Badacze odkryli, jaką twarz miała mumia z UW
Od dziesięciu lat archeolodzy z Warsaw Mummy Project badają mumię ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Jeszcze stosunkowo niedawno badacze myśleli, że zmumifikowane ciało należało do kapłana. Po wnikliwych badaniach okazało się, że to nie mężczyzna, a kobieta i to w dodatku ciężarna. Według ustaleń archeologów mumia miała 28 lat w momencie śmierci i była w 7 miesiącu ciąży. Było to odkrycie na skalę światową, bo to jedyna jak do tej pory mumia kobiety w ciąży pokazana publiczności.
Włoska antropolog sądowa Chantal Milani dokonała rekonstrukcji twarzy "Tajemniczej Damy", bo tak nazywana jest mumia z Warszawy. Reporterka Radia Eska Ania Galica rozmawiała z badaczką Marzeną Ożarek-Szilke. Archeolożka nie kryła satysfakcji z możliwości zobaczenia twarzy mumii. - To dla antropologa niezwykła chwila, gdy może zobaczyć, jak wygląda twarz, a nie same kości i tkanki. Oczy są zwierciadłem duszy, więc dla nas to jest taki moment wzruszenia, kiedy pierwszy raz oglądamy rekonstrukcję twarzy - powiedziała Marzena Ożarek-Szilke.
Nadal nie wiadomo, kim była mumia
Największą trudnością przy tworzeniu rekonstrukcji było odwzorowanie kształtu nosa czy koloru oczu. - Nos jest wyzwaniem dla antropologa robiącego rekonstrukcję, dlatego że są różne kości nosowe. Przede wszystkim jednak nos składa się głównie z tkanki miękkiej, chrząstek. Nie do końca da się idealnie odwzorować nos po samych kościach - wyjaśniła Ożarek-Szilke. Podobnie wygląda sprawa z kształtem uszu, choć ta część ciała zwykle dobrze się zachowuje po latach.
Jak mówiła badaczka, "Tajemnicza Dama" zaskakuje zespół z Warsaw Mummy Project niemal każdego dnia. Niedawno pod bandażami znaleziono amulety. Najważniejszą kwestią pozostaje tożsamość zmarłej kobiety. - Wiemy, że żyła w Tebach, była młodą kobietą, która zmarła w 7 miesiącu ciąży i mogła chorować. Nie wiemy, czy to był nowotwór, czy nie. Cały czas jednak nie wiadomo, kim była ta wspaniała osoba. Jej bliscy musieli poświęcić dużo uwagi, aby ciało przetrwało ponad 2 tysiące lat - podkreśliła Marzena Ożarek-Szilke.
Współpraca: Ania Galica, Radio Eska
Zobacz w galerii, jak wygląda zrekonstruowana twarz mumii: