja jest dynamiczna, więc nie jestem w stanie zadeklarować, jak to będzie wyglądało - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

Godz. 10.04

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) rekomenduje przełożenie wszystkich międzynarodowych meczów zaplanowanych na marzec i kwiecień. Powodem jest pandemia koronawirusa. W tym terminie dwa spotkania towarzyskie ma rozegrać reprezentacja Polski.

W USC można będzie odebrać akty urodzeń, zgonów i wziąć ślub, ale w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku choroby jednego z przyszłych małżonków. W urzędach dzielnic będzie można wyrobić dowody osobiste, zarejestrować pojazdy i załatwić sprawy związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi.

Godz. 9.33

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą 2 osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i 1 z opolskiego (Opole). Liczba osób zakażonych koronawirusem: 84/2 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 9.01

13 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (2 Wrocław i 1 Bolesławiec), 5 z woj. lubelskiego (Lublin) oraz 3 z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 81/2 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 21.29

Zmarła druga osoba zakażona #koronawirus. To 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu (woj. dolnośląskie) i miał choroby współistniejące.

Godz. 20.34

Przewodniczący Episkopatu Polski: stosujmy się do rozporządzenia organów państwowych, by na Mszy św. w kościołach przebywało do 50 osób.

Godz. 20.10

- Apeluję do wszystkich pracodawców o wyrozumiałość, żeby wszystkim pracownikom tam, gdzie można umożliwić pracę zdalną; pozostanie w domu to jest najlepsze lekarstwo na koronawirusa - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Godz. 10.01

W USC można będzie odebrać akty urodzeń, zgonów i wziąć ślub, ale w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku choroby jednego z przyszłych małżonków. W urzędach dzielnic będzie można wyrobić dowody osobiste, zarejestrować pojazdy i załatwić sprawy związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi.

Godz. 19.48

Od północy - w nocy z soboty na niedziele będą obowiązywały nowe zasady przekraczania granic. Przywracamy kontrolę na wszystkich granicach Polski. Musimy zamknąć granice przed koronawirusem. Ci obcokrajowcy, którzy żyją tu na co dzień mogą wrócić do Polski, ale muszą przejść 14-dniową kwarantannę - informuje przekazał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Godz. 19.26

- Od soboty z piątku na sobotę ograniczamy działalność galerii handlowych, w których zostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Inne sklepy w galeriach pozostaną zamknięte - informuje premier. Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich barów, pubów, miejsc rozrywki. Chcę podkreślić, że wszystkie restauracje, które funkcjonują i mają taką możliwość, mogą świadczyć tzw. usługi na wynos, z dowozem. Dodatkowo ograniczamy zbiorowe zgromadzenia do liczby 50 osób. W ten sposób przechodzimy na wyższy szczebel ochrony społeczeństwa.

Godz. 19.21

- Nie możemy sobie pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców. Polacy, którzy przekroczą granice będą wysłani na 14-dniową kwarantannę. Granice pozostaną otwarte dla przepływu towarów. Nie zabraknie żywności - dodaje premier.

Godz. 19.19

-Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - mówi premier Mateusz Morawiecki. Będziemy wprowadzać pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.

Godz. 19.03

- Jest tylko jeden problem w całej Polsce. Jest obawa o to, czy wystarczy i na jak długo wysatczy materiałów ochrony osobistej dla personelu medycznego - mówi prezydent Andrzej Duda.

Godz. 18.54

Z powodu pandemii koronawirusa, począwszy od 14 marca 2020 r. do odwołania będą zamknięte wszystkie Biura Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny – poinformowała w piątek w komunikacie spółka.

Godz. 18.46

Na Mazowszu jest obecnie 11 potwierdzonych przypadków koronawirusa; 112 osób przebywa w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 , kwarantanną objętych jest 378 osób, a nadzorem epidemiologicznym 3898 - poinformował w piątek wieczorem zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Godz. 18.23

Ministerstwo rolnictwa wspólnie z resortem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaktualizowały i rozszerzyły zasady udzielania pomocy żywnościowej dla osób potrzebujących, a objętych kwarantanną. Żywność będzie im dostarczana do domu – poinformował resort rolnictwa.

Godz. 18.16

Wielka operacja logistyczna związana z wprowadzeniem w wymiarze sprawiedliwości i więziennictwie środków bezpieczeństwa związanych z ochroną przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa przebiega bez zakłóceń – poinformowali na wspólnej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, wiceministrowie Anna Dalkowska i Michał Wójcik oraz gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Godz. 17.57

Od 16 marca do 3 kwietnia linie lotnicze Wizz Air przestaną latać z Gdańska do 11 norweskich miast.

Godz. 17.52

63-latek z Rudy Śląskiej, który w poczekalni miejscowej przychodni straszył innych pacjentów, że może być zakażony koronawirusem, może odpowiadać za fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu lub bezprawne wywołanie alarmu. Policja zapowiada, że tego typu nieodpowiedzialne żarty nie będą bagatelizowane.

Godz. 17.50

Szkoły językowe, mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i osób dorosłych, powinny do 25 marca zawiesić zajęcia dydaktyczne - przypominają Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rozwoju. Jednocześnie wskazują na możliwość prowadzenia zajęć w sposób zdalny.

Godz. 17.45

Liczba pasażerów podróżujących warszawskim metrem spadła nawet o połowę – wynika z informacji przekazanych w piątek przez rzecznik Metra Anna Bartoń.

Godz. 17.37

Szef WHO: Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa

Godz. 17.28

W czwartek na polskich granicach w związku zagrożeniem koronawirusem skontrolowano łącznie ponad 44 tys. osób - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Od środy kontrole prowadzone są na wszystkich odcinkach granicy.

Godz. 17.22

Nie ma na razie planów odwoływania uroczystości ślubnych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Poznaniu w związku z zagrożeniem koronawirusem – zapewniły w piątek władze miasta. Przyszli małżonkowie są jednak proszeni o ograniczenie liczby gości na ceremonii.

Godz. 17.16

Wybory lokalne w Anglii i Walii przełożone o ro.

Godz. 17.09

Szpital psychiatryczny im. dra J. Babińskiego w Krakowie dołącza do lecznic ograniczających – z powodu koronawirusa – odwiedziny i wprowadzających inne regulacje, których mają zminimalizować ryzyko zakażenia.

godz. 17.00

Mamy 4 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą czterech osób z woj. mazowieckiego (Warszawa). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 68/1 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoba zmarła).

Godz. 16.45

Od poniedziałku 16 marca na kanale youtube.pl/lodztube Urząd Miasta Łodzi będzie transmitował bezpłatne zajęcia dla uczniów łódzkich szkół przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Godz. 16.31

Czeski rząd zadecydował w piątek, że ze względu na koronawirusa od poniedziałku obywatele Czech i mieszkający w tym państwie cudzoziemcy z prawem stałego pobytu nie będą mogli wyjeżdżać za granicę. Zakaz ten nie dotyczy osób pracujących w strefie przygranicznej.

Godz. 16.25

Na polecenie Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Gdyni na gdańskim lotnisku wprowadzono dodatkowe kontrole przylatujących pasażerów - poinformowała w piątek specjalistka ds. komunikacji Portu Lotniczego Gdańsk Agnieszka Michajłow.

Godz. 16.22

W związku z epidemią koronawirusa od poniedziałku mieszkańcy nie będą mogli osobiście załatwić spraw w Urzędzie Miasta Poznania. „Nie możemy sobie pozwolić na brak kontynuacji działań urzędu” – powiedział w piątek na konferencji prezydent Jacek Jaśkowiak.

Godz. 16.15

Na stacjach paliw PKN Orlen wdrożono zalecenia prewencyjne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i klientom w związku z możliwością rozprzestrzeniania się koronawirusa. Placówki są m.in. dodatkowo dezynfekowane – podała na Twitterze rzeczniczka spółki Joanna Zakrzewska.

Godz. 16.10

Rzecznik praw obywatelskich pyta o zabezpieczenie przed koronawirusem w więzieniach i domach opieki społecznej. Rzecznik skierował w tej sprawie pisma ze szczegółowymi pytaniami, które trafiły do ministrów - pracy, rodziny i polityki społecznej, edukacji narodowej, zdrowia oraz sprawiedliwości, a także do komendantów głównych - straży granicznej, policji i żandarmerii wojskowej oraz do dyrektora generalnego służby więziennej.

Godz. 16.05

Z powodu koronawirusa część banków zamyka niektóre placówki. Banki apelują, by korzystać z bankowych kanałów mobilnych lub bankowości internetowej. Informacje pojawiły się m.in. na stronie banku Millennium.

Godz. 15.53

Po piątkowej decyzji rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego uczelnia wchodzi w nadzwyczajny tryb pracy - oznacza to, że odwołane są wszelkie spotkania, a jedyną osobą uprawnioną do zwołania jakiegokolwiek gremium jest rektor.

