Pałac Kultury i Nauki w barwach Białorusi i białoruska flaga na stołecznym ratuszu. Kiedy? O kótrej godzinie?

i

Autor: Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa

Pałac Kultury i Nauki w barwach Białorusi i białoruska flaga na stołecznym ratuszu. Kiedy? O której godzinie?

2020-08-26 17:41

Warszawa wspiera Białoruś. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ponownie rozbłyśnie barwami Białorusi. Oprócz tego na stołecznym ratuszu pojawi się opozycyjna białoruska flaga. Kiedy i o której godzinie będziemy mogli to zobaczyć? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Aktualizacja, godz. 16.10

Warszawa wspiera Białoruś

Warszawa we współpracy z Domem Białoruskim i przedstawicielami akcji obywatelskich postanowiła przyłączyć się do międzynarodowej inicjatywy na rzecz wolnych i demokratycznych wyborów na Białorusi. W związku z tym na stołecznym ratuszu pojawi się białoruska flaga, a wieczorem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie rozbłyśnie w barwach Białorusi.

- Warszawa wspiera Białoruś i nie zgadza się na łamanie praw człowieka i demokracji! Dlatego wspólnie z innymi miastami na całym świecie 26 sierpnia przekażemy Białorusinom w tym ważnym dla nich momencie naszą międzynarodową solidarność! – tak prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski zapowiedział dołączenie stolicy do akcji - informuje Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

Czytaj także: Unia Europejska nie uznaje wyborów na Białorusi. Powinny być przeprowadzone ponownie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie w barwach Białorusi

- W ramach inicjatywy 26 sierpnia znowu podświetlimy Pałac Kultury i Nauki w barwach biało-czerwono-białych – to kolory flagi białoruskiej, symbolu opozycji. W ten sposób Warszawa znów da jasny sygnał, że nie zgadza się na łamanie praw człowieka i obywatela. PKiN już raz podświetlono na biało-czerwono-biało – zrobiliśmy to 9 sierpnia, w dniu wyborów na Białorusi - informuje rzeczniczka ratusza.

Białoruska flaga na budynku ratusza

Również 26 sierpnia o godzinie 16.00 z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego na maszt ratusza przy placu Bankowym zostanie wciągnięta opozycyjna flaga białoruska. Do udziału w akcji zostały zaproszone również zarządy dzielnic.

 W komunikacji miejskiej wyświetlane są grafiki, pokazujące wsparcie Warszawy dla Białorusi. - Na Facebooku udostępniliśmy specjalną nakładkę, której każdy z Was może użyć i również zamanifestować swój sprzeciw wobec łamania prawa u naszych wschodnich sąsiadów – mówi prezydent Warszawy. – Każdy gest solidarności jest dla narodu białoruskiego bardzo ważny. Nie bądźmy obojętni, wspierajmy i pomagajmy naszym sąsiadom w tym bardzo ważnym momencie w historii ich kraju. Nawet w symboliczny sposób – apeluje Rafał Trzaskowski.

Czytaj także: Protesty w Mińsku: Trzech zatrzymanych Polaków już na wolności. "Jesteśmy trochę poobijani"

Marsz Solidarni z Białorusią w Białymstoku

Międzynarodowa akcja wsparcia dla Białorusi

Do inicjatywy przyłączą się:

  • Praga,
  • Bratysława
  • i Budapeszt, 

czyli miasta, z którymi Warszawa ściśle współpracuje i z którymi powołała do życia Pakt Wolnych Miast. Władze tych stolic także wywieszą flagi białoruskie w swoich siedzibach.

Wspólne stanowisko

Prezydent Warszawy oraz burmistrzowie opublikowali też wspólne stanowisko: „My, Pakt Wolnych Miast, solidaryzujemy się z pokojowymi demonstrantami na Białorusi i potępiamy z całą mocą niedopuszczalną przemoc ze strony władz państwowych. Przyszłość Białorusi musi należeć do narodu białoruskiego, a nie do ostatniego dyktatora Europy - napisali. „Wzywamy UE do rewizji swojej polityki wobec Białorusi i wprowadzenia odpowiednich środków przeciwko osobom odpowiedzialnym za brutalne represje” – dodali.

Warszawa nie po raz pierwszy pokazuje solidarność z innymi narodami. Po tragicznym wybuchu w Bejrucie Pałac Kultury i Nauki podświetlony został w barwach Libanu.

QUIZ. Nieoczywiste polskie przysłowia. Znasz chociaż trzy?

Pytanie 1 z 10
Na co, według prrzysłowia, skaczą kozy?