Osocze ozdrowieńców Warszawa - gdzie oddać? kto może? Jak jest pobierane?

i

Autor: canva.com Pobrane osocze

Osocze ozdrowieńców WARSZAWA - gdzie oddać? kto może? Jak jest pobierane?

2021-03-25 14:21

Przeciwciała zawarte w osoczu osób, które przeszły COVID-19 może uratować życie chorym w ciężkim stanie. Oddając je, pomagamy więc w walce z pandemią koronawirusa. Gdzie mogą to zrobić Warszawiacy? Kto może się zgłosić? Jak pobierane jest osocze? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Osocze ozdrowieńców Warszawa - gdzie oddać? kto może? Jak jest pobierane? Odpowiedzi na powyższe pytania muszą znać wszyscy ozdrowieńcy, którzy chcą wspomóc medyków w walce z koronawirusem. Osocze takich osób zawiera w sobie przeciwciała, które po przetoczeniu mają za zadanie eliminowanie wirusa z organizmu zakażonego pacjenta. W znacznym stopniu łagodzi to objawy COVID-19, skraca czas trwania choroby i wpływa na obniżenie śmiertelności wśród zarażonych. Terapia przeciwciałami z osocza ozdrowieńców jest szeroko stosowana od samego początku pandemii. Nic więc dziwnego, że wraz ze wzrostem zachorowań podczas trzeciej fali w Polsce, zwiększyło się zapotrzebowanie na ten płyn. Szczególnie wiele nowych przypadków zakażenia i hospitalizacji jest w Warszawie i województwie mazowieckim. Ozdrowieńcy z regionu mogą zaangażować się w walkę z pandemią zgłaszając się na pobranie osocza. Z naszego artykułu dowiecie się, gdzie można to zrobić, a także kto może oddać osocze i jak przebiega ten proces.

Kultowe samochody z seriali | ESKA XD - Prosto z salonu #19

Osocze ozdrowieńców - gdzie oddać w Warszawie?

Gdzie mogą się zgłaszać chętne osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem? Osocze ozdrowieńców pobierane jest aktualnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa W Warszawie. Adres placówki to ul. Saska 63/75. Funkcjonowanie ośrodka:

  • Poniedziałek- Piątek 7.00-14.00
  • Sobota 7.00-12.00

Zabieg jest wykonywany po uprzednim zarejestrowaniu. Można to zrobić kontaktując się telefonicznie: 732 203 207 oraz 691 060 504. Numer jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00-14.00.

Osocze ozdrowieńców - kto może oddać?

Należy pamiętać, że ozdrowieńcy chcący oddać osocze muszą spełnić określone kryteria. Zamieszczamy je poniżej:

  • chorowały na COVID-19 i są uznane za zdrowe, lub też te, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo
  • od wyzdrowienia minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji
  • mają 18-65 lat
  • spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od dawców krwi

Osocze ozdrowieńców - Jak jest pobierane?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Polega ona na oddzieleniu osocza od pozostałych elementów krwi, które są z powrotem przetaczane do żyły podczas tego samego procesu. Zabieg trwa od 30 do 40 minut, a jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml. takiego osocza. Oznacza to, że Jeden ozdrowieniec może pomóc nawet trzem zakażonym! Dawca może oddać osocze trzykrotnie w odstępie tygodnia.

O oddawanie osocza apeluje do ozdrowieńców warszawskie RCKiK na swoim Facebooku:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!