Godz. 15.45

Zachęcamy nauczycieli, żeby skorzystali z możliwości technologicznych nauczania zdalnego; w najbliższych godzinach prześlemy podstawowe informacje o metodach takiej pracy - powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Godz. 14.51

Lekarz, pracownik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest dwunastym pacjentem z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim.

Potwierdziła to pełniąca obowiązki rzeczniczki szpitala Joanna Chłądzyńska. Poinformowała, że w związku z tym szpital wstrzymuje planowe przyjęcia w obu swoich lokalizacjach – przy ul. Ceglanej i Medyków. To jeden z największych szpitali klinicznych w regionie. Lekarz – mężczyzna w sile wieku – trafił na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu. Jego stan jest dobry.

Godz. 14.47

Rząd zachęca nauczycieli by mimo odwołanych zajęć nadal uczyli dzieci. Taką możliwość ma dawać internet i zdalne nauczanie. Informacje o konkretnych narzędziach znaleźć można na stronie gov.pl, a w sobotę udostępniony zostanie pierwszy internetowy plan zajęć

Godz. 14.35

W Polsce potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 64, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą osób z województw śląskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego.

Kolejny przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono na Podkarpaciu. Do tej pory w regionie u sześciu osób zdiagnozowano chorobę COVID-19 – poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek. To młoda kobieta z woj. lubelskiego hospitalizowana w Nisku - dodała.

Godz. 14.13

W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zaczyna brakować personelu. Tylko wczoraj zaświadczenia o opiekę nad dziećmi złożyło prawie sto pielęgniarek i sześćdziesięciu lekarzy. Jest to spowodowane decyzją o zamknięciu szkół w całej Polsce. Mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Godz. 14.00

Trzy stacje metra będą zamknięte do odwołania! O ich otwarciu zdecyduje dopiero inspektor sanitarny. To po tym jak jeden z pasażerów zgłosił obsłudze metra na stacji Kabaty, że źle się czuje. Mężczyzna niedawno wrócił z Londynu.

Godz. 13.46

Koronawirus zatrzymał polski futbol! Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy zostały zawieszone do końca marca. Odwołana została również najbliższa kolejka pierwszej i drugiej ligi - tu decyzję podjął PZPN.

Godz. 13.33

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: osoby z woj. śląskiego (Zawiercie), z woj. podkarpackiego (Nisko) i woj. wielkopolskiego (Poznań).

Godz. 13.30

W Krakowie kierowcy i motorniczy komunikacji miejskiej przed pracą codziennie będą poddawani obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała. Informację tę potwierdził rzecznik prasowy krakowskiego MPK, Marek Gancarczyk. To pierwsze takie działania w Polsce.

Kolejne działania w krakowskiej komunikacji miejskiej. Prowadzącym będzie mierzona temperatura

Godz. 13.24

Warszawa:

Rozkłady jazdy nie będą zmienione. W autobusach wprowadzono jednak specjalne środki ostrożności, które mają chronić zarówno kierowców, jak i pasażerów.

Godz. 13.06

W związku z zawieszeniem działalności dziennych placówek wsparcia w Łódzkiem, spowodowanym zagrożeniem koronawirusem, władze Łodzi zadecydowały w piątek o dowożeniu posiłków do domów podopiecznych tych placówek.

Godz. 12.44

Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zamknięty do odwołania. Taka informacja pojawiła się na profilach społecznościowych szpitala. Okazało się, że przyczyna to podejrzenie koronawirusa.

Godz. 12.19

Mamy kolejny przypadek zakażenia SARS-COV-2 w województwie śląskim. Koronawirusa ma osoba z powiatu będzińskiego. Łącznie w województwie śląskim na COVID-19 choruje już 12 osób. W całym kraju ta liczba wynosi 62/1 osoby.

Koronawirus w woj. śląskim. Zachorował pacjent z powiatu będzińskiego. To już 12 osoba w regionie z COVID-19

Godz. 12.07

Rząd walczy z fejkniusami na temat koronawirusa! Kancelaria Premiera opublikowała w internecie specjalne nagranie w tej sprawie.Wszystkie działania nastawione są na walkę z koronawirusem - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Godz. 11.40

Mazowieckie szpitale próbują przygotować się na epidemię koronawirusa. Placówki z regionu, które mają być w stanie podwyższonej gotowości, starają się uzupełnić sprzęt. Może on być niezbędny przy nagłym wzroście zachorowań.

Godz. 11.30

W Szczecinie i regionie z lekarzem można skonsultować się telefonicznie. Wszystko w ramach ostrożności przed zarażeniem się koronawirusem. Porad telefonicznych udzielają specjaliści, ale w taki sam sposób można skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Godz. 11.17

Zakaz wywozu Polski niektórych leków i produktów medycznych! Środki przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe oraz produkty takie jak: maseczki czy termometry zostały wpisane przez Ministra Zdrowia na listę produktów zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski.

Godz. 11.07

W związku z zagrożeniem koronawirusem do odwołania w jednostkach policji na terenie garnizonu stołecznego zawieszone zostają przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków - poinformowała w piątek Komenda Stołeczna Policji. Zaleciła też ograniczenie osobistych wizyt w komisariatach.

Godz. 10.41

UWAGA!

61/1 przypadków koronawirusa w Polsce. 3 nowe przypadki - dwa w Szczecinie i jeden w Warszawie.

Godz. 10.35

W internecie krążą plotki o zamknięciu granic niektórych większych miejscowości, a nasi sąsiedzi z Czech już wprowadzili restrykcyjne rozwiązania. Czy zamknięte zostaną również galerie handlowe?

Koronawirus w Polsce - galerie handlowe zamknięte dla kupujących? To rozwiązanie może ograniczyć spotkania młodzieży

Godz. 10.15

Pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie nie są i nie będą w najbliższym czasie ewakuowani.

Wczoraj Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik przekazał, że którzy przebywają w Szpitalu Uniwersyteckim stopniowo będą przewożeni do innych placówek. To po to, żeby pod koniec tygodnia szpital stał się placówkę jedno profilową.

Dzisiaj szpital dementuje tę informację twierdząc, że o charakterze zmian dowiadywał się główne z mediów. Mówi Marcin Jędrychowski dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Godz. 10.01

Stan zagrożenia epidemicznego ma obowiązywać od godziny 12.00

Godz. 9.45

Czy wózki z obwarzankami, a także stoiska z pamiątkami znikną z ulic Krakowa? W związku z epidemią koronawirusa urzędnicy rozważają możliwość wstrzymania sprzedaży z tak zwanej ręki.

Więcej: Koronawirus: czy Kraków zakaże sprzedaży obwarzanków? [SONDA]

Godz. 9.39

Warszawa: "W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków oraz pracowników urzędu, apelujemy o ograniczanie osobistych wizyt w placówkach miasta" - apelują urzędnicy. "Jeśli musisz przyjść do urzędu, umów się na konkretny dzień i godzinę za pośrednictwem miejskiego systemu rezerwacje.um.warszawa.pl. Dzięki temu, skrócisz czas swojej wizyty do minimum. W systemie można też sprawdzić aktualny stan kolejki w danym urzędzie. Pamiętaj, aby chronić swoich bliskich - na czas wizyty w urzędzie pozostaw dziecko pod opieką, aby ograniczać ryzyko zakażenia wirusem" - podpowiadają. 

Godz. 9.22

Stan pierwszego zakażonego, (tzw. pacjenta "0") z województwa lubelskiego poprawił się. Został przetransportowany ze szpitala z Bełżyc na oddział zakaźny szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Kwarantanną zbiorową objęty został jednak personel medyczny - mówi wojewoda lubelski

Godz. 9.06

W archidiecezji warszawskiej odwołane zostały rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży a także planowany na kwiecień Diecezjalny Dzień Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej. W odpowiedzi na potrzeby wiernych - osób starszych i o obniżonej odporności - najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem zostanie przeprowadzona transmisja niedzielnej Mszy św. z kościoła seminaryjnego. Przełożono też terminy spotkań z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim" oraz "Duchowość dla Warszawy".

Godz. 8.35Choć od dziś [12.03] wszystkie instytucje kultury są zamknięte, to niektóre placówki zapowiadają... przeniesienie się do internetu. Muzeum Powstania Warszawskiego będzie prowadziło lekcje historii online i zaprasza na wirtualne spacery po muzealnej ekspozycji.

Godz. 8.08

Koronawirus nowe przypadki - 7. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 58/1 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoba zmarła)

Godz. 7.55

Czy jedzenie zamówione z dostawą jest bezpieczne?

Koronawirus: jak zamawiać jedzenie? Pierwsze dostawy bezkontaktowe wchodzą w życie! Jak to działa?

