WARSZAWA KONFERENCJA PRASOWA MINISTRA ZDROWIA

i

Autor: PAP/Andrzej Lange

Testy combo w POZ. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał nowelizację

2023-01-05 13:22

Minister zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zmiana dotyczy wprowadzenia do POZ tzw. testów combo.

Testy combo będą dostępne w POZ

Minister zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Nowelizacja rozporządzenia ma na celu zapewnienie dostępu do szybkiej diagnozy i na podstawie jej wyników ustalenie zaleceń i terapii dla pacjentów z zakażeniem wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV.

"W związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej zalecają, zwłaszcza u dzieci, stosowanie szybkich testów antygenowych umożliwiających różnicowanie zakażeń wywołanych wirusami grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Udostępnienie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej możliwości wystawiania zlecenia na wnioskowane testy umożliwi określenie rodzaju infekcji, wraz z określeniem patogenu wywołującego chorobę i będzie pomocnym do ustalenia terapii oraz określenia zaleceń, a także będzie sprzyjać ograniczeniu nadmiarowego zlecania antybiotykoterapii" - zaznaczono w uzasadnieniu rozporządzenia.

O podpisaniu noweli informował podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów" – wyjaśnił Niedzielski.

Dodał, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia będą takie testy dostępne. "One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów" – dodał.

Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV