Warszawa

i

Autor: pixabay.com

Wywóz śmieci w Warszawie: POMOC OSŁONOWA 2022 - kto może dostać zasiłek? Ile wyniesie?

2022-01-03 11:49

W 2022 roku w Warszawie obowiązuje stałe stawki ryczałtowe za wywóz nieczystości. Jednocześnie od początku roku można się ubiegać o wsparcie w postaci pomocy osłonowej. Sprawdźcie, kto może dostać zasiłek ile on wynosi.

Pomoc osłonowa przy opłatach za wywóz nieczystości w Warszawie - o przyznanie takiego zasiłku można się ubiegać od 2022 roku. Radni zadecydowali o uruchomieniu tego programu w związku z wejściem w życie tzw. "uchwały śmieciowej". Zgodnie z jej zapisami opłata za odbiór śmieci w Warszawie w 2022 zależy wyłącznie od rodzaju zabudowy. To 85 zł od gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł od gospodarstwa jednorodzinnego. Opłaty są stałe. Osoba mieszkająca samotnie zapłaci więc tyle samo, co duża rodzina. Zasiłki osłonowe mają w założeniu zniwelować tę nierówność. Więcej o tym, dla kogo są przeznaczone i ile wyniosą, przeczytacie w dalszej części artykułu.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Dla kogo pomoc osłonowa w 2022 roku?

Zasiłek osłonowy skierowany jest do osób w trudnej sytuacji materialnej, dla których nowe opłaty za odbiór śmieci mogą być dużym finansowym obciążeniem. O pomoc mogą się ubiegać osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, a ich dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie.

Ile wyniesie zasiłek osłonowy w 2022?

Ci, którzy uzyskają świadczenie, dostawać będą kwotę w wysokości minimum 50% ponoszonych miesięcznych kosztów opłat za odpady komunalne. Ostateczna wysokość wsparcia zostanie ustalona przez pracownika socjalnego po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania oraz ustaleniu sytuacji osobistej, rodzinnej i dochodowej.

Zasiłek osłonowy 2022 - jak ubiegać się o wsparcie?

Wniosek o zasiłek osłonowy należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w dzielnicy zamieszkania. Świadczenia w ramach programu osłonowego będą przyznawane na konkretny okres, wynikający z decyzji administracyjnej danego Ośrodka Pomocy Społecznego. Aby nadal pobierać zasiłek celowy, uprawnione do niego osoby będą musiały uaktualniać składane wnioski.

Wsparcie będzie udzielane w formie zasiłku na pokrycie kosztów bieżących utrzymania budynku/lokalu mieszkalnego. W przypadku osób samotnych mieszkających w domach wielorodzinnych, kwota będzie przekazywana na konto administratora budynku i wliczana do czynszu. W przypadku samotnych z budynków jednorodzinnych, pieniądze trafią bezpośrednio na konto wnioskodawcy i to on będzie odpowiedzialny regulowanie należności.

Opłaty za wywóz śmieci 2022 - czy jest zasiłek dla gospodarstw wieloosobowych?

Mieszkańcy z gospodarstw wieloosobowych nie będą objęci pomocą osłonową. Mają jednak możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe w przypadku trudnej sytuacji życiowej. Kryterium dochodowe uprawniające ich do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej od stycznia 2022 r. wynosi 600 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!