Godz. 7.38

Minister rozwoju: zasiłki dla rodziców, którzy złożyli oświadczenia zostaną wypłacone bezzwłocznie. Obecnie nie trwają prace nad podniesieniem progu do 12 roku życia.

Godz. 7.03

Od dziś obowiązuje stan epidemiczny w Polsce. Wprowadza on nowe możliwości dla Ministerstwa Zdrowia. Można między innymi lepiej kontrolować odbywające się w Polsce wydarzenia

Godz. 20.55

"Jestem za" - napisał na Twitterze Zbigniew Boniek w odpowiedzi na apel Jakuba Błaszczykowskiego o zawieszenie rozgrywek. Prezes PZPN oczekuje jednak ustalenia szczegółów między piłkarzami a klubami.

Godz. 20.50

- Rozważamy ograniczenie pracy więźniów na zewnątrz zakładów karnych ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że resort nie wprowadził ograniczeń wizyt w więzieniach, gdyż na razie nie ma ku temu powodów.

Godz. 20.42

Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak wydał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. na okres do 29 marca włącznie. Rekomendacji w tej kwestii udzielił Episkopat w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Godz. 20.20

Drobiazgowa kontrola wszystkich wchodzących do Szpitala Miejskiego jest od czwartku prowadzona w Rudzie Śląskiej w związku z zagrożeniem koronawirusem. Policja i Straż Miejska mają monitorować miejsca spotkań młodzieży, a parafie odwołują drogi krzyżowe.

Godz. 20.15

Strażacy z PSP rozstawiają namioty przed poznańskimi szpitalami – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wcześniej PSP ćwiczyła takie rozwiązania m.in. w Kaliszu i Koninie. Stube tłumaczył, że „namioty to tymczasowe izby przyjęć do kwalifikacji pacjentów wymagających hospitalizacji. Pozwoli to na sprawniejsze działanie i nieblokowanie oddziału zakaźnego”.

Godz. 20.00

W piątek o g. 9.30 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - poinformował w czwartek  rzecznik rządu Piotr Müller. Poświęcone ma być ocenie działań służb państwowych podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w stanie zagrożenia epidemicznego.

Godz. 19.50

- Pasażerowie autokaru z Niemiec przebywający na zbiorowej kwarantannie będą z niej zwolnieni – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Godz. 19.48

- Każda osoba, która miała kontakt z osobą zarażoną koronawirusem będzie po pierwsze poddana kwarantannie, a po drugie będzie miała przeprowadzony test na obecność wirusa - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Godz. 19.30

Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy św., a także specjalne zasady prewencyjne w związku z koronawirusem będą obowiązywały na terenie archidiecezji poznańskiej.

Godz. 19.15

Koronawirus utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin; na plastiku aż do trzech dni - wynika z badań naukowców z Uniwersytu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Godz. 19.08

- Informuję, że wynik testu osoby z Senatu, która podejrzewała u siebie infekcję koronawirusem jest ujemny! - czytamy na twitterze marszałka Grodzkiego.

Godz. 19.04

Sądy na obszarze apelacji lubelskiej odwołują rozprawy i posiedzenia od piątku do końca marca. Przyczyną jest wzrost zachorowań na koronawirusa. Rozpatrywane będą tylko pilne sprawy. To już kolejne miasto, które podjęło taką decyzję.

Godz. 18.54

- Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8 roku życia. Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane bedą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje - sprostowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Godz. 18.45

W związku z zagrożeniem zdrowia obywateli koronawirusem czeski rząd wprowadził w czwartek na 30 dni stan wyjątkowy na całym terytorium państwa - poinformował na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Andrej Babisz.

Godz. 18.35

- Nowe zarządzenie prezesa NFZ daje możliwość szybkiego i sfinansowanego w 80 proc. przez Fundusz, wprowadzenia wideoporad przez lekarzy rodzinnych – podał w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Godz. 18.20

W Warszawie nie będzie przerw w dostawie wody. MPWiK wydało oficjalne oświadczenie

Godz. 18.07

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu zawiesza działalność od 16 do 26 marca. „Powyższa decyzja ma na celu ochronę zdrowia osób egzaminowanych oraz pracowników a także zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa” – poinformowano na stronie internetowej kaliskiego WORD-u.

Godz. 17.47

Poznańska prokuratura zażądała dokumentacji medycznej pacjentki zmarłej z powodu koronawirusa – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. We wtorek lokalne media podały, że pacjentka zanim została zdiagnozowana, trafiła na salę wieloosobową.

Godz. 17.43

- Możliwy przypadek koronawirusa w Senacie - informuje wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Godz. 17.37

Według ZNP rozporządzenie ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i przedszkoli jest nieprecyzyjne, jeśli chodzi to, czy nauczyciele mają przychodzić do pracy, gdy są zawieszone zajęcia. Związek wstąpił do MEN o pilną nowelizację.

Godz. 17.36

Według ZNP rozporządzenie ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i przedszkoli jest nieprecyzyjne, jeśli chodzi to, czy nauczyciele mają przychodzić do pracy, gdy są zawieszone zajęcia. Związek wstąpił do MEN o pilną nowelizację.

Godz. 17.28

Nowe dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące koronawirusa w Polsce.

Godz. 17.26

- Sport jest bardzo ważny, ale ważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo - Robert Lewandowski apeluje do fanów ws. koronawirusa.

Wyświetl ten post na Instagramie.
[PL] Moi drodzy, przez ostatnie dni docierają do nas różne informacje, także prośby byśmy zostali w domach. Dotyczy to każdego z nas. Proszę wszystkich naszych kibiców i fanów: Szanujmy zalecenia jakie wszyscy dostajemy, bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Szczególnie o taką uwagę proszę naszych młodych kibiców. Zamknięte szkoły potraktujcie proszę jako wyraz odpowiedzialności za Wasze bezpieczeństwo i zdrowie. Tym razem nie gromadźmy się na razie w miejscach publicznych, w tym pod stadionami, jeśli nie jest to konieczne. Przyjdzie na to czas. Sport jest bardzo ważny, ale ważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo. Wykorzystajcie proszę najbliższy czas najlepiej i najbezpieczniej jak potraficie. W spokoju i w domach? Pozdrawiam Was, Robert [ENG] Dear All, Since the past few days we have received various information, including requests to stay at home. This applies to all of us. I ask all our supporters and fans: Let's respect the recommendations, let's be responsible for ourselves and others. I am asking especially our young fans. Please treat closed schools as an expression of responsibility for your safety and health. During this time, don’t gather in public places, including the stadiums, if it is not necessary. Sport is very important, but your safety is more important. Please use this coming time in the best and the safest way you can. Stay calm and stay at home? All the best, Robert. Post udostępniony przez Robert Lewandowski (@_rl9)

Godz. 17.19

- Żołnierze wojsk sojuszniczych przybywający do Polski wypełniają przed przekroczeniem granicy ankietę dotycząca stanu zdrowia; obowiązek wypełnienia ankiet mają także ci, którzy już przebywają w Polsce – poinformowało w czwartek MON.

Godz. 17.05

Minister sprawiedliwości nie posiada kompetencji, by wkraczać w jakiekolwiek czynności orzecznicze, ale rekomendowaliśmy prezesom sądów apelacyjnych ograniczenie wokand, a ci podejmują w tym zakresie stosowne decyzje - poinformowała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

Godz. 16.50

Z powodu zagrożeniem koronawirusem decyzją władz Tatrzańskiego Parku Narodowego od piątku zostaje zamknięty dla turystów cały obszar polskich Tatr. Ograniczenie nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego – poinformowała dyrekcja parku.

Godz. 16.47

Rozgrywki futsalowej ekstraklasy zostały zawieszone do 29 marca – zadecydowała spółka prowadząca te rozgrywki.

Godz. 16.40

Szpital w Puławach (Lubelskie) będzie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Będą tam pacjenci zarażeni koronawirusem. Dotychczas w Lubelskiem potwierdzono takie zakażenie u sześciu osób.

Godz. 16.30

- Na prośbę dyrektorów szkół Straż Miejska w Rybniku będzie kontrolować i legitymować młodzież przebywającą na terenie galerii handlowych. Informacje trafią będą do dyrektorów szkół, którzy wobec młodzieży wyciągną konsekwencje – podał w czwartek urząd miasta.

Godz. 16.15

Stan jednego z dwojga pacjentów z koronawirusem, przebywających w szpitalu w Zawierciu, jest poważny. Druga pacjentka leczona w tym szpitalu jest w stanie dobrym, podobnie jak kobieta leczona w Chorzowie - wynika z informacji obu szpitali.

Godz. 16.10

- W związku z zagrożeniem koronawirusem Polskie Koleje Linowe wstrzymują od piątku funkcjonowanie wszystkich ośrodków turystycznych do odwołania – poinformowały władze spółki. Nieczynna będzie m.in. kolejka na Kasprowy Wierch.

Godz. 16.05

Dwa nowe przypadki koronawirusa w Poznaniu. Łącznie w Polsce zarażonych jest 51 osób.

