Z Warszawy

Galerie handlowe w Warszawie. Te są najlepsze i najciekawsze. Sprawdziliśmy, które warto odwiedzić

2024-02-05 18:06

W Warszawie i jej bliskim sąsiedztwie działa ponad dwadzieścia dużych galerii i centrów handlowych. Większość z nich nie wyróżnia się niczym szczególnym. Takie atrakcje jak kino, siłownia czy kręgielnia mocno spowszedniały. Niektóre z tych miejsc potrafią jednak zaskoczyć. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

Z naszego tekstu dowiecie się między innymi, która galeria handlowa w Warszawie jest największa, a która najstarsza. Dowiecie się też, gdzie można przejechać się pierwszą w Polsce szklaną windą i w którym centrum handlowym otworzono najprawdziwszą świątynię, a także gdzie można się przejść po ogrodzie na dachu i która galeria może stać się niedługo zabytkiem.

Westfield Arkadia - Największa galeria handlowa

Zbudowaną prawie dwadzieścia lat temu Arkadię odwiedza co roku 20 milionów osób. To największe centrum handlowe nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Na powierzchni 287 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się między innymi ponad dwieście sklepów, 34 restauracje, klub fitness i Multikino. Przed wejściem znajduje się duża, oblegana w upalne dni fontanna. Na dachu powstała kilka lat temu pasieka. Galeria jest tak duża, że stworzono specjalną aplikację, ułatwiającą poruszanie się po niej.

Al. Jana Pawła II 82

Opinia Google 4.5

Złote Tarasy - Najsłynniejsze miejsce

Złote Tarasy to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych centrów handlowych w całym kraju. Zlokalizowane jest przy Dworcu Centralnym, dzięki czemu często odwiedzają je podróżni z wszystkich stron Polski. Dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt ze stolicą. Na terenie wielkości pięciu boisk piłkarskich znajduje się ponad 200 sklepów. Między Złotymi Tarasami i dworcem znajdują się słynne schodki, okupowane latem przez modnie ubranych nastolatków.

Centrum wyróżnia się charakterystycznym szklanym dachem. Projektujący go architekci inspirowali się koronami drzew. Dach zbudowany jest z 4780 trójkątnych paneli, z których każdy jest w innym rozmiarze. Jego powierzchnia to ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Waży aż 1400 ton, czyli tyle, co cztery Boeingi 747 z kompletem pasażerów na pokładzie. W 2008 roku podczas burzy dach przeciekł, pojawiły się więc obawy, czy jego konstrukcja wytrzyma kolejne nawałnice. Okazało się jednak, że dzień wcześniej usunięto z niej jeden panel i to dlatego Złote Tarasy zostały zalane.

Ul. Złota 59

Opinia Google 4.4

Panorama - Najstarsze centrum handlowe w Warszawie

Al. Wincentego Witosa 31

Opinia Google 3.5

Otwarta w maju 1993 roku Panorama była pierwszym centrum handlowym w Warszawie i przez wiele lat uchodziła za najbardziej luksusowe miejsce w całej stolicy. Odwiedzający zachwycali się między innymi pierwszą w Polsce szklaną windą, fontanną z marmuru i ścianami wyłożonymi granitem. Budynek Panoramy budził jednak pewne kontrowersje, niektórzy uważali bowiem, że charakterystyczna dla lat dziewięćdziesiątych biało-niebieska elewacja kojarzy się z łazienką. Za to dziś uważany jest za jeden z pomników architektury końca XX wieku. Obecnie toczy się dyskusja nad wpisaniem go do rejestru zabytków.

Promenada - Najbardziej przyjazne miejsce

Ul. Ostrobramska 75C

Opinia Google 4.3

Powstałe w 1996 roku na warszawskiej Pradze centrum handlowe Promenada dziś jest nie do poznania. Zostało całkowicie przebudowane i zmodernizowane, dzięki czemu jest obecnie jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu w Warszawie. Na niemal dwukrotnie większej powierzchni 63 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się obecnie 150 sklepów. Designerskie wnętrze robi wrażenie, ale to nie ono wyróżnia Promenadę spośród innych centrów handlowych. Galerie chwalą się często, że są miejscem spotkań lokalnej społeczności, choć niewiele o tym świadczy. W Promenadzie potraktowano temat poważnie, tworząc Piąty Wymiar. Jest to miejsce, w którym codziennie organizowane są bezpłatne zajęcia i warsztaty dla ludzi w każdym wieku, od dzieci po seniorów. Można się tu za darmo uczyć między innymi języków obcych, tańca, judo i programowania, można też pograć w planszówki, spędzić miło czas i zawrzeć nowe znajomości.

Blue City - Najwięcej atrakcji

Al. Jerozolimskie 179

Opinia Google 4.4

Zajmujący aż 185 tysięcy metrów kwadratowych kompleks Blue City trudno uznać za typowe centrum handlowe. Postawiono tu mocno na czystą i często bardzo nietypową rozrywkę. Przykładem jest TEPfactor, nawiązujący do popularnego programu telewizyjnego Fort Boyard park rozrywki, w którym rywalizujące ze sobą zespoły poruszają się po labiryncie 25 pokojów, w których muszą pokonać rozmaite przeszkody. Na dzieci czeka tu Inca Play, ogromne miejsce przypominające raczej wesołe miasteczko, niż typową salę zabaw. Działa tu też największy w Polsce fitness klub. Prócz tego odwiedzający mogą pograć w squasha na ośmiu kortach, zaprosić drugą połówkę do kina z podwójnymi miejscami, zagrać w minigolfa, pogłówkować w escape roomie lub usiąść i podziwiać fontannę, z której woda tryska na 26 metrów.

