Warszawa

i

Autor: Canva

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Warszawy w 2024. Lista nazwisk

2024-04-03 17:32

Wiosną 2024 roku odbędą się kolejne wybory samorządowe, a to oznacza, że warszawiacy wybiorą prezydenta stolicy. Do głosowania coraz bliżej, a kampania wyborcza wystartowała. Kto będzie ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy?

Wybory prezydenta Warszawy, które są zaplanowane na 7 i 21 kwietnia 2024 roku, z pewnością będą emocjonujące. Kto się w nich zmierzy?

Rafał Trzaskowski ponownie kandyduje na prezydenta Warszawy

Kandydatem na prezydenta Warszawy w nadchodzących wyborach będzie oczywiście obecnie rządzący Rafał Trzaskowski, który stolicą zarządza od 2018 roku. W poprzednich wyborach zagłosowało na niego aż 56,67 proc. warszawiaków, z kolei na jego kontrkandydata z PiS Patryka Jakiego 28,53 proc. Tym samym przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej zwyciężył w pierwszej turze. Teraz Trzaskowski będzie chciał powtórzyć ten sukces. Nie wyklucza on jednak także ubiegania się o stanowisko prezydenta Polski w 2025 roku, również w tym kontekście często można usłyszeć jego nazwisko.

Tobiasz Bocheński kandydatem PiS na prezydenta Warszawy w 2024 roku

Największym rywalem Rafała Trzaskowski w walce o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Warszawy będzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, którym został Tobiasz Bocheński. To były wojewoda mazowiecki oraz łódzki, a z jego sylwetką można zapoznać się tutaj.

Magdalena Biejat kandydatką na prezydentkę Warszawy w 2024 roku

Niedawno w Warszawie utworzyła się nowa koalicja pod nazwą "Marzenie o Warszawie". W jej skład wchodzi Miasto Jest Nasze oraz partia Razem. Kandydatką Lewicy na prezydentkę miasta została Magdalena Biejat. Na starcie kampanii wyborczej polityczka podkreśliła, że jej trzy główne priorytety to: inwestycje w budownictwo społeczne, dostęp do dobrej edukacji publicznej oraz bezpieczna i przyjazna przestrzeń publiczna.

- Mogę dzisiaj oficjalnie oraz z ogromną dumą, radością i wdzięcznością powiedzieć, że w tych wyborach będę ubiegała się o urząd prezydenta Warszawy - poinformowała Biejat na konferencji prasowej na Placu Zamkowym w Warszawie.

Przemysław Wipler kandydatem na prezydenta Warszawy

Kandydatem koalicji Konfederacji z Bezpartyjnymi Samorządowcami został Przemysław Wipler. To poseł Konfederacji, który o stanowisko prezydenta Warszawy ubiegał się już w 2014 roku. Wówczas był kandydatem Komitetu Wyborczego Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego i zdobył 4.21 proc. Czy tym razem pójdzie mu lepiej?

Janusz Korwin-Mikke kandydatem na prezydenta Warszawy

Janusz Korwin-Mikke został kandydatem komitetu Bezpartyjnych na prezydenta Warszawy. Jak podkreśla, chce "zniszczyć pana Trzaskowskiego". Według niego Warszawa ma być miastem przyjaznym kierowcom. Jego innym postulatem jest obcięcie finansowania "odmienności oraz przeciwności".

Romuald Starosielec kandyduje na prezydenta Warszawy

Na ostatniej prostej do wyścigu o fotel prezydenta Warszawy dołączył Romuald Starosielec. To kandydat Ruchu Naprawy Polski, który specjalizuje się w zagadnieniach geopolityki, stosunków międzynarodowych i historii myśli społeczno-politycznej.

Trzaskowski komentuje wyniki wyborów parlamentarnych. Zdradza jakie ma plany