Godz. 16.03

Archidiecezja warszawska podjęła środki ostrożności w związku z epidemią COVID-19, odwołując rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży, a także planowany na 4 kwietnia Diecezjalny Dzień Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej - poinformowało biuro prasowe archidiecezji.

Godz. 16.00

Briefing prasowy Prezydenta po spotkaniu z władzami organizacji harcerskich i Głównym Inspektorem Sanitarnym:

Godz. 15.55

Zarząd województwa mazowieckiego w związku z zagrożeniem koronawirusem podjął decyzję o uruchomieniu rezerwy kryzysowej i zakupieniu z niej dodatkowego sprzętu dla szpitali - poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Godz. 15.52

Szpital Uniwersytecki w Krakowie będzie jednym ze szpitali jednoprofilowych – poinformował w czwartek wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W placówce ma być już w poniedziałek do dyspozycji 240 łóżek: 40 na oddziale zakaźnym przy ul. Jakubowskiego, a 200 w budynkach przy ul. Śniadeckich.

Godz. 15.44

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ochotnicza Straż Pożarna z Zawidza niedaleko Sierpca w woj. mazwieckim zaoferowała osobom starszym i samotnym z terenu tej gminy pomoc w zakupach niezbędnych produktów oraz leków i dostarczenie ich do domu.

Godz. 15.31

YouTube postanowił odblokować możliwość umieszczania reklam przy materiałach wideo dot. koronawirusa. Na razie skorzystać z tego będą mogli tylko certyfikowani twórcy i kanały informacyjne. Jednocześnie serwis zapowiada, że nadal będzie usuwał fake newsy o Covid-19.

Godz. 15.25

W czwartek zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował w czwartek szef tego resortu Łukasz Szumowski. Dodał również, że w ramach walki z koronawirusem 19 szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne.

Godz. 15.20

Szpital w Puławach będzie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny – poinformował w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Mają się tam znaleźć pacjenci zarażeni koronawirusem. Będzie to jeden z 19 takich szpitali w Polsce.

Godz. 15.15

Szpital Rejonowy w Raciborzu (Śląskie), gdzie już teraz leczonych jest pięcioro pacjentów zakażonych koronawirusem, będzie w całości przekształcony w szpital zakaźny - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Godz. 16.06

Nawiązując do wypowiedzi przedstawicieli rządu - uspokajam, że nie ma żadnych informacji o planowanym zamknięciu Warszawy - poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Godz. 14.55

Ogromne braki w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze! To pokłosie koronawirusa. Brakuje podstawowych środków ochronnych, takich jak fartuchy i osłonki foliowe na buty.

Godz. 14.28

Zamknięcie szkół to dobra, ale spóźniona decyzja, uważa prezes ZNP. Sławomir Broniarz apeluje do ministerstwa edukacji o zmiany w obowiązujących przepisach, tak by pedagodzy mogli prowadzić zajęcia uzupełniające na przykład za pośrednictwem internetu.

Godz. 14.10

Bezpieczna odległość od rozmówcy, bardziej czyste pomieszczenia i jeżeli to możliwe, zdalna praca. Rząd i Główny Inspektor Sanitarny wydali zalecenia dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Godz. 13.56

Dwa nowe przypadki koronawirusa: Opole i Szczecin. Łącznie 49 przypadków w tym jeden śmiertelny.

Godz. 13.52

Polska Liga siatkówki odwołuje swoje mecze.

Liga Mistrzów i Liga Europy zawieszone ze skutkiem natychmiastowym! - donosi hiszpańska "Marca". Koronawirusa wykryto już między innymi u piłkarza Juventusu, Daniele Ruganiego, a także jednego z koszykarzy Realu Madryt. Jak donosi sportowy dziennik, UEFA w trybie nadzwyczajnym zdecydowała, że nie odbędą się ani przyszłotygodniowe rewanże w 1/8 finału Ligi Mistrzów, ani dzisiejsze i kolejne mecze w 1/8 finału Ligi Europy.

Godz. 13.42

Od poniedziałku w każdym województwie będzie działać co najmniej jeden szpital o charakterze zakaźnym.

Godz. 13.24

W sieci pojawił się poruszający wpis lekarki ze Szpitala Wojewódzkiego z Rybnika, która przekonuje, że w Polsce koronawirusa ma więcej osób niż wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia. Jej zdaniem dużo przypadków nie jest po prostu zdiagnozowanych, bo brakuje testów.

MZ: Testujemy osoby w grupie ryzyka.

Szczegóły: Lekarka z Rybnika: Chorych na COVID-19 jest w Polsce więcej, ale ich nie diagnozujemy

Godz 13.19

Warszawa: od poniedziałku mniej autobusów na ulicach miasta. W stolicy od poniedziałku zawieszone zostaną tzw. autobusy szkolne i podjazdy niektórych linii do szkół. Jest to spowodowane zamknięciem placówek edukacyjnych wz. z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Godz. 13.12

Minister Zdrowia ostrzega - w przyszłym tygodniu może być już 100 zachorowań, a w przyszłości nawet 1000. Im później się to stanie, tym więcej czasu na walkę z chorobą. Dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Godz.13.08

Minister Zdrowia: 16 osób opuściło miejsce kwarantanny podczas jej trwania. Policja pomaga w przypadkach nagłych.

Godz. 13.06

Rozpoczyna się konferencja prasowa Ministra Zdrowia. Minister poinformował ponownie o śmierci pacjentki z Poznania. Złożył również wyrazy kondolencji. Rodzina pacjentki znajduje się pod opieką medyczną, jest w stanie stabilnym i nie ma obecnie zagrożenia ich życia.

Godz. 13.00

Rozpocząć ma się konferencja prasowa dotycząca sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce.

Godz. 12.59

Podlaska Straż Graniczna odmówiła wjazdu do naszego kraju 5 cudzoziemcom. Powodem była podwyższona temperatura ciała.

Więcej: Kontrole sanitarne na granicy. 5 osobom odmówiono wjazdu do Polski przez podwyższoną temperaturę

Godz. 12.48

Zamknięto wszystkie szkoły i uniwersytety, w akademikach wstrzymano odwiedziny i zameldowania, a niektóre uczelnie poprosiły studentów o natychmiastowe opuszczenie akademików. Taką decyzję podjęła m. in. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Godz. 12.15

Prezydent Poznania podał informację o pierwszej śmierci w Polsce. Zmarła jedna osoba w Poznaniu.

To pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce. Chodzi o 57-letnią kobietę, która od 8 marca przybywała w szpitalu. Lekarze od samego początku oceniali stan kobiety jako bardzo poważny. Była podłączona do respiratora, lekarze wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej.

Więcej: Poznań: NIE ŻYJE kobieta zarażona koronawirusem! [AKTUALIZACJA]

Godz. 12.00

Trwają prace nad zmianą ustawy, tak by w domu mogli pozostać również rodzice dzieci powyżej 7 roku życia. Nowym limitem wieku ma być 12 lat.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie ze strony ZUS-u! Chodzi o ich trudną sytuację, wywołaną atakiem koronawirusa w Polsce.

Godz. 11.57

Emilewicz uspokaja - jest już po rozmowach z producentami żywności, wiadomo, ze jest jeszcze sporo rezerw, nie ma obaw, że czegoś zabraknie. Dzisiaj o 13:30 kolejne spotkanie z producentami.

Godz. 11.47

Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii osiągnął pierwszy kamień milowy w opracowaniu ultraszybkiego testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Godz. 11.23

Biedronka postanowiła dezynfekować wózki. Jak podkreśla sieć, przedmioty, które na co dzień używają klienci, są myte regularnie, jednak teraz jeszcze bardziej przykłada się do tego uwagę.

Koronawirus: Biedronka dezynfekuje wózki. Jak podkreśla, w trosce o klientów [ZDJĘCIA]

Godz. 10.58

W Rzeszowie są dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Jak informuje wojewoda podkarpacka Ewa Leniart obie osoby przebywają w szpitalu w Łańcucie, który w tym celu został przemianowany na zakaźny. Obie osoby z racji wieku są w grupie ryzyka. Czują się dobrze.

Godz. 10.45

Z powodu koronowirusa u kierowcy biletu nie kupisz. Tak obecnie wygląda rzeczywistość w Szczecinie. Miasto wprowadziło zakaz sprzedaży biletów komunikacji miejskiej przez kierowców w autobusach i tramwajach. Zmiany mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zabezpieczyć kierowców.

Godz. 10.25

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają swój model funkcjonowania! Ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. To odpowiedź terytorialsów na zagrożenie koronawirusem.

Godz. 10.00

Dzisiaj o godz. 15 zostanie zamknięty Centralny Szpital MSWIA w Warszawie. Powodem jest oczywiście koronawirus i przygotowania do uderzenia epidemii. Dyrekcja przekształca jeden z oddziałów w oddział zakaźny.

