Karta ucznia

i

Autor: www.um.warszawa.pl Karta ucznia

WARSZAWA: karta ucznia dla pierwszoklasisty - do kiedy wyrobić dokument?

2021-05-18 15:40

Rodzice i opiekunowie dzieci, które we wrześniu rozpoczynają naukę w szkole podstawowej mogą składać wnioski o wyrobienie Karty Ucznia, która uprawnia dzieci do darmowych podróży komunikacją miejską. To ostatni dzwonek na złożenie wniosku, jeśli chcemy, by uczniowie i uczennice korzystały z karty od początku roku szkolnego.

Karta ucznia dla pierwszoklasisty - jak wyrobić dokument? To pytanie mogą sobie zadawać rodzice i opiekunowie pierwszaków, którzy do szkoły idą od 1 września 2021. Od 2017 roku uczniowie warszawskich szkół podstawowych oraz dzieci mieszkające w Warszawie, ale uczące się w miejscowościach z nią sąsiadujących, nie płacą za przejazdy Warszawskim Transportem Publicznym. Uprawnienia te potwierdza Karta Ucznia wydawana – za pośrednictwem szkół – przez Zarząd Transportu Miejskiego. Na podstawie Karty Ucznia można bezpłatnie podróżować Warszawskim Transportem Publicznym w obydwu strefach biletowych oraz – w ramach oferty "Wspólny bilet ZTM-KM-WKD" – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Dzięki temu dzieci i młodzież jeżdżą "na karcie" nie tylko do szkoły i domu, ale mogą także wybrać się na dalszą wycieczkę.

M jak mama: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Karta ucznia - jak wyrobić?

Wniosek o wydanie Karty Ucznia można złożyć on-line. Ze szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko, rodzice lub opiekunowie otrzymają link do strony internetowej, na której wypełnia się wniosek-formularz. Do złożenia wniosku potrzebne jest aktualne legitymacyjne zdjęcie dziecka wykonane w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle. Fotografia powinna być w formacie JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, a wielkość pliku nie może przekraczać 2 MB. Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku, wnioskodawcy otrzymają e-mailem potwierdzenie złożenia dokumentu. Gotowa karta zostanie dostarczona do szkoły, a placówka zawiadomi o możliwości jej odbioru.

Jeżeli rodzice i opiekunowie mieszkają w Warszawie, ale dziecko rozpoczyna edukację w szkole znajdującej się w sąsiadującej z nią miejscowości, kartę można wyrobić w Punkcie Obsługi Pasażerów. Wówczas należy zabrać ze sobą:

  • wypełniony wniosek o wydanie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej
  • aktualne legitymacyjne zdjęcie (o wymiarach 3,5x4,5 cm) dziecka
  • ważną legitymację szkolną (na której wskazany jest adres zamieszkania ucznia) lub zaświadczenie wydane przez szkołę (z podanym adresem miejsca zamieszkania ucznia oraz informacją o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym) i dokument potwierdzający tożsamość dziecka.

Do kiedy wyrobić kartę ucznia dla pierwszoklasisty w Warszawie?

Kartę ucznia można wyrabiać przez cały rok, jednak jeśli dziecko ma ją dostać we wrześniu, wniosek o jej wydanie należy złożyć do 23 maja. Wówczas dzieci od początku roku szkolnego 2021/2022 będą mogły korzystać z karty ucznia z wyjątkowym wzorem przygotowanym – w ramach konkursu m.st. Warszawy – przez 9-letnią Zosię z bielańskiej szkoły. Szczegółowe informacje na temat wyrabiania Karty Ucznia można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!