Lis

i

Autor: Airwolfhound flickr.com Lis

WŚCIEKLIZNA NA MAZOWSZU - gdzie uważać na swoje zwierzęta?

2021-05-07 11:20

W województwie mazowieckim potwierdzane są kolejne przypadki wścieklizny. Na początku maja podano informację o 17 zarażonych lisach. Mieszkańcy okolic, w których wykryto wściekliznę, powinni szczególnie uważać na swoje zwierzęta domowe. Sprawdźcie, gdzie lepiej nie wypuszczać psów i kotów.

Wścieklizna na Mazowszu szaleje od stycznia 2021, kiedy to stwierdzono pierwszy jej przypadek. Od tamtego czasu testy dały pozytywny wynik w 17 próbkach z Mazowsza. W związku z potwierdzonymi zakażeniami w dniach 14-21 maja na terenie województwa zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Wścieklizna to groźna choroba wirusowa, która może spowodować śmierć z powodu niewydolności oddechowej. Łatwo zarażają się zwierzęta, ale wścieklizna może też być przenoszona na człowieka. W związku z wykryciem kolejnych przypadków, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do mieszkańców Mazowsza o ostrożność - Apeluję o unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty. Te słowa należy potraktować bardzo poważnie. Warto dowiedzieć się, gdzie wykryto wściekliznę w mazowieckim, by uważać na swoje zwierzęta domowe.

Największy w historii przemyt papierosów przechwycony przez KAS i SG

Wścieklizna w mazowieckim - gdzie wykryto przypadki?

Na swoje zwierzęta domowe powinni w szczególności uważać mieszkańcy powiatów otwockiego i garwolińskiego. To tam wykryto bowiem zakażone lisy. Pierwszy przypadek został potwierdzony 15 stycznia w miejscowości Izabela w powiecie otwockim. Najnowsze: piętnasty przypadek w miejscowości Mlądz (gm. Otwock, powiat otwocki), szesnasty i siedemnasty – w miejscowości Wola Rębkowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

Jaki pies do mieszkania z bloku? Znasz rasy małych psów?

Pytanie 1 z 16
Ten pies to:
psy

Akcja szczepień lisów w 16 powiatach

Akcję szczepień lisów na Mazowszu zaplanowano na 14-21 maja. Zostanie przeprowadzona w powiatach: białobrzeskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, mińskim, nowodworskim, legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, pułtuskim, wołomińskim, warszawskim zachodnim, wyszkowskim oraz na terenie Warszawy. W związku z akcją, zespół prasowy wojewody mazowieckiego wystosował komunikat, w którym czytamy:

Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Zaszczep pupila, to tylko chwila - akcja szczepień zwierząt domowych

Jednocześnie na terenie całego kraju prowadzona jest akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila, propagująca obowiązkowe szczepienia psów. Zaszczepione muszą być wszystkie psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Za brak aktualnego sczepienia właścicielowi grozi 500-złotowy mandat. Szczepienie powtarzane jest co roku. Wskazane są również szczepienia kotów.