Teatr

i

Autor: pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Teatru w Warszawie odbędzie się online

2021-03-26 10:58

"Ograniczenia pandemii sprawiły, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru świętujemy online. Zapraszamy na Kreacje 13, vlog Operowym głosem oraz wystawę Opera Haute Couture" - poinformował Teatr Wielki. Co takiego w programie?

Premiera Kreacji 13 odbędzie się w sobotę 27 marca o godz. 19 na platformie vod.teatrwielki.pl. W programie są m.in. Kant Joanny Drabik, Mi Anny Hop, 2701 Gianni Melfiego, Concerto for Piano and Seven Notes Antonia Lanzo, Ty i ja Michała Chróścielewskiego, Wspomnienie Łukasza Tużnika oraz Femme Kristófa Szabo.

Międzynarodowy Dzień Teatru. Skąd wzięło się to święto?

Na sobotę przypada 60. Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto obchodzone będzie tego dnia w ponad stu państwach na świecie. Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Co roku z tej okazji sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Pierwsze w 1962 r. napisał pisarz Jean Cocteau. W 2018 r. napisał je brytyjski reżyser teatralny Simon McBurney, w 2019 r. kubański reżyser i dramatopisarz Carlos Celdran. W 2021 roku autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren.

Warszawiacy gnają ulicami na złamanie karku

"To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki" - napisała Helen Mirren. "Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą" - napisała Mirren. Dodała, że silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa. "Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu" - oceniła autorka orędzia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Kupiłeś jakikolwiek bilet na koncert w 2021 roku?