Zwierzęta

Nowe kryjówki dla nietoperzy w Parku Fosa na Żoliborzu. Czy nocni pogromcy komarów je polubią?

2023-03-28 10:20

Miłośników zwierząt zapewne ucieszy informacja o nowych „mieszkaniach” dla bardzo pożytecznych stworzeń, jakim są nietoperze. Kryjówki dla nietoperzy powstały w Parku Fosa na Żoliborzu. Sprawdźcie, dlaczego warto dbać o nietoperze w mieście.

Nowe kryjówki dla nietoperzy w Parku Fosa na Żoliborzu

W Parku Fosa występuje aż 5 gatunków nietoperzy. Wieczorem pomiędzy drzewami można zauważyć latające nietoperze, które uganiają się za owadami, są to mroczek późny, karlik malutki, karlik większy, borowiec wielki i nocek.Te niewielkie ssaki nie potrzebują wiele by czuć się dobrze.

W Parku Fosa Zarząd Zieleni Warszawy wraz z Zielony Żoliborz stworzyli schrony dla nietoperzy. Nie są to jednak typowe budki lęgowe, nowe schronienia dla nietoperzy powstały w kilku stojących pniach pozostawionych po wycinkach sprzed lat. W starych pniach wykonano eksperymentalne cięcia weteranizujące, które mają imitować naturalne ubytki, w których zazwyczaj znajdują schronienie nietoperze. Nacięcia w pniach naśladują otwory wysoce skutecznych skrzynek dla nietoperzy typu szczelinowego. Ponadto powstały także imitacje otworów drążonych w drzewach przez kozioroga dębosza (gatunek chrząszcza), które są często wykorzystywane przez nietoperze jako kryjówki.

Wszystkie nowe otwory i szczeliny zostały wymierzone i udokumentowane, a w kolejnych miesiącach i latach pnie i schrony zostaną objęte monitoringiem przyrodniczym. Dzięki temu przyrodnicy będą mogli sprawdzić, czy stworzone przez nich nowe kryjówki spodobały się nietoperzom. Prace koncepcyjne i terenowe prowadzone były w partnerstwie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy.

Dlaczego nietoperze są pożyteczne?

Nietoperze są z reguły owadożerne, żywią się m.in. ćmami, chrząszczami, muchami, meszkami a przede wszystkim komarami! Jeden osobnik potrafi w ciągu nocy pochłonąć kilkaset komarów. Jeśli chcecie cieszyć się wieczorem bez komarów, to warto stworzyć dla tych niewielkich zwierząt schronienie i zyskać sojusznika w walce z gryzącymi komarami i meszkami.

Warszawska kranówka do wszystkiego. Jak nie marnować wody?