Galeria Bemowo - Najbardziej zaskakujące

Ul. Powstańców Śląskich 126

Opinia Google 4.1

Stosunkowo niewielka Galeria Bemowo z pozoru niczym się nie wyróżnia. Mieści się tu kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych, jest gdzie zjeść i wypić kawę. Multikino i duża kręgielnia to dziś standard w centrach handlowych. Okazuje się jednak, że można tu nie tylko zrobić zakupy, obejrzeć film i pograć w kręgle, ale także się pomodlić. Dwa lata temu otworzono tu pierwszą w Polsce świątynię w galerii handlowej. Założyła ją Społeczność Chrześcijańska Zachód, jedna ze wspólnot protestanckiego Kościoła Chrystusowego w RP. To nie koniec zaskoczeń. Galeria Bemowo może się pochwalić prawdziwą biblioteką miejską. W bemowskiej galerii działa prężnie „Spotykalnia”, w której można nie tylko pożyczać książki, ale i skorzystać z organizowanych w niej bezpłatnych atrakcji, albo obejrzeć wystawę lokalnego artysty. Galeria Bemowo może też pochwalić się ponad kilometrowym torem kartingowym, najdłuższym w całej Warszawie.

Galeria Północna - Najbardziej zielone

Ul. Światowida 17

Opinia Google 4.5

W północnej części prawobrzeżnej Warszawy otworzono w 2017 roku nowoczesne centrum handlowe o niezbyt zaskakującej nazwie Galeria Północna. Odwiedzających przyciąga między innymi liczący aż 5 tysięcy metrów kwadratowych ogród na dachu, pełen różnych atrakcji. Zmieściła się tu między innymi strefa gastronomiczna, plac zabaw dla dzieci w kształcie okrętu podwodnego, jedyna w Polsce tężnia solankowa w centrum handlowym, kolosalny mural z mapą świata wraz z poziomym muralem do złudzenia imitującym wodospad oraz mierzące ponad dwa metry koło wodne. Galeria Północna może się też poszczycić fontanną multimedialną oraz dwiema rzeźbami słynnego Oskara Zięty. Jedną z nich jest „Wir”, najwyższa w Polsce instalacja ze stali nierdzewnej, licząca ponad dwadzieścia metrów.

Land - Najbardziej klimatyczne

Ul. Wałbrzyska 11

Opinia Google 3.8

Kiedy wysiada się z metra na stacji Służew, nie sposób przegapić charakterystycznego budynku, w którym mieści się Centrum Handlowe Land. Otwarte w 1999 roku centrum ma niezmieniony od lat dziewięćdziesiątych klimatyczny wystrój. Swego czasu wielką atrakcją były tu schody ruchome. Uwagę przyciąga również oczko wodne z najprawdziwszym kołem młyńskim. Nie ma tu wielkich sklepów popularnych sieci odzieżowych, które opanowały większość galerii handlowych. Jest za to mnóstwo sklepików, oferujących przeróżne towary. Obiekt jest bardzo zaniedbany i być może nigdy nie doczeka się porządnego remontu, bo deweloper planuje jego wyburzenie.

Najbardziej luksusowe - Vitkac

Ul. Bracka 9

Opinia Google 4.2

Vitkac z początku budził duże kontrowersje. Monumentalny budynek powstał zbyt blisko sąsiedniego domu, przez co do mieszkań dociera mniej światła dziennego. Vitkac zdecydowanie wyróżnia się spośród innych centrów handlowych. Postawiono tu niemal wyłącznie na najbardziej luksusowe i piekielnie drogie marki, takie jak Gucci, Louis Vuitton czy Armani. Często są to ich jedyne w Polsce butiki. Ceny są naprawdę wysokie. Sukienki i torby kosztują tu nierzadko ponad dziesięć tysięcy złotych. W Vitkacu nie ma typowej dla centrów handlowych strefy gastronomicznej. Kto chce dobrze zjeść, powinien udać się na piąte piętro do Concept 13, jednej z najlepszych warszawskich restauracji, docenionej przez Michelin.

Najlepsze kino - Sadyba Best Mall

Ul. Powsińska 31

Opinia Google 4.2

Sadyba Best Mall to średniej wielkości centrum handlowe, zbudowane w 2000 roku i mieszczące ponad sto sklepów. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym spośród innych obiektów tego typu. Dysponuje jednak gigantyczną atrakcją. To tu otworzono pierwsze w Europie Wschodniej i Środkowej kino IMAX. Obecnie jest jedynym tego typu kinem w Warszawie. Dzięki zastosowaniu technologii IMAX 3D obraz cechuje się głębią, co sprawia, że widzowie czują się, jakby byli w samym sercu wydarzeń na ekranie. Potężny system dźwiękowy potęguje doznania. Kino ma 400 miejsc przy projekcjach filmów dwuwymiarowych i 370 miejsc przy projekcjach 3D.

Tańczące z promocjami 28.12.2023