Zobacz też: Koronawirus Wrocław: Koncerty bez publiczności albo odwołane. Są transmisje w internecie

Zobacz też: Koronawirus w Małopolsce: ilu jest zarażonych? Jaki jest ich stan? [12.03.2020]

Godz. 9.53

Dyrekcja SP nr 2 STO na Białołęce poinformowała, że jeden z ich nauczycieli zakażony jest koronawirusem.

Więcej: Koronawirus w Warszawie: potwierdzony przypadek koronawirusa u nauczyciela! Z której szkoły?

Godz. 9.31

3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego (Rzeszów) oraz jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 47 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Godz. 9.13

Diecezja w Rzeszowie postanowiła zakomunikować, że w związku z zagrożeniem koronawirusem wszelkie msze, nabożeństwa, rekolekcje, czy pogrzeby będą odbywały się tak, jak zwykle. Osoby starsze powinny jednak unikać wychodzenia z domów i skorzystać z transmisji powyższych. Kuria apeluje przy tym o przestrzeganie zasad higieny i podtrzymywanie zwyczaju przyjmowania Komunii świętej do ust.

Więcej: Kuria w Rzeszowie a koronawirus: Przyjmujcie Komunię świętą do ust

Godz. 8.54

Szkoły i przedszkola zamknięte. Jeśli przyjdą dzieci - będą prowadzone wyłącznie zajęcia opiekuńcze. To rzeczywistość, z którą mierzą się dzisiaj rodzice.

Godz. 8.27

W Warszawie są cztery takie oddziały:

Praga-Południe – Wojskowy Instytut Medyczny, Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii, Szaserów 128,

Wola – Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Odział Chorób Zakaźnych, Wolska 37,

Mokotów – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Oddział Chorób Wewnętrznych i Hepatologii, Wołoska 13

Ochota – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, Oddział Kliniczny Obserwacyjno – Izolacyjny i Pediatrii, Żwirki i Wigury 63 A.

Godz. 8.15

Słynny amerykański aktor Tom Hanks poinformował w czwartek na Twitterze, że on i jego żona Rita Wilson są zakażeni koronawirusem. Oboje przebywają obecnie w Australii, gdzie aktor pracuje przy nowym filmie.

Godz. 8.03

Popularne platformy sprzedaży internetowej - OLX i Allegro, nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji – postanowienie w tej sprawie wydał premier Mateusz Morawiecki.

Godz. 7.38

Trzy kolejne przypadki koronawirusa na Śląsku. COVID-19 pojawił się w Sosnowcu, Chorzowie i Zawierciu. Łącznie w województwie śląskim mamy już 11 przypadków koronawirusa, a w całym kraju aż 44 przypadki.

Koronawirus na Śląsku. Są zachorowania w Sosnowcu, Chorzowie i Zawierciu

Godz. 7.25

UWAGA: 13 nowych przypadków koronawirusa w Polsce.

KORONAWIRUS W POLSCE: 13 nowych przypadków koronawirusa w kraju. Ile jest w Warszawie?

Godz. 7.23

33 przypadki koronawirusa:

Dwaj mężczyźni - w młodym i w średnim wieku - to dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem we Wrocławiu 

Wtorek 11.03.2020

godz. 21.30

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o wsparcie dla placówek służby zdrowia, a do mieszkańców o odpowiedzialność i rozsądek. Apel umieścił w środę na swoim profilu na facebooku, gdyż przebywa na zwolnieniu lekarskim.

godz. 21.13

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński - w związku z zagrożeniem koronawirusem - zawiesił w środę działalność dziennych placówek wsparcia i opieki, m.in. centrów integracji społecznej, klubów seniora, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej na terenie całego regionu.

godz. 21.11

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa muszą do 17 marca opuścić akademiki – wynika z wydanego w środę zarządzenia rektora tej uczelni prof. Tadeusza Trziszkę.

godz. 21.04

Jeśli wystąpią braki kadrowe, zabiegi w szpitalach będą przekładanie – powiedziała PAP w środę rzeczniczka stołecznego magistratu, Karolina Gałecka, pytana czy warszawskie szpitale przekładają lub planują przekładać planowane zabiegi w związku z koronawirusem.

godz. 20.56

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, u którego potwierdzono obecność koronawirusa czuje się dobrze – powiedział w środę w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda, który odwiedził punkt kontroli sanitarnej na polsko-niemieckiej granicy.

godz. 20.35

Proszę, aby pomagać osobom poddanym kwarantannie i je wspierać, aby mogły jej dotrzymać – powiedział w środę w Szczecinie prezydent RP Andrzej Duda. Apelował też, aby kwarantannę traktować poważnie, odnosząc się do informacji o jej nieprzestrzeganiu.

godz. 20.27

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa krakowski szpital im. Narutowicza od czwartku wstrzymuje planowane przyjęcia na oddziały zabiegowe - poinformowała w środę dyrektor placówki Renata Godyń - Swędzioł.

godz. 20.20

- W tej chwili mamy potwierdzone 33 przypadki koronawirusa i trzeba się z tym liczyć, że ta liczba będzie wzrastać - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w programie "Gość Wydarzeń".

godz. 19.30

Zgodnie z zapowiedzią kontrola sanitarna jest już prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy - poinformowała rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Na tzw. granicy wewnętrznej funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej.

godz. 19.20

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podjęła decyzję o wydaleniu studentów z akademików. Taką samą decyzję podjął rektor Politechniki Warszawskiej.

godz. 19.06

O dyspozycyjność wobec wojewodów lub inspektorów sanitarnych w związku z koronawirusem zaapelował w środę do studentów m.in. kierunku lekarskiego resort nauki. Wiceminister nauki podkreślił, że starsi studenci są już przygotowani do działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym.

godz. 19.05

- Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Dworze Mazowieckim zamknięty. U lekarza dyżurnego wystąpiły objawy, które mogą wskazywać na koronawirusa. Mężczyzna został przewieziony do szpitala zakaźnego w Warszawie. Trwa dezynfekcja szpitala. Praca nowodworskiego SOR-u wznowiona zostanie w czwartek po godzinie 8 rano - informuje wirtualnydwor.pl. Te informacje miał potwierdzić rzecznik placówki. Naszej redakcji nie udało się z nim skontaktować.

godz. 18.52

MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem.

godz. 18.39

- Stan pacjenta w szpitalu w Bełżycach, u którego stwierdzono zarażenie koronawirusem jest nadal ciężki, nieco lepszy pacjentki przebywającej w szpitalu klinicznym w Lublinie – poinformował w środę po południu wojewoda lubelski Lech Sprawka.

godz. 18.37

Od poniedziałku wszystkie szkoły zostaną zamknięte. Rodzice mogą starać się o zasiłek. Jakie warunki należy spełnić? Dowiesz się więcej >>TUTAJ<<.

godz. 18.30

Z powodu koronawirusa KNF zwrócił się z prośbą do NBP o zastosowanie wyższych limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Ma to pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

godz. 18.23

Cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą: kobiety z woj. wielkopolskiego (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko – mazurskiego (Ostróda). Stan zarażonych jest dobry.

godz. 18.20

- 317 osób jest hospitalizowanych, 1 193 objęto kwarantanną, a 11 524 nadzorem epidemiologicznym - informuje Ministerstwo Zdrowia.

godz. 18.10

Ważność legitymacji studenckich automatycznie zostanie przedłużona do 31 maja.

godz. 17.44

Jedna osoba z województwa śląskiego, u której potwierdzono obecność koronawirusa, jest w stanie poważnym, pozostali pacjenci są w stanie dobrym - poinformował w środę w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

godz. 17.38

Szef WHO: koronawirus może być określany jako pandemia.

godz. 17.30

- W środę Ministerstwo Aktywów Państwowych otrzymało informację, że wśród uczestników konferencji poświęconej reformie nadzoru właścicielskiego, zorganizowanej przez MAP w 5 marca, była osoba, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

godz 17.16

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej opublikowało dwuminutowy spot w języku migowym przestrzegający przed koronawirusem SARS-Cov-2.

godz. 17.10

W środę o godz. 16.00 na przejściach granicznych ze Słowacją rozpoczęły się kontrole sanitarne ukierunkowane na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kontrolowani są pasażerowie komunikacji zbiorowej na przejściach w Chyżnem, Jurgowie, Barwinku, Korbielowie i Zwardoniu.

godz. 17.08

Tomasz Pleban, wicestarosta powiatu kieleckiego oraz czterech innych pracowników urzędu zostało objętych kwarantanną domową w związki z koronawirusem. Samorządowcy w niedzielę wrócili z wyjazdu służbowego z Plauen w Niemczech.

