Samolot Partenavia Vulcanair P68

i

Autor: um.warszawa.pl Samolot Partenavia Vulcanair P68

Specjalny samolot nad Warszawą - dzięki niemu dostaniemy nową ortofotomapę!

2022-04-14 10:49

Miejski ratusz informuje o specjalnym samolocie latającym po charakterystycznym kursie. Maszyna fotografuje miasto z powietrza, a jej trasę łatwo śledzić. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Specjalny samolot lata nad Warszawą - na stronie do śledzenia tras powietrznych zauważyć można, że jego kurs jest nietypowy: maszyna frunie od punktu do punktu nad całym terenem stolicy. Urząd miasta informuje, że celem tych lotów jest wykonanie nowych zdjęć lotniczych, które posłużą do przygotowania ortofotomapy złożonej z zestawu czterech fotoplanów ukośnych, sklasyfikowanej chmury punktów LIDAR w wysokiej rozdzielczości, oraz – co jest nowością – ciągłego modelu 3D miasta, tzw. "mesh". Samolot Partenavia Vulcanair P68 (dwusilnikowy górnopłat ze stałym podwoziem) startuje z Babic i lata na wysokości od 1425 do 1489 metrów, z prędkością około 222 km/h. Na pokonanie dystansu ponad 2800 kilometrów będzie potrzebował 3-4 dni bezchmurnej pogody.

Protest pod ambasadą Rosji

Trasę przelotu można łatwo śledzić - na przykład na stronie flightradar24.com, wyszukując znaki rejestracyjne samolotu SP-OPG. To dobra okazja by dać zrobić sobie fotkę z wysoka!

Samolot fotografuje Warszawę - jak śledzić jego trasę?

Wykonanych ma zostać ponad 165 tys. fotografii. Rozdzielczość terenowa zdjęć pionowych i ukośnych wyniesie 5 cm., zaś chmura punktów LIDAR pozyskana zostanie z wysoką rozdzielczością 30 pkt/mkw. Zdjęcia zasilą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy, obecnie największego zbioru danych przestrzennych dotyczących obszaru stolicy, służącego zarówno mieszkańcom, jak i urzędnikom w ich codziennej pracy. Baza stanowi nieocenioną pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, kontroli stanu i zmian w zagospodarowaniu nieruchomości, regulacji stanów prawnych nieruchomości, projektowaniu zieleni, ochrony środowiska a także zarządzaniu kryzysowym.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!