Wąż zbożowy

i

Autor: Straż Miejska/strazmiejska.waw.pl/

Niewiarygodne

Wąż dostał się do mieszkania na Grochowie. Zasnął na łóżku

2023-05-12 16:05

Wąż zbożowy potajemnie wkradł się po południu 9 maja do jednego z mieszkań w bloku przy ulicy Zagójskiej na Grochowie. Najwyraźniej zmęczyła go ta podróż, bo... zasnął na łóżku gospodarza. Konieczna była interwencja straży miejskiej.

Wąż zbożowy w warszawskim mieszkaniu

Wąż zbożowy wpełznął do jednego z mieszkań w bloku przy ulicy Zagójskiej na Grochowie. Właściciel znalazł go w łóżku. Konieczna była interwencja straży miejskiej. 

- Gdy gospodarz lokalu wrócił do domu i wszedł do pokoju, w pierwszej chwili pomyślał, że to, co leży na łóżku, znalazło się tam za sprawką jego psa. Jednak gdy podszedł bliżej, ze zdumieniem stwierdził, że to wąż – powiedziała młodsza inspektor Sylwia Pawlak z Ekopatrolu Straży Miejskiej.

Czytaj także: Piękna papużka czekała przy metrze na pomoc. Uratowała ją mieszkanka Żoliborza

Czegoś takiego z pewnością nie spodziewał się w Warszawie, ale mimo to nie stracił zdrowego rozsądku. Mężczyzna wziął z kuchni duży słoik i wsunął do niego węża, a potem zadzwonił pod numer 986. Strażnicy upewnili się, że był to niejadowity wąż zbożowy i odebrali go od lokatora.

Czym jest wąż zbożowy?

- Tajemnicą węża pozostanie, skąd przybył i w jaki sposób udało mu się wślizgnąć do mieszkania na trzecim piętrze. Węże zbożowe są często hodowane w polskich domach, ponieważ nie są jadowite. Mogą najwyżej niegroźnie pokąsać. Dla bezpieczeństwa w podobnych przypadkach radzimy odizolować pomieszczenie, w którym jest wąż i wezwać nas – dodała Sylwia Pawlak z Ekopatrolu. Funkcjonariusze przewieźli węża do Centrum CITES na terenie warszawskiego zoo, do którego trafiają wszystkie odłowione przez nich gady.

Czytaj także: Ruszają bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet i mężczyzn. Organizuje je Straż Miejska

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) to gatunek węża z rodziny połozowatych, pięknie ubarwiony, o smukłym kształcie ciała. Ma wąską głowę. Ubarwienie ciała różnorodne, zwykle szare, srebrne, żółte z plamami w kolorze czerwonawym lub pomarańczowym w ciemnej obwódce. Ciało od spodu jest czarno-białe. Między oczami występuje charakterystyczna strzałka. Wąż ten jest częstym podopiecznym w terrariach.

Nie jest wężem jadowitym, ponieważ jest dusicielem. Żywi się głównie gryzoniami. Kiedy wąż zbożowy zrzuca starą skórę, trzyma się z dala od innych zwierząt, a w kontakcie z nimi może być agresywny. Istnieje hodowlana odmiana węża zbożowego, która jest niemal pozbawiona łusek (posiada jednak pewną ich ilość, choć mniejszą niż przeciętne osobniki).

Zobacz zdjęcia: Instalacja artystyczna "Pisklę" stanęła na pl. Pięciu Rogów

“Jak ktoś mówi, że nie puszcza bąków, to kłamie". Ekspert zdradza wszystko o gazach