godz. 16.45

Przebywające w cieszyńskim szpitalu 8-letnie dziecko z potwierdzonym koronawirusem jest spokrewnione z dwiema osobami, jakie trafiły do placówki już wcześniej i również są zarażone – podał w środę cieszyński magistrat w komunikacie.

godz. 16.43

W domach seniora i w hospicjach na Dolnym Śląsku obowiązują zakazy odwiedzin. O pomoc osobom starszym zaapelował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

godz. 16.40

- Zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa obowiązuje do 25 marca - wynika z uaktualnionego komunikatu na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej przekazano, że wydarzenia tego typu mają być zawieszone "do odwołania".

godz. 16.35

Naczelna Izba Aptekarska zarekomendowała w środę wdrożenie działań, mających zabezpieczyć personel aptek m.in. o dezynfekcję blatów i szyb oraz wietrzenie pomieszczeń. W szczególnych przypadkach rozważana ma być m.in. obsługa w okienkach do sprzedaży nocnej.

godz. 16.20

Pracę zawiesił sąd w Janowie Lubelskim. Placówka została poddana obowiązkowej kwarantannie. To po tym, jak okazało się, że drugą pacjentką zakażoną koronawirusem na Lubelszczyźnie jest kobieta z Janowa Lubelskiego - pracownica tamtejszego Sądu Rejonowego.

godz. 16.00

Uniwersytet Warszawski rozważa opcję skrócenia wakacji. Może się okazać, że w związku z zamknięciem uczelni nie uda się terminowo zrealizować całego programu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, konieczna będzie zmiana terminu rozpoczęcia wakacji - informuje rzeczniczka UW, Anna Korzekwa-Józefowicz.

Godz. 14.55

Konstanty Radziwiłł zarządził zawieszenie imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa: Zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki

Godz. 14.39

NAJNOWSZE INFORMACJE: Potwierdzone wyniki dotyczą dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie to już 27 przypadków zakażenia #koronawirus w Polsce. Mamy 2 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Godz. 14.32

Dolnośląscy policjanci pilnują czy pacjentka z koronawirusem przebywająca z rodziną w domu stosuje się do zalecenia. Dotyczy to też innych osób czekających na wyniki. Za wyjście z domu grozi mandat.

Godz. 14.12

We Wrocławiu skrócony zostaje sezon łyżwiarski. Od jutra zamknięte będą lodowiska na Spiskiej i Wejherowskiej. Taką decyzję podjęto z powodu epidemii koronawirusa. Stopniowo lista zamkniętych centrów sportowych się poszerza. Od dzisiaj nieczynne są również Aquapark Wrocław i Pływalnia Orbita.

Wrocław: Zamknięte lodowiska i pływalnie z powodu koronawirusa [LISTA MIEJSC]

Godz. 13.36

26 przypadek koronawirusa w Polsce wykryto w Cieszynie.

Więcej: Koronawirus na Śląsku. Jest kolejny zarażony. To juz trzeci przypadek w Cieszynie

Pojawiło się wiele wątpliwości odnośnie pomysłów rządu. Opozycja chce posiedzenia

Godz. 13.17

Budowa metra może być opóźniona. Rzecznik firmy Gulermak, która odpowiada za budowę metra na Bródnie, Bartosz Sawicki, już docierają do nich pierwsze sygnały o możliwych trudnościach. Dodał, że firma stosuje się do wszystkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego- pracownicy mają zwiększony dostęp do środków dezynfekujących, zmniejszono także liczbę spotkań.

Koronawirus: Zamknięte szkoły i uczelnie? Na Podlasiu będą lekcje przez Skype'a

Godz. 13.05

Można już pobrać biuletyn informacyjny Centrum Analiz Strategicznych dot. koronawirusa ze strony www.premier.gov.pl

Godz. 12.55

Pilnie zwoływane apele i komunikaty przez radiowęzeł. Tak uczniowie w całej Polsce dowiadują się, że nie będą mieć lekcji przez najbliższe dwa tygodnie. Zawiedzeni są maturzyści, którzy obawiają się, że ich egzaminy zostaną przełożone.

Godz. 12.32

Każdy kto podlega kwarantannie w związku z podejrzeniem koronawirusa ma prawo do zasiłku wypłacanego w przeciągu 14 dni. Podobnie jest z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców dzieci do 8 roku życia, którzy muszą zająć się dzieckiem w związku z zamknięciem szkół w całej Polsce. Kluczowa w otrzymaniu zasiłku jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.Więcej: Koronawirus w Polsce. Za kwarantannę i opiekę nad dzieckiem obowiązuje zasiłek [ZASADY]

Więcej: Zamknięte szkoły i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców - jak go otrzymać?

Godz. 12.25

Spotkanie premiera z samorządowcami, dyrektorami placówek edukacyjnych:

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się (11.30) z prezydentami miast i marszałkami województw w związku z koronawirusem. Od poniedziałku wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie w kraju zostaną zamknięte na dwa tygodnie. Premier już teraz sugerował rodzicom, by nie posyłali dzieci do szkół, bo nie będzie w nich lekcji - w czwartek i piątek będzie jedynie zapewniona opieka.

- Wykorzystamy ten czas na uzupełnienie środków do dezynfekcji - mówi wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska

Godz. 11.59

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia.

Więcej: Koronawirus: Policja ostrzega przed oszustami. Możesz stracić pieniądze

Godz. 11.57

Ministerstwo Zdrowia informuje: W związku z #koronawirus starsze osoby powinny szczególnie unikać kontaktu z innymi ludźmi, np. w aptece. Internetowe Konto Pacjenta daje możliwość upoważnienia bliskiej osoby do odbioru e-recepty i jej realizacji.

Godz. 11.54

Trwa spotkanie Mateusza Morawieckiego z samorządowcami.

Godz. 11.42

Biksupi z całej Polski zdecydują o dalszych krokach Kościołą w sprawie koronawirusa. W czwartek rozpocznie się dwudniowe zgromadzenie plenarne episkopatu, jednym z jego tematów ma być właśnie zagrożenie epidemiologiczne.

Godz. 11.36

Jeden z rodziców może skorzystać ze specjalnego zasiłku na opiekę nad dzieckiem jeśli ma ono mniej niż 8 lat. Nie ma informacji o zamknięciu kościołów i innych miejsc kultu.

Godz. 10.48

Minister Zdrowia uczula o dbaniu o własne bezpieczeństwo i apeluje o rozwagę i by w okresie kwarantanny pozostać w domu i poważnie potraktować to ryzyko.

Godz.10.44

Zamknięte zostaną kina, baseny, i wszystkie inne miejsca, gdzie może rozprzestrzeniać się koronawirus.

Godz. 10.40

Ze względów bezpieczeństwa, a szczególnie w obawie o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci i ich rodzin premier Mateusz Morawiecki 11 marca ogłosił, że zamknięte na terenie całej Polski zamknięte zostają wszystkie szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki.

Godz. 10.39

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił prawdopodobny 26 przypadek potwierdzenia koronawirusa w Polsce.

Godz. 10.27

Centrum Informacyjne Rządu zawiadamia, że dzisiaj, tj. 11 marca br., o godz. 11.30, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentami miast i marszałkami województw.

Godz. 10.24

Konferencja premiera jest opóźniona. Ciągle oczekujemy na jej rozpoczęcie.

Godz. 10.08

Zamknięte wszystkie szkoły w Kraśniku w związku z podejrzeniem koronawirusa u jednego z mieszkańców miejscowości.

Godz. 9.53

Jest drugi potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem na Lubelszczyźnie! To kobietę z Janowa Lubelskiego, hospitalizowana obecnie w Lublini. Od 12.03.2020 do końca tygodnia zamknięte zostają w Lublinie wszystkie szkoły. 

Godz. 9.39

Odwołane imprezy, zamknięte szkolne baseny i mecze piłki nożnej rozgrywane przy pustych trybunach. Tak Kraków "zbroi się" na wypadek epidemii koronawirusa w mieście. W grodzie Kraka trwa pełna mobilizacja w walce z chorobą.

Kraków staje do walki z koronawirusem. Odwołane imprezy, zamknięte baseny. Co jeszcze?

Godz. 9.19

Największy szpital w Polsce wstrzymuje przyjęcia planowe i porady. Szpital Uniwersytecki w Krakowie podjął taką decyzję z powodu zagrożenia koronawirusem. Ograniczenia nie dotyczą chorych na raka oraz przypadków pilnych. O szczegółach z Krakowa – Marcin Śliwa.​

Mieszkaniec Skawiny nie jest zarażony koronawirusem. Taką informację podał Urząd Miasta i Gminy w Skawinie. Pogorszył się za to stan krakowianina, który przebywa w szpitalu im. Żeromskiego. To u niego, jako pierwszego zdiagnozowano koronawirusa w Małopolsce.

