Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Zeeshaan Shabbir /Pexels

Złodzieje z Targówka. Dlaczego przestępcy wycinają katalizatory?

2022-12-15 15:17

Policjanci z wydziału wywiadowczo – patrolowego na Targówku podczas nocnej służby zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 35 lat, którzy próbowali wyciąć katalizator z zaparkowanego przy ulicy Krasnobrodzkiej samochodu. Dlaczego złodzieje kradną katalizatory i jakie auta najczęściej wybierają? Odpowiedź znajdziecie w artykule.

Dlaczego złodzieje kradną katalizatory?

Wkład katalizatora zawiera metale szlachetne, takie jak m.in. rod, platyna i pallad. To właśnie te metale szlachetne powodują, że wycięcie katalizatora to dla złodzieja cenny łup. Jak wynika z danych statystycznych, najczęściej katalizatory kradzione są z samochodów o wysokim zawieszeniu. Najczęściej złodzieje wybierają SUV-y, ponieważ wysokie podwozie tych aut sprawia, że łatwiej dostać się pod samochód i wyciąć katalizator.

Pomimo opadów śniegu i chłodu złodzieje nie próżnują. W nocy z wtorku na środę (14 grudnia) policjanci z komisariatu na Targówku interweniowali przy ulicy Krasnobrodzkiej. Ze zgłoszenia wynikało, że przy zaparkowanych na ulicy samochodach kręciło się dwóch mężczyzn. Gdy patrol dojechał na miejsce opisani w zgłoszeniu mężczyźni zaczęli oddalać się w kierunku pobliskiego kościoła, a jeden z nich odrzucił samochodowy lewarek. Chwilę potem zostali zatrzymani.

Policjanci sprawdzili pojazdy zaparkowane przy ulicy Krasnobrodzkiej. Okazało się, że zaparkowana Skoda była z jednej strony podniesiona na lewarku, a jej katalizator częściowo wycięty. Pod pojazdem znaleziono również narzędzie służące do jego wycięcia. Na miejsce został wezwany oddział policjantów z grupy dochodzeniowo – śledczej, by Ci zabezpieczyli miejsce i ślady przestępstwa. Policjanci skontrolowali również samochód, którym przyjechali mężczyźni. Okazało się, że należał on do 23-latka. Wewnątrz policjanci znaleźli torbę, a w niej przecinarkę kątową oraz dwa akumulatory do narzędzi elektronicznych oraz portfel z dokumentami należącymi do 35-latka. Zatrzymani mężczyźni trafili do komisariatu przy ulicy Chodeckiej. Obaj odpowiedzą za usiłowanie kradzieży. To przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Przejechał przez przejście dla pieszych. Nie ustąpił matce z wózkiem.