Dziwidło olbrzymie znów zakwitnie w Warszawie
Jak wynika z informacji przekazanych przez przedstawicieli Ogrodu Botanicznego UW, stołeczne dziwidło olbrzymie powinno zakwitnąć w ciągu najbliższych kliku tygodni. Wydarzenie będzie o tyle niezwykłe, że dopiero drugie takie w Polsce i w samym Ogrodzie. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż nie da się jeszcze wskazać konkretnej daty pełnego rozkwitu kwiatostanu - eksperci przewidują, że stanie się to między 4 a 10 sierpnia. Aby być w tej kwestii na bieżąco, warto sprawdzać media społecznościowe Ogrodu, gdzie codziennie przekazywane są nowe aktualizacje.
Przypomnijmy, że dziwidło zakwitło w Warszawie po raz pierwszy w czerwcu 2021 r. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - pod Ogrodem ustawiły się długie kolejki, a ostatni odwiedzający opuścili szklarnie o godz. 4:00 w nocy. Nie inaczej stanie się zapewne i tym razem.
Zainteresowani, którzy chcieliby wcześniej wybrać się do szklarni Ogrodu (Al. Ujazdowskie 4), od 22 lipca mogą to uczynić codziennie w godz. 10:00-20:00. Kasy są natomiast otwarte do godz. 19:00. Za bilet normalny trzeba zapłacić 20 zł, a za ulgowy - 10 zł. W sprzedaży dostępne są także bilety rodzinne oraz grupowe.
Jednocześnie zaznaczyć należy, że osoby, które nie będą mogły osobiście odwiedzić Ogrodu, nie mają powodów do obaw. Zostanie dla nich bowiem przygotowana transmisja online, na której przyjrzą się z bliska kwitnącej roślinie.
Dziwidło olbrzymie - co to za roślina?
Jak przed pięcioma laty informowali przedstawiciele Ogrodu Botanicznego UW, dziwidło olbrzymie trafiło do nich przez przypadek - przekazała je osoba, która sprowadziła roślinę do Polski, ale nie mogła zapewnić jej odpowiednich warunków rozwoju. "Amorphophallus titanum - dziwidło olbrzymie jest największym gatunkiem z tego rodzaju. Pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry i rzeczywiście, zgodnie z nazwą, zadziwia swoim wyglądem. Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych dziwidło ma kwiatostan w formie kolby, która otoczona jest liściem podkwiatostanowym w kolorze czerwono-brązowym" - przekazali.
Sam kwiatostan jest ogromny - może osiągnąć nawet trzy metry wysokości i ponad półtora metra szerokości. Roślina kwitnie tylko przez kilka dni, i to bardzo rzadko. Wyróżnia się specyficznym zapachem padliny oraz naprawdę dużą wagą. "Zarówno kwiatostan, jak i liść wyrastają z podziemnej bulwy, która może ważyć kilkadziesiąt kilogramów. Nasza bulwa osiągnęła w tym roku wagę niemal 40 kg. A to oznacza, że od 2021 roku przybyło jej 13 kg!" - dodali pracownicy Ogrodu.