Więcej: Koronawirus: są już wyniki badań mieszkańca Skawiny. Pogorszył się stan pacjenta z Krakowa

Godz. 9.05

Aż do 13 kwietnia włącznie nieczynna będzie Biblioteka Śląska w Katowicach. Ma to oczywiście związek z rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusem. Aktualne wypożyczenia książek zostaną przedłużone o 30 dni, a kary za niezwrócone w tym czasie zbiory nie będą naliczane. Przypomnijmy, że dzisiaj 11 marca rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne zarażenia koronawirusem w Polsce.

Więcej: Biblioteka Śląska będzie zamknięta przez miesiąc! A może nawet dłużej. Powodem koronawirusWięcej o: Imprezy masowe ODWOŁANE! LISTA koncertów i wydarzeń

Godz. 8.59

Wójt Gminy Nadarzyn objęty kwarantanną - od dziś rozpocząłem obowiązkową kwarantannę domową (wraz z żoną) w związku z potwierdzeniem w organizmie naszego dorosłego syna koronawirusa. Potrwa ona do niedzieli 22 Marca, chyba że w międzyczasie wystąpią niepożądane objawy.

Godz. 8.48 Pacjent zero czuje się dobrze, pozostanie jednak jeszcze pod obserwacją lekarzy. Dzisiaj o godz. 10.00, odbędzie się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.Prawdopodobnie Rok szkolny 2019/20 zostanie przedłużony? Coraz więcej szkół zamkniętych!

Godz. 8.40

Warszawa: Na walkę z koronawirusem władze miasta mają w rezerwie 63 mln złotych. Obecnie Wojewoda Mazowiecki aktualizuje wojewódzki plan działania na wypadek wystąpienia epidemii na terenie województwa mazowieckiego. O tym, czy w przypadku zagrożenia jakiś obszar stolicy zostanie zamknięty, będzie decydowała Państwowa Inspekcja Sanitarna - informuje radna Anna Auksel - Sekutowicz. "Zgodnie z informacjami jakie przekazał (w odpowiedzi na złożoną w lutym przez radnego Sławomira Potapowicza interpelację) Marcin Wojdat, Sekretarz m.st Warszawy: w przypadku wystąpienia epidemii, zasadność ograniczenia przemieszczania się ludności w Warszawie, zgodnie z kompetencjami określi Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS), uwzględniając właściwości biologicznego czynnika chorobotwórczego i panującą sytuację epidemiologiczną" - dodaje.

Godz. 8.31

Zaczyna się posiedzenie sztabu kryzysowego. Czy szkoły zostaną zamknięte? Będą kolejne decyzje w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem... Tak zapowiada szef Kancelarii Premiera przed posiedzeniem rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, które rusza już za moment (9.00). Około 10-tej konferencja premiera. Z kolei o 11.30 szef rządu spotyka się z prezydentami największych polskich miast.

Godz. 8.18

Trzy nowe przypadki koronawirusa: Potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Godz.  8.10

Po południu spotkanie rektorów śląskich uczelni oraz wojewody śląskiego. To po nim zostaną ogłoszone szczegółowe informacje na temat pozostałych ograniczeń w funkcjonowaniu śląskich uczelni w okresie zagrożenia epidemiologicznego. Z powodu koronawirusa Uniwersytet Śląski zawiesza zajęcia na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach uczelni. Władze placówki taką decyzję podjęły wczoraj przed godziną 22.00.

Uniwersytet Śląski zawiesza do odwołania wszystkie zajęcia na uczelni. Powodem koronawirus

Wtorek 10 marca 2020godz. 21. 45

Jeden z pracowników restauracji McDonald’s przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem; restauracja została zamknięta. Lokalne media podają, że chodzi o syna pacjentki hospitalizowanej w poznańskim szpitalu.

godz. 21.30

- W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa - ostrzega policja.

godz. 21.20

Stan pacjenta zakażonego koronawirusem w woj. lubelskim jest ciężki; proces oddechowy wspomaga respirator - mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak zaznaczył, gdy stan pacjenta pozwoli, zostanie on przewieziony na oddział zakaźny szpitala klinicznego w Lublinie.

godz. 21.10

- Członek rodziny zakażonego koronawirusem pacjenta w woj. lubelskim jest prawdopodobnie nosicielem; ta osoba zostanie odizolowana - poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Rodzina chorego pochodzi z Niedrzwicy Dużej, gdzie podjęto już decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli - podał Sprawka.

godz. 21.00

- W polskich więzieniach dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami GIS dwunastu osadzonych zostało poddanych profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji - poinformowała rzeczniczka dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

godz. 20.20

- W środę o godz. 9.00 odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, na którym zapadną kolejne decyzje związane z sytuacją z koronawirusem - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

godz. 20.08

Zakończyło się orędzie prezydenta. Podczas przemówienia Andrzej Duda podkreślił, że powinniśmy otoczyć opieką szczególnie osoby starsze.

godz. 20.03

- Sprawa jest poważna, nie można jej lekceważyć. To nie tylko sprawa rządu, tylko każdego z nas - mówi prezydent.

godz. 20.00

Rozpoczęło się orędzie prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

godz. 19.50

22 osoby w Polsce zarażone koronawirusem. Pacjent przebywa w szpitalu w Bełżycach.

godz. 19.30

Od wtorku również w województwie podlaskim na granicy z Białorusią i Litwą prowadzone są kontrole sanitarne podróżnych wjeżdżających do kraju w związku z koronawirusem. 

godz. 18.36

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu na własną rękę zlecił szycie jednorazowych maseczek, bo brakuje ich w hurtowniach. Lecznica alarmuje, że jeśli nie otrzyma jednorazowego sprzętu z tzw. rezerwy strategicznej, wstrzymane zostaną planowe przyjęcia pacjentów.

godz. 18.20

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe dane ws. koronawirusa:

godz. 18.15

- Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa zaplanowane na 14-15 marca zawody Grand Prix Polski na 50-metrowym basenie w Warszawie zostały odwołane - poinformował Polski Związek Pływacki.

godz. 17.58

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś zdecydował we wtorek o odwołaniu wszystkich zajęć dydaktycznych na uczelni od 11 do 29 marca. Zapewnił, że WUM dołoży wszelkich starań, aby umożliwić studentom i doktorantom realizację programu nauczania oraz zaliczenia zajęć.

godz. 17.50

- Pacjentka jest młoda, a jej stan jest dobry. W tej chwili mamy potwierdzonych 21 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

godz. 17.50

Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. To kobieta z województwa dolnośląskiego

godz. 17.45

Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała o zamknięciu od środy wszystkich miejskich basenów, teatrów, muzeów, domów kultury, lodowisk, hal i innych obiektów sportowych. Nieczynne będą także EC1, zoo i palmiarnia.

godz. 17.35

- Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, od środy 11 marca do wtorku 24 marca włącznie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zawiesza wszystkie zajęcia na uczelni - poinformowała rzeczniczka UAM Małgorzata Rybczyńska. Decyzję podjął rektor uczelni prof. Andrzej Lesicki.

godz. 17.30

We wtorek po godz. 17 rozpoczęła się telekonferencja 27 unijnych przywódców w sprawie koronawiursa. Liderzy mają omówić, jakie działania podjąć w Unii Europejskiej, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i złagodzić jej wpływ na Wspólnotę.

godz. 17.25

Władze Krakowa zdecydowały o zawieszeniu zajęć dla uczniów na basenach przyszkolnych i basenach Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

godz. 17.00

Wszystkie imprezy na warszawskim Torwarze odwołane. To w związku z decyzją wojewody mazowieckiego o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Nie wiadomo kiedy wydarzenia powrócą do grafiku.

godz. 16.50

- Rekomendujemy odwołanie wszystkich zaplanowanych imprez sportowych, także tych których ustawa nie definiuje jako masowe – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

godz. 16.45

We wtorek o godz. 20.00 w TVP prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie dotyczące sytuacji związanej z koronawirusa - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

godz. 16.25

Zamknięto Szkołę Podstawową nr 150 w Warszawie. Jeden z rodziców może być zarażony koronawirusem. Trwa odkażanie placówki.

godz. 16.15

Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia do 14 kwietnia. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ<<

godz. 16.10

Fryderyki 2020 odwołane.

godz. 16.00

Premier spotka się jutro z samorządowcami, m.in. z prezydentami 20 największych miast pod względem liczby ludności.

godz. 15.40

W grupie zagrożenia znajdują się m.in. seniorzy.

Godz. 15.08

Z powodu koronawirusa do 24 marca zamknięte wszystkie placówki Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Godz. 14.51

Przed chwilą pojawiła się informacja, że po powrocie z Niemiec u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki potwierdzono obecność koronawirusa; osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Do tego minister zdrowia odnieść się nie chciał. Fakt potwierdził jednak resort obrony.

