Most Poniatowskiego

i

Autor: Enrico Strocchi flickr.com Akcja służb nad Wisłą. Od rana szukają mężczyzny, który skoczył z mostu

Trwa kontrola Mostu Poniatowskiego - konserwator: "nie tylko ze względu na fotoradary"

2021-06-02 9:08

Niedawno na Moście Poniatowskiego pojawiły się fotoradary. Charakterystyczne żółte urządzenia mają kontrolować prędkość i zmuszać kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Wiele osób było jednak zdania, że fotoradary szpecą zabytkowy most. Teraz rozpoczęła się tam kontrola wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak się jednak okazuje, dotyczy ona nie tylko fotoradarów.

Most Poniatowskiego - wojewódzki konserwator zabytków przeprowadza kontrolę konstrukcji. Niedawno na moście pojawiły się fotoradary. Jak na razie sześć urządzeń ustawionych na zabytkowym moście Poniatowskiego nie działa. Fotoradary nie zostały jeszcze przekazane przez miasto Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego, który jest uprawniony do prowadzenia kontroli z wykorzystaniem fotoradarów. Z tych ustawionych na moście Poniatowskiego zostały wymontowane zainstalowane wewnątrz urządzenia. Chwilowo zostały wyjęte, zostaną z powrotem włożone, gdy Główny Inspektorat transportu Drogowego będzie gotowy do ich uruchomienia – zaznaczył w rozmowie z PAP Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Poprawki na ścieżce w Parku Jonstona w Lesznie

Fotoradary na Moście Poniatowskiego

Spór o lokalizację i wygląd wolno stojących szaf radarowych na zabytkowym moście Poniatowskiego toczy się już od ponad dwóch tygodni. Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki zawnioskował o zmianę ich lokalizacji tłumacząc, że nie znał ich dokładnego położenia. ZDM odpowiedział, że Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prawie rok temu wydał zgodę na montaż fotoradarów na moście i na wiadukcie w zakresie i sposobie wykonania określonym w programie robót, który był załącznikiem do tej zgody, i w którym jest zarówno ich wygląd, jak i mapa z lokalizacją. Krytykowany był też wygląd fotoradarów: - Wygląd fotoradarów i ich ulokowanie w stosunku do jezdni określają przepisy. Nie są ładne, ale przez lata wszyscy zawsze chcieli, by były jak najbardziej jaskrawe. No to w przepisach są – napisał na Facebooku Zarząd Transportu Miejskiego.

Kontrola na Poniatowskim - nie tylko ze względu na fotoradary

Okazuje się, że kontrola konserwatora zabytków dotyczy nie tylko fotoradarów. Poza tym sprawdzane są różne elementy mostu, o czym dla PAP mówił Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich:

Kontrola jest przeprowadzana nie tylko ze względu na fotoradary, ale konserwator sprawdza również inne elementy na obiekcie mostowym.

Gdzie stoją fotoradary na Moście Poniatowskiego?

Radary na Moście Poniatowskiego usytuowane są po obu brzegach Wisły. Gdy już zaczną działać, kierowcy jadący w kierunku Pragi będą musieli na nie uważać przy wieżycy, następnie nad ul. Solec, a także nad Wisłą. Na pasie dla jadących z Pragi w kierunku centrum pierwszy fotoradar będzie kontrolował prędkość przed Wybrzeżem Szczecińskim, następny niemal na wysokości lewego brzegu Wisły, a ostatni nad ul. Kruczkowskiego.

Źródło: PAP