Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie - 24.09 manifestacje na ulicach stolicy!

2021-09-24 13:11

Kolejny raz warszawska młodzież wyjdzie na ulice miasta, by manifestować w sprawie ochrony klimatu i zaprotestować przeciwko działaniom szkodzącym Ziemi. W naszym artykule znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zaplanowanego na 24 września.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie 24.09 to kolejny przykład zaangażowania ludzi młodych w ochronę klimatu. Warszawskie manifestacje to część ogólnoświatowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w ramach którego podobne protesty odbędą się w ponad 1300 miastach całego globu. W samej Polsce strajk zaplanowano w 20 miejscowościach, wśród których znalazły się Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Cieszyn, Białystok, Czuchów, Kalisz czy Piła. W stolicy odbędzie się jeden z największych. Organizatorzy i organizatorki chcą, by był nie tylko wyrazem troski o klimat, ale też okazją do dobrej zabawy i bycia razem. Co trzeba wiedzieć o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Warszawie? Najważniejsze informacje znajdziecie w dalszej części artykułu.

Polscy architekci nagradzani na świecie. Zobacz ich niezwykłe stoły

Czym jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to przede wszystkim wielka mobilizacja młodych osób w obronie klimatu. Akcja odbywa się corocznie, a ostatnia miała miejsce 25 września. W tym roku hasłem przewodnim jest solidarność klimatyczna, gdyż kryzys związany ze zmianami klimatycznymi, jak podkreślają młodzi - dotknie każdego z nas, niezależnie od wieku. W Berlinie w strajku ma wziąć udział najbardziej znana młodzieżowa aktywistka i inicjatorka strajków - Greta Thunberg.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie - GODZINA rozpoczęcia manifestacji 24.09

W poszczególnych miastach Polski strajki rozpoczynają się w różnych godzinach. Przykładowo, w Płocku o 10:00, w Kaliszu o 11:00, a w Sopocie o 12:00. O której rozpoczyna się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie? Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 11:00.

Sonda
Globalne ocieplenie - boisz się postępujących zmian klimatu?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie - TRASA manifestacji

Wydarzenie rozpoczyna się na placu Teatralnym w Warszawie. Młodzież przejdzie następnie koło Pałacu Prezydenckiego i zakończy trasę przed stołecznym Ratuszem. Osoby poruszające się po stolicy samochodami, powinny mieć na uwadze, że w pobliżu tych miejsc mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Piosenki na Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie

Jak przekonują organizatorki i organizatorzy, strajk to nie tylko wyrażenie troski o klimat, ale też okazja do bycia razem i dobrej zabawy. Stąd częścią manifestacji będzie wspólne śpiewanie. Na tę okazję przygotowano śpiewnik, który znaleźć można na Facebooku. Zamieszczamy go poniżej.

Co wziąć, a czego nie brać na Strajk?

Na Facebooku znaleźć można też informacje, które pomogą każdemu i każdej przygotować się na strajk. W poście znajdziemy między innymi listę rzeczy, które warto zabrać na manifestację, jak i tych, które nie powinny się tam znaleźć. Ponadto organizatorzy i organizatorki przypominają, że podczas manifestacji należy zakrywać usta i nos maseczką. Post poniżej.