Polityczna zgoda w sprawie walki z koronawirusem. Prezydent, przedstawiciele rządu i opozycji spotkali się w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Godz. 14.40

Biletu nie kupisz u kierowcy - Gdańskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowało o zawieszeniu bezpośredniej sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach. To już kolejny środek prewencji przed koronawirusem w miejskim transporcie publicznym.

Godz. 14.33

Zajęć na uczelniach wyższych we Wrocławiu i Opolu nie będzie. Nie będą się odbywać od jutra, aż do odwołania. Część zajęć ma być prowadzona zdalnie. Rektorzy zdecydowali także o zakazie odwiedzin w akademikach. Od jutra [11 marca] Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wstrzymuje planowe przyjęcia pacjentów. Taka decyzja związana jest z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Godz. 14.10

Trzy nowe przypadki Koronawirusa w Polsce. Jeden w Warszawie i dwa w cieszynie. Policjanci ruszą do domów objętych kwarantanną i zapytają o komfort przebywających w nich osób.

Godz. 13.40

Trwają kontrole na gdańskim lotnisku. To w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Osoby przylatujące z obszarów wysokiego ryzyka dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera. - W samolotach odbywa się też weryfikacja, czy podróżujący mają objawy choroby - mówi Graniczny Inspektor Sanitarny w Gdyni.

Kolejne imprezy sportowe w Polsce są odwoływane. Z powodu zagrożenia koronawirusem zdecydowano o odwołaniu Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarski, jaki w weekend miał się odbyć na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański i członek komitetu organizacyjnego Pucharu.A w najbliższej kolejce przy pustych trybunach odbędzie się m.in. hitowy mecz Lech Poznań-Legia Warszawa. Decyzją PZPN również dwa najbliższe spotkania reprezentacji zostaną rozegrane - ale także bez udziału publiczności.

Godz. 13.30  - Kraków

Koronawirus: krakowskie tramwaje zostaną poddane dezynfecji. MPK dmucha na zimne

Godz. 12.30 - Województwo podlaskie nie jest na razie zagrożone epidemią, jednak władze podejmują specjalne środki ostrożności w celu ochrony mieszkańców.

Białystok szykuje się na koronawirusa? Przed szpitalem stanęły kontenery [ZDJĘCIA]

Godz. 10.40 - imprezy masowe w Polsce

Premier odwołuje wszystkie imprezy masowe w kraju. 3 osoba na Mazowszu zarażona koronawirusem. Koronawirus w Polsce: WSZYSTKIE imprezy masowe odwołane! Szkoły zostaną zamknięte?

Aż 50 dzieci ze Śląska poddanych kwarantannie w ośrodku wypoczynkowym. Ich opiekun miał kontakt z zarażonym pacjentem z Raciborza

Godz. 9.02 - pojawiły się plotki o zamknięciu szkół w Polsce.

W Sopocie bez dużych, masowych imprez pod dachem. Prezydent Jacek Karnowski zapowiedział, że nie będzie wydawał zgód na zamknięte wydarzenia powyżej tysiąca osób. Władze kurortu dostosowały się tym samym do zaleceń Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Urzędnicy apelują też do organizatorów imprez, na które już wydano zgodę, aby przesunąć ich terminy na później. Przypomnijmy, że w Gdańsku odwołano targi bursztynu, a w Gdyni podróżnicze Kolosy.​

Odwołane zajęcia w szkołach koło Szczytna. Powodem obawa przed wirusem. Wczoraj lekcji nie było w czterech placówkach : w Romanach, Gawrzyjałkach, Lipowcu i Rudce.

Dziś o 9.00 w rybnickim magistracie rozpoczął się kolejny sztab kryzysowy w związku z zagrożeniem epidemiologicznym! Przypomnijmy - na Śląsku zamknięto już w sumie 6 szkół. Trzy z nich znajdują się w Cieszynie i zostały zamknięte dziś rano.

Koronawirus: Odwołane zajęcia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, co z innymi uczelniami?

Przyciski do otwierania drzwi w autobusach i tramwajach będą wyłączone. ZTM podjął decyzję. Powodem koronawirus

Godz. 8.00

Pogorszył się stan pacjentki ze Szczecina. Obecnie cztery osoby są w stanie ciężkim.

Warszawski Uniwersytet Medyczny reaguje na zagrożenie zakażeniem koronawirusem. Odwołano wykłady i ograniczono zajęcia na blokach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii

Wrocław: Wojewoda: Imprezy masowe będą odwołane przez koronawirusa, Koronawirus we Wrocławiu. Czy szkoły i przedszkola będą zamknięte?

Poniedziałek, 9 marca

godz. 21.34

W województwie kujawsko-pomorskim w poniedziałek w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych było sześć osób, czyli tyle samo, co w niedzielę. Te osoby przebywają w szpitalach w Bydgoszczy i Toruniu.

godz. 20.26

- Na wtorkowym posiedzeniu rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa, m.in. z branży turystycznej - zapowiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

godz. 20.13

W związku z zagrożeniem koronawirusem, w woj. śląskim 8 osób jest hospitalizowanych, 89 poddano domowej kwarantannie, a 737 znajduje się pod nadzorem sanitarnym. W regionie potwierdzono dotąd pięć przypadków zakażenia koronawirusem - podał w poniedziałek Śląski Urząd Wojewódzki.

godz. 19.47

Odwołujemy zaplanowane na najbliższy weekend zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w Zakopanem - przekazał w poniedziałek prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak.

godz. 19.44

- Potwierdzamy, że jedna z osób zarażonych koronawirusem to pracownik Frontexu - powiedział rzecznik prasowy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) Chris Borowski. Dodał, że w poniedziałek biuro agencji było zamknięte. Osoby zatrudnione w niej pracowały zdalnie. Rodzina zarażonego i osoby, które przebywały w jego towarzystwie zostali objęci 14-dniową kwarantanną.

godz. 19.25

- 13 osób w regionie jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; siedem osób objęto kwarantanną - podał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W poniedziałek potwierdzono przypadek koronawirusa u kobiety leżącej w poznańskim szpitalu.

Koronawirus: lista szpitali

Koronawirus - gdzie szukać pomocy?

Resort zdrowia uruchomił bezpłatną infolinię 800-190-590. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje dotyczące koronawirusa. Adresy placówek w całej Polsce, w których uzyskamy pomoc znajdują się >>TUTAJ<<.

godz. 19.35

- W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda spotka się w BBN z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

godz. 19.15

Na wtorek prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00.

godz. 19.12

- 15 osób jest hospitalizowanych na Mazowszu celem wykluczenia zakażenia koronawirusem; kwarantanną objętych jest 75 osób, a nadzorem epidemiologicznym 1 847 osób - poinformował w poniedziałek po południu zespół prasowy wojewody mazowieckiego

godz. 19.10

- Pacjent z podejrzeniem koronaworusa uciekł z kwarantanny. Właśnie został zatrzymany i w asyście policji jest transportowany do szpitala zakaźnego w Warszawie. Jest to mieszkaniec powiatu legionowskiego - czytamy na stronie Wirtualne Legionowo. Nie udało się nam skontaktować z policją w tej sprawie.

godz. 18.46

Mające się odbyć 28 i 29 marca VIII Dni Lawinowo - Skiturowe w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach, zostały odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem.

godz. 18.31

- Próbki pacjentów ze szpitala w Ostródzie okazały się ujemne - poinformował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

godz. 18.30

W dwóch warszawskich szkołach odwołano zajęcia. Zastanawiają się nad tym także uniwersytety. Władze Uniwersytetu Warszawskiego postanowiły odwołać niektóre zajęcia oraz duże konferencje. - Została podjęta decyzja, że kierownicy poszczególnych jednostek dydaktycznych, dziekani, ale także wykładowcy mają możliwość zwolnienia studentów z zajęć aż na dwa tygodnie, jeśli studenci widzą u siebie jakieś potencjalne objawy chorobowe - mówi rzecznik UW, Anna Korzekwa Józefowicz.

godz. 18.19

- W tym tygodniu spółka Orlen Oil z Grupy Orlen rozpocznie produkcję płynu do dezynfekcji - informował na antenie Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Objawy koronawirusa:

  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • duszności,
  • bóle mięśni
Jak skutecznie myć ręce?

i

Autor: GIS

Koronawirus - fakty i mity

Pytanie 1 z 10
Wirus przenosi się drogą kropelkową.
Jak myć ręce, aby chronić się przed koronawirusem?

Koronawirus

Epidemia miała swoje źródło w chińskim mieście Wuhan. Koronawirus rozprzestrzenia się jednak bardzo szybko. Potwierdzono przypadki zachorowania w 90 krajach. Zachorowało już ok. 110 tys. osób na świecie. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie najnowszy bilans to 366 zmarłych i ponad 7 tysięcy potwierdzonych przypadków. W Polsce o pierwszym chorym pacjencie poinformowano 4 marca.

Koronawirus w Małopolsce. Ile jest zarażonych? Ile osób przebywa w szpitalach? [10.03.2020]