Centrum Nauki Kopernik

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

To jedna z najciekawszych atrakcji Warszawy. CNK odwiedziło już 14 mln osób

2025-02-07 20:35

Na początku lutego liczba osób, które odwiedziły Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przekroczyła 14 milionów. Jubileuszowymi odwiedzającymi okazała się rodzina z Krogulca koło Jeleniej Góry. Przedstawiciele CNK przygotowali dla pani Agnieszki i jej córek wyjątkowe upominki.

Centrum Nauki Kopernik przyciąga tłumy odwiedzających

"Dziś odwiedził nas gość nr 14 milionów! Okazała się nim Agnieszka Wawrzyniak z Krogulca koło Jeleniej Góry. Przyjechała z córkami - 15-letnią Oliwią i 12-letnią Malwiną. Całą rodzinę do Kopernika przyprowadziła siostra Agnieszki - nasza stała bywalczyni" - przekazali 6 lutego przedstawiciele CNK, chwaląc się kolejnym przekroczonym milionem odwiedzających.

Dla 14-milionowej zwiedzającej przygotowano małą niespodziankę. W Koperniku przywitał ją sam dyrektor Robert Firmhofer, któremu towarzyszył prezes Samsung Electronics Polska Conor Pierce. Otrzymała też roczny karnet rodzinny oraz projektor marki Samsung.

Czytaj również: Podwarszawskie miasto przyciąga tłumy turystów. Wszystko dzięki wyjątkowemu muzeum

Historia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Przypomnijmy, że aby poznać historię CNK, należy cofnąć się do początku 2004 r., kiedy to prezydent Warszawy Lech Kaczyński powołał zespół ds. realizacji projektu centrum nauki. Niedługo później podpisano porozumienie w sprawie współtworzenia i współfinansowania centrum, powołano pierwszą Radę Programową oraz rozstrzygnięto konkurs na nazwę.

Już w 2005 r. minister nauki i informatyzacji, minister edukacji narodowej i sportu oraz prezydent Warszawy podpisali umowę o utworzeniu wspólnej instytucji kultury Centrum Nauki Kopernik. Rozstrzygnięto też konkurs architektoniczny na projekt obiektu. W 2006 r. rozpoczęło się intensywne przygotowywanie wystaw, a w 2007 r. powołano dyrektora Centrum Nauki Kopernik, którym został Robert Firmhofer. Sama budowa siedziby CNK ruszyła w lipcu 2008 roku i trwała dwa lata. Centrum zostało oficjalnie otwarte 5 listopada 2010 r. - w pierwszy weekend działania placówkę odwiedziło 13 tys. gości.

Z czasem CNK znacznie się rozwijało - otwierano m.in. nowe wystawy, laboratoria, pracownie i Teatr Robotyczny. W lipcu 2011 r. pracę rozpoczęło również Planetarium, które od lat cieszy się wśród warszawiaków i turystów ogromną popularnością. Od sierpnia 2014 r. zainteresowani mogą odwiedzać też ogród na dachu.

Czytaj również: Noc Muzeów w środku zimy, czyli rekordowa wystawa "Józef Chełmoński" w Warszawie

Ostatnim dużym wydarzeniem w historii CNK było otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w marcu 2023 r. "To pionierskie w Polsce miejsce prac badawczo-rozwojowych, w którym wraz z partnerami realizujemy badania nad uczeniem się i w interdyscyplinarnych zespołach tworzymy nowe wystawy, eksponaty, pomoce edukacyjne i scenariusze zajęć" - czytamy na stronie placówki.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach w Koperniku przeprowadzany był remont. Ze względu na prace od września 2024 r. zostały zamknięte wystawy oraz Planetarium. Ostatecznie samo Centrum znów otworzyło się dla gości 15 listopada. Chętni, by zajrzeć w gwiazdy, będą mieli na to okazję wiosną 2025. Dokładny termin ponownego otwarcia Planetarium nie jest jeszcze znany, jednak bilety na repertuar od 22 kwietnia zostały już udostępnione w sprzedaży.

Budowa i otwarcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - zobacz archiwalne zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Centrum Nauki Kopernik otwarte